Macera Dolu Kitapları ve Sıra Dışı Hayatıyla Tanınan Mark Twain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerikalı mizahçı, kaptan ve roman yazarı olan Mark Twain, birçok ünlü çocuk romanının yazarıdır. En fazla Tom Sawyer’ın Maceraları ile tanınan Mark Twain gerek ölümsüz eserleri gerekse bilge sözleriyle günümüzde konuşuluyor, okunuyor ve seviliyor. Sizin için Mark Twain’in inişli çıkışlı hayatını ve önemli eserlerini bir araya getirdik. Keyifli okumalar…

Mark Twain’in hayalleri ve gençlik yılları

Mark Twain

1835 yılında Florida, ABD’de dünyaya gelen Twain’in hayatı hiç de kolay başlamıyor. Babası, küçük yaşta hayatını kaybettiği için okulu bırakır ve para kazanmanın yollarını aramaya başlar. 18 yaşına geldiğinde ise dünyayı gezme hayalleri kurar ama buna önce kendi ülkesiyle başlar. Bu sırada farklı işlerde çalışmaya devam eder. Gemi kaptanlığı yapmak istediğine karar verince de kaptanlık sınavlarına hazırlanır. Bir gece rüyasında kardeşinin çalıştığı vapurun yandığını görür ve 1858 yılında bu olay gerçek olur. Bu olaydan derinden etkilenen yazar kendini suçlar. Kaptanlık sınavlarını geçmesiyle 24 yaşında mesleğini yapmaya başlar.

Zengin olma hayalleri ve eserleri

Mark Twain

Twain, Amerikan İç Savaşı sırasında gönüllü olarak orduya yazılır fakat devam ettiremez. Ordudan ayrılır ve ağabeyinin yanına gider. Nevada’da zengin olma arayışına başlar. Maden işine girer fakat işleri yolunda gitmediği için bu hayali suya düşer. Amerika’yı gezmeye devam eden yazar bu sırada gezi yazıları, makaleler ve hikayeler kaleme alır. İlk yazdığı makale ise Carson’a Mektup olur. Daha sonra hikayeleri ile ün kazanır ve çıktığı gezilerdeki anılarını bir kitap altında toplar. Saflar Yabancı Ülkede adlı kitabıyla komedisiyle tanınmaya başlar ve ün kazanır. Ölümüne kadar yazarlığa devam eden Mark Twain, 1906 senesinde yazmaya başladığı otobiyografisini tamamlayamadan 21 Nisan 1910 tarihinde hayatını kaybeder.

Tom Sawyer’ın Maceraları

Mark Twain

Tom Sawyer’ın Maceraları kitabı Twain’in en çok sevilen kitapları arasındadır. Kitap, Mississippi nehri kenarında büyüyen Huckleberry Finn ve Joe Harper adlarında arkadaşları olan Tom’un maceralarını konu alır. Akıl yaşta değil baştadır atasözünü çocuklara uygun bir dille anlatan Twain sizi bu kitapla maceralara çıkarıyor.

Huckleberry Finn’in Maceraları

Mark Twain

Amerika’da ses getiren bir diğer kitap olma özelliği taşıyan Huckleberry Finn’in Maceraları eğitimsiz fakat iyi kalpli bir çocuk olan Huck’ın hayatını konu alır. Babası işsiz güçsüz içkicinin tekidir ve Huck çareyi evden kaçmakta bulur. Kendisi gibi kaçak olan siyahi köle Jim’le beraber bir yolculuğa çıkarlar. Yaşadıkları ironik, komik olayların yanında bir de insan portreleri çizmesiyle Twain’in bu kitabı tam bir baş yapıt niteliğinde.

Kral Arthur’un Sarayında Connecticutlı Bir Yankee

Mark Twain

Bu kitapta 19. yüzyıl Amerikası’nda bir yankee’nin yaşadıklarına tanık oluyoruz. Kahramanımız, yaşadığı bir kaza sonucu kendini bir anda 19. yy’da bulur ve kral Arthur’un tebasına katılır. Bu ülkeyi cumhuriyete taşımayı bir amaç edinerek krallığın üstesinden gelmenin yollarını arar. “Mutlak güç muhakkak yozlaştırır.” düşüncesini gözler önüne seren Twain, toplumu, devrimi ve zaman yolculuğunu gözler önüne süren bir başyapıta imza atıyor.

… 2 3

İlginizi çekebilir:

Mark Twain’in Kaleminden Yaşama Dair 18 Önemli Tavsiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu