Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun faydaları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, maden suyunun faydaları nelerdir? Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?

Maden suyunun faydaları merak edilen konuların başında gelmektedir. İçerisindeki faydalı minerallerle insan sağlığı üzerinde çok fazla katkısı olan maden suyunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.  Öte yandan maden suyu ile soda çoğu zaman birbiriyle karıştırılmaktadır. Bu durum birtakım riskler teşkil etmektedir.  Uzmanlar tarafından belirli periyodlarla içilmesi önerilen maden suyu hakkında bilgileri sizler için derledik. 

MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum özellikleri açısından oldukça zengin olan maden suyu, yaz aylarında terlemeden kaynaklı olarak kaybedilen mineralin tekrardan alınması için oldukça önemlidir.

Kalsiyum bakımından da oldukça yararlı olan maden suyu, kemikler için de çok yararlıdır. Günlük olarak tüketeceğiniz maden suyu gün içinde ihtiyacınız olan kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Bununla birlikte hamilelikte birlikte artış gösteren mineral ihtiyacını da karşılayacak değerdedir.

MADEN SUYU VE SODANIN FARKI NELERDİR?

Soda, normal suya karıştırılmış karbondioksit ilavesidir. Birçok marketin dolaplarında yer alan gazlı içeceklerin temelini oluşturur. Ancak buna karşın maden suyu, yer altından gelen, yer altındaki minerallerle zenginleşmiş kaynak suyudur. 

MADEN SUYU HANGİ MİNERALLERİ İÇERİR?

Maden suları yeraltında sıklıkla bulunan sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve klor başta olmak üzere demir, mangan, bakır, iyot, çinko, florür, krom, kadmiyum gibi zengin mineralleri içermektedir. Bu bakımdan insan sağlığı açısından önemli faydaları vardır.

MADEN SUYU NE KADAR TÜKETİLMELİDİR?

Uzman kişiler, günde 2 litre kadar su ve maden suyu içilmesini önermektedir. Özellikle yaz aylarında sıvı tüketimi önerinin ötesine geçmekte, ihtiyaç halini almaktadır. Birçok mineral ile zenginleşmiş maden suları vücudun ihtiyaç duyduğu minerallere takviyede bulunur ve bu şekilde başta kemik erimesi olmak üzere birçok sağlık sorununu engeller.

MADEN SUYU KİLO VERDİRİYOR

Havaların ısınmasıyla birlikte kilo vermek isteyen insanlar maden suyu tüketerek kilo verebilirler. Maden suyunun içerisinde sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde vücutta bulunan yağı metabolize ederek kilo verilmesinde yardımcı olur.

Kilo vermek için tercih edilen maden suyu sindirime de yardımcı olmaktadır. Sindirim esnasında oluşan şişlik ve kabızlık gibi sorunların geçmesine oldukça yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu