Martinez ATAUNİ öğrencilerine seslendi

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (International Union of Pure and Applied Chemistry-IUPAC) Başkanı Prof. Dr. Javier Garcia-Martinez, Atatürk Üniversitesinin davetlisi olarak Erzurum’a geldi.


Atatürk Üniversitesi programı kapsamında ilk olarak Kimya Bölümündeki öğrenci ve öğretim üyeleriyle bir araya gelerek hem söyleşi yapan hem de “Circular Chemistry: How to Build a More Sustainable Future at Molecular Level” isimli konferansı vererek deneyim ve tecrübelerini paylaşan Prof. Dr. Martinez, konuşmasında IUPAC’ın misyonu ve kimya biliminin gelişmesi için yaptığı uluslararası ölçekteki faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulunarak özellikle bilim insanlarının yapmış oldukları yenilikçi çalışma ve buluşların uygulamaya geçirilmesi için bilimde girişimciliğin gelişmesinin önemine vurgu yaptı.


Prof. Dr. Martinez konferans sonrasında ise Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ziyaret etti. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan ile Prof. Dr. Mustafa Sözbilir’in de yer aldığı ziyarette Rektör Çomaklı, misafiri ile yakından ilgilenerek temel bilimlere yönelik üniversite bünyesinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Prof. Dr. Martinez ise Atatürk Üniversitesinin genel olarak gelişmiş altyapısı, şehrin kalkınmasına yaptığı katkı ve Kimya Bölümünün araştırmacı kapasitesinden çok etkilendiğini dile getirdi. Atatürk Üniversitesinden birçok öğretim üyesi ile tanıştığını, bu öğretim üyelerinin kimya ve kimya öğretimine yaptığı bilimsel katkılardan haberdar olduğunu ifade eden Martinez, bu kapsamda düzenlenen programların da oldukça verimli geçtiğini aktardı.


Atatürk Üniversitesinin araştırma üniversitesi olarak belirlendiğini ve kimya alanındaki güçlü fiziki altyapısı ve bilim insanı potansiyeli sayesinde kimyanın bu bağlamda YÖK tarafından belirlenen iki sektör alanından biri olduğunu belirten Rektör Çomaklı, bu anlamda uluslararası iş birliklerine açık olduklarının altını çizerek şimdiye kadar verdiği desteklerden dolayı IUPAC Başkanı Prof. Dr. Martinez’e teşekkür etti ve daha sık buluşma temennisinde bulundu.


PROF. DR. JAVİER GARCİA-MARTİNEZ KİMDİR?


İnorganik Kimya Profesörü ve Alicante Üniversitesi (UA) Moleküler Nanoteknoloji Laboratuvarı Direktörü olup kimyasal ve enerji üretimi için nanoyapılı malzemelerin sentezi ve uygulaması üzerinde çalışan uluslararası bir ekibe liderlik etmektedir.


Prof. Dr. Martinez, Ocak 2022’den bu yana Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği’nin (IUPAC) Başkanıdır. 2000 yılında Alicante Üniversitesi’nden Kimya alanında doktorasını almış ve 2001-2003 yılları arasında MIT’de doktora sonrası çalışmalar yapmıştır.


Yüzden fazla makale yayınlayan ve 40’tan fazla patentin mucidi olan Javier, The Chemical Element (2011), Chemistry Education (2015) ve Chemistry Entrepreneurship (2021) dâhil olmak üzere yedi kitabın yazarı veya editörüdür.


Kendisinin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) geliştirdiği katalizörleri pazarlayan teknoloji tabanlı Rive Technology şirketinin kurucusudur. 2012 yılından bu yana, Rive Technology’nin sattığı katalizörler çeşitli rafinerilerde kullanılmakta ve bu da yakıt üretimini ve sürecin enerji verimliliğini önemli ölçüde artırmaktadır. 2019 yılında W. R. GRACE, Rive Technology’yi satın aldı.


Princeton Üniversitesi’ndeki Keller Center’da üç aylığına Profesör olarak davet edildi. Kendi projelerine benzer konularda çalışan öğrencilere ve öğretim üyelerine dersler verdi, tavsiyelerde bulundu ve mentörlük yaptı.


Haziran 2014’te İspanya Kraliçesi Javier’e Kral I. James Ödülü’nü verdi. Javier, 2015’te Amerikan Kimya Derneği tarafından Gelişen Araştırmacı Ödülü’nü ve 2018’de kimya sektöründeki en iyi ABD girişimcisi olarak Kathryn C. Hach Ödülü’nü aldı. Javier, Dünya Ekonomik Forumu Gelişen Teknolojiler Konseyi üyesi, Avrupa Araştırma Konseyi Panel Üyesi ve Royal Society of Chemistry ve American Chemical Society üyesidir.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu