Mark Zuckerberg George Floyd ile ilgili açıklama yaptı

Zor haftalardan sonra inanılmaz zor bir hafta oldu. George Floyd katliamı, Amerika’daki siyahlar için var olmanın hayatınızı riske atmak anlamına geldiğini tekrar gösterdi. Bu, Ahmaud Arbery ve Breonna Taylor ‘ın öldürülmesinden haftalar sonra ve Covid ‘in ortasında ABD’deki siyah topluluğunda orantısız bir etki yaşanıyor. Yüzyıllar öncesine uzanan insan kaybının uzun ve yıkıcı bir tarihini sürdürüyor. Siyahi dostlarımız, meslektaşlarımız ve komşularımız arasında gerçekleşen konuşmaların inanılmaz acı verici olduğunu biliyorum. Amerikalılar olarak, bu hepimizi etkiliyor ve adaletin nasıl hizmet edildiği eşitsizliği ele almak gibi bir yükümlülüğümüz var. Bu çok önemsediğim bir şey.

Bütün gün başkanın tweetlerine ve paylaşımlarına nasıl cevap vereceğimi konusunda mücadele ettim. Şahsen, bu tür bölücü söylemlere karşı olumsuz bir reaksiyonum var. Böyle zamanlar birlik ve sakinlik gerektiriyor. George Floyd gibi zarar gören insanlar ve toplumlar için empati yapmalıyız. Adaleti takip edip bu döngüyü kırmak için ülke olarak bir araya gelmeliyiz.
Ama ben sadece kişisel kapasitemde değil, özgür ifade vermeye adamış bir kurumun lideri olarak tepki vermekten sorumluyum. Başkanın görevlerini açık bıraktığımız için pek çok insanın üzgün olduğunu biliyorum, ancak bizim pozisyonumuz, belirli zararlar veya tehlikeler riskine neden olmadıkça mümkün olduğunca çok ifade etmeliyiz. Politikalarımızı ihlal edip etmediğini değerlendirmek için Minnesota ‘ daki protestoları değerlendiren gönderiye çok yakından baktık.

Gönderinin sıkıntılı bir zamanlaması olsa da, devlet eylemi hakkında bir uyarı olarak okuduğumuz için onu silmemeye karar verdik. Hükümetin güç göndermeyi planlayıp planlamadığını bilmeniz gerektiğini düşündük. Şiddete teşvik etme politikamız devlet güç kullanımı etrafında tartışmalara olanak sağlıyor, ancak bugünkü durumun bu tartışmanın potansiyel sınırlarının ne olması gerektiğine dair önemli sorular Başkan daha sonra, orijinal paylaşımın yağmalamanın şiddete yol açabileceği ihtimali konusunda uyarıda bulunduğunu söyledi. Şiddeti açıkça kıran bu gönderinin ilkelerimizi ihlal etmediğine ve insanların görmesi için önemli olduğuna karar verdik.

Twitter’ın aksine, şiddeti teşvik edebilecek paylaşımların önüne uyarı koyma politikamız yok çünkü bir gönderi şiddeti teşvik ederse, bir politikacıdan bile olsa habere değer olup olmadığına inanıyoruz. Bu politikaları açıklamak için bugün Beyaz Saray ile temasa geçtik.

Başkana kesinlikle katılmıyorum!

Böyle anlarda politikalarımızı nasıl uyguladığımıza dair sıcak tartışmalar var. Bu kararları almak için uzun zaman aldığımızda insanların hayal kırıklığına uğradığını biliyorum. Bunlar zor kararlar ve tıpkı bugün olduğu gibi, bıraktığımız içerikler genellikle derinden rahatsız edici buluyorum. Tüm sonuçlarını düşünmeye çalışıyoruz ve politikalarımızı sürekli değerlendirme altında tutuyoruz çünkü bağlam her zaman gelişiyor. İnsanlar çizgiyi nereye çekmemiz gerektiği konusunda hemfikir veya aynı fikirde olabilirler, ancak umarım genel felsefemizi açıkta yapmanın daha iyi olduğunu anlarlar, özellikle de riskler bu kadar yüksek olduğunda. Başkanın bu konuda nasıl konuştuğuna şiddetle katılmıyorum ama insanların bunu kendileri görebilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü güç pozisyonlarında sorumluluğu ancak konuşmaları açıkta incelendiğinde gerçekleşebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu