Mental Sağlığınızı Olumsuz Etkileyen 6 Neden

Günlük hayatta düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin mental sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini biliyor musunuz? Mesela saatlerce sosyal medyada dolaştığınız o günün gecesi, gözleriniz ağrıyor ve mutsuz hissediyorsunuz ya da yapmanız gereken işleriniz var ama erteleyip duruyor, bir türlü rahatlayamıyorsunuz. Belki bir haftadır iş bahanesiyle dışarıdan yediniz ve hafta sonu dışarı çıkmaya enerjiniz yok. İşte mental sağlığınızı olumsuz etkileyen 6 küçük neden!

Bitkilerle ilgilenmenin mental sağlık üzerindeki etkisini öğrenmek için bu yazımıza bakmayı unutmayın👇

Bitkiler ve Mental Sağlık: Bitkilerle İgilenmek Stresi Azaltabilir Mi?

Sürekli sosyal medyada dolaşmak

Mental

Bunu daha önce duymuşsunuzdur ama günün büyük bölümünü sosyal medyada geçirmek mental sağlığınız için oldukça zararlı. Bütün zamanınız sosyal medyada geçirmek günlük hayatı ertelemek demek. Ekran bağımlılığını bir anda bırakmak çok zor olabilir. Bu yüzden sosyal medya kullanımınızı gün gün azaltmayı deneyebilirsiniz. Ekran bağımlılığından tamamen kurtulmak istiyorsanız şu içerik size yardımcı olabilir:

Uzmanlar Açıkladı! Ekran Bağımlılığından Kurtulmak İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak

Mental

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak çok kolay. Özellikle çoğu insanın sahte hayatlar yaşadığı sosyal medya aleminde. Ancak kendinizi kıyasladığınız kişi en yakın arkadaşınız bile olsa, o kişinin iç dünyasını bilemezsiniz. Bu yüzden başkalarının hayatını bırakın ve kendinize odaklanın.  

Mükemmeliyetçilik

Mental

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın mükemmelliğe ulaşmak imkansız. “Mükemmel olmalı” zihniyetini bırakıp “Bu kadarı yeterli” diyebilmek mental sağlığınıza iyi gelecek.

Erteleme hastalığı

Mental

Ertelemek çoğumuz için günlük hayatın bir parçası. Ama yapılması gerekenleri ertelemek tamamen rahatlamanızı engelleyip o işi yapana kadar gergin olmanıza neden olabilir. Bu konuda yapabileceğiniz oldukça basit bir şey var. Eğer yapmanız gereken iş 10 dakikadan az sürecekse hemen yapın. Eğer daha uzun sürecekse 10 dakikasını şimdi yapın ve nasıl hissettiğinize bakın.

Sağlıksız beslenmek

Sağlıksız beslenmek hem vücudunuza hem de mental sağlığınıza düşündüğünüzden daha fazla zarar veriyor. Günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmek ve mutlu bir hayat yaşamak için vücudunuzun sağlıklı olması çok önemli.

Egzersiz yapmamak

Çoğu insan egzersiz yapmaya üşeniyor. Bazen sporun düşüncesi bile strese neden olabilir ama düzenli egzersiz yapmak beyninizin mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin ve serotonin salgılamasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu