‘Mahmut Hoca müstesna bir değerimiz’

AK Parti Erzurum Milletvekili Aydemir, ‘Türk Milleti kıymet hükümleri, değerleri, yaratandan ötürü yaratılanı sevmek hasletiyle insanlığa rehber olmuş yüce bir millettir. Akif’imizin dediği gibi; ‘Kapkaranlıkkken bütün afakı insaniyyetin/Nur olup fışkırmışız tâ sinesinden zulmetin.’ ‘ dedi


TÜK MİLLETİNİN DEĞER MİLLETLERDEN FARKI


Dünya’da baş gösteren, göçmenlere karşı sergilenen zulmü telin eden Milletvekili Aydemir, ‘Fas’tan gelenlerin üzerine ateş açtırıp 37 günahsız insanı katlettiren İspanya Başbakanı Avrupa’nın ortaçağ anlayışından sıyrılamadığına son örnektir.  Bir yanda 500 yıl önce İspanya’da zulme uğrayan Yahudileri sahiplenen asil milletimiz, öbür yanda 2022’deki “Avrupai yaklaşım”.’ kaydını düştü.


AYDEMİR GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ


Milletvekili Aydemir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerin göstere göstere kurşuna dizildiğini, İspanya Başbakanı’nın da bunu yapanlara iş birliğinden dolayı teşekkür ettiğini belirtti. Türkiye’nin bu konudaki farkını dile getiren Milletvekili Aydemir, “Biz, İspanya’dan göçen Yahudilere kucak açan bir milletiz. Onlar, bugün bile insanları katlediyorlar. Bunlarla bizim farkımız bu işte ” dedi.


‘BİZ DUALI BİR MİLLETİZ’


Milletvekili Aydemir, ‘Hepimiz Cenab ı Hakk’ın yarattığı varlıklarız. Dolayısıyla insanız, ortak paydamız budur ve bir araya gelmiş tek bir millet oluşturmuşuz. Bundan ötesi yok ki.  başka milletlerden bize gelip sığınanları, bize gelip imdat dileyenler alacağız. Yüreğimizi koyacağız,  bize düşen bu. Biz Dualı bir milletiz, biz büyük bir milletiz derken bunun için söylüyoruz ya. Her rengimizle çok özeliz.’ ifadelerine yer verdi.


YARATILANI YARADANDAN ÖTÜRÜ SEVMEK


Türk Milletinin insana saygıyı esas alan bir yüksek terbiyeyi ifade ettiğini belirten Milletvekili Aydemir, ‘Bizim sesimiz olan mütefekkirlerimiz, Ediplerimiz, mutasavvıflarımız hep bu mesajı verdiler. ‘Bunu Muhtumkulu Firaki’de görüyoruz. Aynı hali Hacı Bayramı Veli’de görüyoruz. Aynı hali Yunus Emre’de görüyoruz. Aynı hali Ahmet Yesevi hazretlerinde görüyoruz. Türk Dünyasının hangi bayrak ismine gitseniz bu hali görürsün, nedir bu vurgu; insan sevgisidir, çevre hassasiyetidir. Yaratılana Yaratandan ötürü muhabbet duyma vurgusudur. Bu sebeple bizi tarif eden değerlerimize sahip çıkmaya devam etmemiz gerekir. ‘ diye konuştu.


AYDEMİR TESPİTLERİNİ PAYLAŞTI


AK Parti Erzurum Milletvekili Aydemir TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında gündemi yorumladı, Seyhan Belediyesi’nde yaşanan son terör operasyonuna dikkat çekti, muhalefetin Mütefekkir, Mutasavvıf Mahmut Ustaosmanoğlu Hoca’nın uğurlama törenine yaklaşımına tepki gösterdi.


MAHMUT USTAOĞLU’NA VEFA


Milletvekili Aydemir, ‘Lügatlerinde intikam ve düşmanlık dışında bir kelime ve kavram bulunmayan muhalif anlayış, şimdi de Mahmut Ustaosmanoğlu Hocamızın cenazesine katılan 100 binlerden hesap soracağını dillendiriyor. Bu kafa hiç değişmedi, değişmeyecek; millete düşman millete karşı bir anlayış.’ kaydını düştü.


‘MEKANI CENNET OLSUN’


Milletvekili Aydemir, ‘Mahmut Ustaosmanoğlu Hocamızın uğurlama törenini gördünüz. Milyonların aktığı bir uğurlama oldu. Mekanı cennet olsun. Cenabı Hakk gani rahmet eylesin. O hep iyiliği tembih etmiş, hep güzellikler öğretmiş bir müstesna şahsiyet. Sadece bu yüce milletin değil, sadece ümmetin değil, bütün insanlığın faydasına yönelik öğretileri olan bir yüksek değerimiz. O yüzden de milyonlar onun için ağladı, dua etti ve uğurlamasına katıldı. Peki bu görüntü kimi rahatsız etti? CHP’ye yakın olan yayın organını rahatsız etti. Bir yayın organlarının genel yayın yönetmeni ne diyor? ‘İktidar değiştiğinde bunların hesabı sorulacak’ diyor. Neyin hesabı kardeşim! İnsanlar yürek koymuşlar. Oraya milyonlar gidiyor, kimse zorlamıyor. Gönlüyle akıyor. Gönlüyle o cenazeye gidiyor ve onun arkasından hayır dualar ediyor Yani kim varsa herkes bu devletin birliği, bu devletin dirliği, bu milletin yüreklerinin bir araya gelmesi için dua eden insanlar. Asla hile düşünmeyen, sadece ve sadece milleti düşünen, ümmeti düşünen, insanları düşünen insanlar. Onlarla iftihar etmek yerine hesap tutmanın hesabını yapmak. Ne kadar düşük bir yaklaşımdır. ‘ vurgusunu paylaştı


SEYHAN’DAKİ TERÖR OPERASYONU


Adana merkezli terör örgütü PKK/KCK operasyonunda aralarında Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk da dahil 35 şüphelinin gözaltına alındığını kaydeden Milletvekili Aydemir, “Kim bu PKK’lılar? İnsanlık düşmanı, bu milletin düşmanı değil mi? Şimdi bunlara kucak açan bir CHP. Niye açıyor? Yol bulabilmek, onlardan oy alabilmek için. Siz, insanlığa düşmanlık etmişlerden sırf oy alabilmek için onlara ön açarsanız yarın ilahi tokadı yiyeceksiniz. Hiç kurtuluşu yok.” değerlendirmesinde bulundu.


MAHTUMKULU FİRAKİ: TÜRK DÜNYASININ MUHTEŞEM DEĞERİ


Türk Dünyasının muhteşem değerlerinden olan, Türkmenistan’ın en büyük şairi Mahdumkulu Firaki’nin 298. doğum yıldönümünü kutlayan Milletvekili Aydemir, ‘Mahdumkulu Firaki de tıpkı Mevlana Celaleddin-i Rumi,, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri, Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi, gibi muallim ordumuza mansubiyeti ve dualarıyla milletimizi kuşatan abide bir şahsiyettir. Allahın selamı ve rahmeti üzerine olsun. ‘ niyazında bulundu.


MUHTUMKULU’NUN MESAJLARI


Mahtumkulu Firaki’nin, Türkmenler’in en önemli şairi olduğu, 18?19. yüzyıllar arasında yaşayan şairin, şiirlerinde insanla ilgili her türlü değeri ele aldığını, eserlerinin Türk Dünyasına olduğu gibi insanlık için de bir rehber niteliği taşıdığını kaydeden Milletvekili Aydemir, Mahtumkulu Firaki’nin evrensel mesajlar verdiği, bu mesajın insan sevgisi, yüksek ahlakı içerdiğini belirtti. Milletvekili Aydemir bu sebeple Mahtumkulu’nun dünya çapında takdir ve iltifat bulan bir değer olduğunu vurguladı.


6’LI MASA ETRAFINDA CEREYAN EDEN OLAYLAR


AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, CHP’nin cumhurbaşkanı adayının Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu açıklayan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın 6’lı masaya meydan okuduğunu söyledi. CHP Grup Başkanvekili Altay’ın “CHP olarak bizim adayımız Kemal Kılıçdaroğlu.” dediğini ifade eden Milletvekili Aydemir, “CHP Grup Başkanvekili açık bir biçimde 6’lı masaya meydan okudu.” diye konuştu. Milletvekili Aydemir, Millet İttifakı’nın 2023’te bir adayın etrafında buluşamayacağını öne sürdü.


 


 


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu