Meksika’nın İlk Kadın Devlet Başkanı Seçilen Claudia Sheinbaum Kimdir?

Bazı kaynaklara göre 20, bazılarına göre ise 37 kişinin ölümüne neden şiddet olaylarıyla tüm dünyada gündeme gelen Meksika seçimleri nihayet tamamlandı. Seçimi en yakın rakibi olan iş kadını Xóchitl Gálvez’in 30 puan önünde bitiren Claudia Sheinbaum, Meksika’nın ilk kadın devlet başkanı oldu. Gelin, zaman zaman ciddi suçlamaların hedefi haline gelen, Meksika’nın ilk kadın devlet başkanı Claudia Sheinbaum kimdir birlikte bakalım.

Claudia Sheinbaum 24 Haziran 1962’de Meksika’da dünyaya geldi

Claudia Sheinbaum

Siyasetin son derece önemli olduğu bir çevrede yaşama gözlerini açtı. Her ikisi de akademisyen olan anne ve babası, sol görüşlere sahipti. Bu nedenle Sheinbaum erken yaşlarda sol siyasetin kavramlarıyla yaklaşımlarıyla ve Meksika’daki sol hareketin önemli isimleriyle tanıştı.

1980-90 yıllarındaki öğrenci eylemlerinin aktif protestoculardan biriydi

Sheinbaum, siyasi kimliğinin yanında başarılı bir akademisyen olarak biliniyor

Fizik ve enerji mühendisliği alanlarında akademik eğitim gören Sheinbaum, Meksika’nın en önemli fizikçileri arasında gösteriliyor. Akademik faaliyetlerini enerji alanında sürdüren Sheinbaum 2007’de, iklim değişikliğiyle ilgili araştırmalarıyla Nobel kazanan akademisyen grubunun bir parçasıydı.

Öğrencilik yıllarından bu yana aktif olarak siyasetle ilgileniyor

Ülkenin önde gelen aktivistlerinden biri olarak gösteriliyor, özellikle çevre ve enerji konularındaki eylemleri ve çalışmalarıyla biliniyor.

Andrés Manuel López Obrador’un Mexico City belediye başkanı olduğu dönemde, başkentin çevre sekreterliği görevine getirilmesi Sheinbaum’un siyasi kariyerindeki önemli dönüm noktaları arasında yer alıyor

Sheinbaum, 2000-2006 yılları arasında sürdürdüğü bu görev sayesinde pek çok çevreci uygulamayı hayata geçirme fırsatı buldu. Bu idealist siyasetçi takip eden yıllarda farkı görevler üstlendi.

2015 yılında Tlalpan, 2018’de ise Mexico City belediye başkanı olarak seçildi

Claudia Sheinbaum

Seçim kampanyası boyunca suçla mücadeleyi önceleyen, çevre, istihdam ve ekonomi alanlarındaki vaatleriyle dikkat çeken Sheinbaum, belediye başkanlığından devlet başkanlığına aday olabilmek için 2023 yılında istifa etti. Pek çok seçmen tarafından başarılı bir belediye başkanı olarak hatırlansa da bazı ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalmaktan kurtulamadı.

Tlalpan belediye başkanı olduğu dönemde gerçekleşen 7,1 büyüklüğündeki depremde yıkılan okulda 17 çocuk hayatını kaybetti

Muhalefet ve bazı aileler, binadaki sorunlara rağmen okulu kapatmadığı için dönemin belediye başkanı olan Sheinbaum’u suçladı. Mexico City’yi yönettiği 2021 yılında ise 27 kişinin ölümüne neden olan metro kazası sebebiyle bir soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda 2014 ve 2015 yıllarında partisi yönetimdeyken metro inşaatında eksiklikler olduğu tespit edildi. Sheinbaum, bir kez daha suçlamaların hedefi haline geldi. Bu skandallar başkanlık kampanyası sırasında da karşısına çıkarıldı. Ayrıca akademik çalışmalarında da intihal yaptığı ileri sürüldü. Fakat bu suçlamalar tarihe geçecek bir seçim zaferi kazanmasını engelleyemedi.

En yakın rakibinden 30 puan fazla toplayan Sheinbaum Meksika’nın ilk kadın devlet başkanı oldu

Seçim kurulu, erken sonuçlara göre Sheinbaum’un oyların yüzde 58’i ila yüzde 60’ını aldığını açıkladı. Zafer konuşmasında, “200 yıllık tarihinde ilk kez, Meksika’nın ilk kadın başkanı olacağım.” ifadesini kullanarak seçmenlere seslenen Sheinbaum, bunun sadece kendisi için değil tüm kadınlar için bir başarı olduğunu dile getirdi.

Sheinbaum, Meksika tarihinin ilk kadın devlet başkanı ünvanıyla 1 Ekim’de göreve başlayacak

Claudia Sheinbaum

Mevcut Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’un desteğiyle iktidara gelen Sheinbaum’un kartelle nasıl mücadele edeceği merak konusu

Claudia Sheinbaum

López Obrador, başkanlığını altı yılla sınırlayan Meksika anayasası nedeniyle yeniden aday olamadı. Bunun yerine Sheinbaum’a destek verdi. Yüzde 60’a yakın bir onay oranına sahip olan popüler başkanın desteği, Sheinbaum’un kampanyasına büyük bir ivme kazandırdı. Ancak kendisini bekleyen zorlu görevler var. Bunların başında ise kartelle mücadele geliyor. Meksika’nın ilk kadın devlet başkanının şiddet yanlısı kartellerle nasıl başa çıkacağı, bu hususta hangi politikaları hayata geçireceği merak ediliyor. Çünkü suç ve şiddetle mücadele, yeni başkanın önemli vaatleri arasında yer alıyor.

Yeni dönemde Meksika-ABD ilişkisinin nasıl şekilleneceği de merak ediliyor

Claudia Sheinbaum

Yeni devlet başkanı, Meksika’nın kuzey komşusu ABD ile dostluk, karşılıklı saygı ve eşitlik ilişkisinin gelişmesini sağlayacağını dile getirdi. Bu nedenle uzmanlar bir süredir gergin olan iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelebileceğini ifade ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu