Mastürbasyon Yapmanın Beyin Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Mastürbasyon insanların vücudunu keşfetmesi ve zevk alması için oldukça doğal ve sağlıklı bir yoldur. Bir diğer tanımıyla bireyin kendine dokunarak erojen bölgelerini uyarması ve sürtünme yoluyla hazza ulaşması anlamına gelir. Bununla beraber bazı insanlar mastürbasyon sonucunda kaygı, endişe ve suçluluk duygusu hissederler. Peki mastürbasyondan sonra yaşanan suçluluk hissinin nedeni nedir? Mastürbasyon yapmanın beyin üzerindeki etkileri nelerdir?

Mastürbasyon nedir?

Mastürbasyon, kişinin vücudunda zevk aldığı noktalara dokunarak ya da masaj yaparak kendini keşfettiği ve cinsel hazzın doruklarına ulaştığı bir bireysel uyarılma biçimidir. Mastürbasyon, partneri olan ya da olmayan herkes arasında yaygın bir cinsel aktivitedir. Yapılan araştırmalar, erkeklerin %95’inin, kadınların ise %89’unun mastürbasyon yaptığını gösteriyor.

Faydaları nelerdir?

Mastürbasyon nedir? sorusunu yukarıda yanıtladık. Peki bu deneyimin faydaları nelerdir? Mastürbasyon bazı insanlar için endişeye neden olabilirken, diğer insanlara göre ise gerginliği azaltır ve endişeyi hafifletir. Bununla beraber yürütülen bazı çalışmalar, mastürbasyon da dahil olmak üzere bireysel zevk ve kaygı arasındaki bağlantıyı inceliyor. Anekdot raporları ve cinsel ilişkiyle ilgili çalışmalar, mastürbasyonun bazı faydalarını açıklıyor. Örneğin mastürbasyonun dopamin, endorfin, oksitosin ve prolaktin gibi birçok hormonun salgılanmasına neden oluyor. Bu da ruh halini olumlu yönde etkileyebiliyor. Bilimsel araştırmalara mastürbasyonun diğer faydaları şöyle listelenebilir:

  • Rahatlamaya yardımcı olur
  • cinsel gerilimi ve kaygıyı hafifletir
  • stresi azaltır
  • ruh halinizi iyileştirir
  • uykuyu kaliteli hale dönüştürür
  • daha iyi seks deneyimi sağlar
  • zevk alınan noktaları keşfetmeye yardımcı olur
  • fiziksel bir ilişkide neye ihtiyacınız olduğunu ve ne istediğinizi daha iyi anlamanızı sağlar
  • krampları rahatlatır

Yan etkileri nelerdir?

Mastürbasyon genellikle fiziksel yan etkilere neden olmaz. Çok fazla güç kullanmadığınız veya baskı uygulamadığınız sürece vücuda zararlı değildir. Mastürbasyona bağlı olarak hissedilen suçluluk veya endişe duyguları doğrudan araştırılmasa da mastürbasyonun yan etkileri anekdot raporlarında yer alır. Yapılan bu araştırmalara göre mastürbasyonun yan etkileri şu şekilde listelenebilir: Suçluluk hissi, kültürel, kişisel veya dini kaygılar. Bu terimler mastürbasyona bakış açınızı ciddi oranda etkileyebilir. Bazı felsefelere göre mastürbasyon kötü ya da ahlak dışıdır. Bu anlayış ise suçluluk duygusuna yol açabilir. Mastürbasyonun bağımlılık haline getirilmesi de tehlikelidir. Sık mastürbasyon yapan kişiler, bırakmakta ve azaltmakta zorlandıklarını açıklıyor. Aşırı mastürbasyon ise ruh halinizi ve günlük cinsel işleyişinizi olumsuz şekilde etkilemeye başlayabilir.

4. Mastürbasyon neden kaygılandırır?

mastürbasyon yapmak

Bazı bireyler için tüm cinsel dürtüler kaygı uyandırır. Uyarıldığınızı hissettiğinizde veya cinsel faaliyetlerde bulunduğunuzda endişe içeren duygular yaşayabilirsiniz. Araştırmalar, sık mastürbasyon yapan erkeklerin daha yüksek kaygı düzeylerine sahip olduklarını gösteriyor. Bunun nedeni ise mastürbasyonun erkeklerde suçluluk duygusu uyandırması. Mastürbasyonla ilgili suçluluk duygusunun nedeni ise mastürbasyonu ahlak dışı olarak görebilen manevi, kültürel veya dini görüşlere bağlı olabilir. Endişe ve işlev bozukluğu da dahil olmak üzere çeşitli sorunlar bu noktaya dayanıyor. Anksiyeteye neden olan bu durum aynı zamanda belirli bir cinsel uyarım türü ile de ilişkili olabilir. Mastürbasyon sonucunda tatmin sağlamak bazı insanlar için tabu haline gelebilir.

5. Mastürbasyon kaynaklı kaygı yönetilebilir mi?

mastürbasyon yapmak

Peki hissedilen yoğun kaygı ve suçluluk hissi nasıl yönetilir? Mastürbasyon nedeniyle suçluluk veya endişe duyuyorsanız, deneyiminizi çevreleyen düşüncelerinizi yeniden gözden geçirmek için yardıma ihtiyacınız olabilir. Üstelik atacağınız bu adım olumlu mastürbasyon deneyimleri yaşamanıza yardımcı olabilir. Görüşeceğiniz bir doktor veya terapist, mastürbasyonun doğal, sağlıklı ve olağan olduğunu sizin için onaylayabilir. Böylece korkularınızla yüzleşebilir ve endişenizi azaltabilirsiniz. Kaygıyı yönetmek için öncelikle kendinize kaygının kaynağının nereden geldiğini sorun. bu kaygının nedeni dini görüşler mi? Ya da kültürel referanslardan edindiğiniz bir izlenim mi? Bunu belirlemeniz gerek. Eğer sorduğunuz soruların cevabını bulmakta zorlanıyorsanız alanında uzman bir terapist size yardımcı olabilir. Mastürbasyon deneyimine dair kaygıyı azaltmanın bir diğer yolu ise rahatlamaktır. Kaygıya yol açan mastürbasyon zevkli olmayabilir. Mastürbasyonu eğlenceli ve sağlıklı bir aktivite olarak kabul ettikten sonra deneyimleyebilir ve kaygının ötesine geçebilirsiniz.

6. Ne zaman profesyonel yardım alınmalı?

Mastürbasyon sağlıklı ve eğlenceli bir aktivitedir. Ayrıca vücudunuzu keşfetmenin, zevk almanın ve cinsel gerilimi azaltmanın güvenli bir yoludur. Üstelik, birçok cinsel davranışın da temel taşı kabul edilir. Eğer mastürbasyon yaptığınız için suçluluk veya endişe duyuyorsanız, hissettiğiniz duygular hakkında profesyonel biriyle konuşabilirsiniz. Doktorunuz bu noktada sizin için iyi bir destekleyici olabilir. Ayrıca, eğer ihtiyaç duyuluyorsa sizi bir terapiste veya psikiyatriste sevk edebilirler. Cinsel sağlık alanında uzmanlaşmış insanların duygularınız üzerinde çalışmanıza ve kişisel zevk konusunda daha sağlıklı bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacaklarına güvenebilirsiniz. Böylece mastürbasyon yaparken yaşadığınız kaygılı hisleri engelleyebilir ve sağlıklı bir mastürbasyon deneyimi yaşamayı öğrenebilirsiniz. Son olarak mastürbasyon yapmanın bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olduğunu da belirtelim. Bunu yapmaktan zevk almıyorsanız üzerinizde baskı hissetmeyin.

Eski Mısır’da seks, modern Batı bağlamında olduğundan çok farklı bir zevk evrenindeydi. Konuya dair detayları merak ediyorsanız Arılarla Vibratörden Nil Nehrine Karşı Mastürbasyona: Antik Mısır’da Cinsel Yaşam Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 13 Gerçek içeriğimiz ilginizi çekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu