Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Oluşur, Hamilelerde Kuy…

Genellikle kadınlarda görülen kuyruk sokumu ağrısını merak edenler için, kuyruk sokumu ağrısı neden oluşur? Hamilelerde Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur? Sorularını araştırdık. İşte detayalar…

Özellikle kadınlarda hamilelik döneminde sık görülen ve doğum sonrasında da devam eden kuyruk sokumu ağrısı hakkında en çok araştırılan, kuyruk sokumu ağrısı neden oluşur? Hamilelerde Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur? Kuyruk sokumu travmaları gibi soruları sizler için araştırdık. İşte detaylar…

Kuyruk sokumu ağrıları ayrıca toplumda da sıkça rastlanan rahatsızlıklardan biridir.Genellikle oturur vaziyetteyken artan kuyruk sokumu ağrıları yüzünden araçta yolculuk yapmak, çalışma ortamında saatlerce oturur vaziyette çalışmak ya da keyifle yemek yemek neredeyse mümkün olmayan bir hal alabilir.

AĞIR KALDIRMAYIN

Kuyruk sokumu, insan bedeninde bulunan 33 adet omurganın en aşağı kısmında yer alan son parçadır.

Kuyruk sokumuna, halk arasında ‘ponçik’ ve tıp dilinde ‘koksiks’ adı verilir.

Koksiks ya da kuyruk sokumu leğen kemiğinin ortasındaki organları aşağıdan destekleyen kasların birleşme noktası olduğu için çok fazla öneme sahiptir.

KUYRUK SOKUMU AĞRISI NEDENLERİ

Kuyruk sokumu ağrısının başlıca nedenleri arasında öncelikli olarak ağır yük kaldırmak denebilir.

Ağır yük kaldırma esnasında kuyruk sokumu zedelenebilir.

Ayrıca zorlu antremanlar, doğumsal bozukluklar, kuyruk sokumunda düşme nedeniyle meydana gelen ezilme, kırık ve çıkıklar, uzun süre aynı pozisyonda sert zeminde oturmak, kuyruk sokumu etrafında görülebilen kıl dönmesi ve apse gibi iltihaplar, kemik hastalıkları ve dolaşım bozuklukları bu tip ağrılara neden olabilir.

TEKRARLAYAN KUYRUK SOKUMU TRAVMALARI

Tekrarlayan kuyruk sokumu travmaları, kötü pozisyonda sert ve uygun olmayan yüzeyli yerlere sürekli oturma esnasında ki bunlar genellikle araba ve hava yolculuklarında, yanı sıra ders çalışmak ya da bilgisayar başında uzun süreli oturarak vakit geçirmek, uzun süreli bisiklete binmek gibi nedenlerle meydana gelebilmektedir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Diğer Nedenleri

-Vajinal Yoldan Doğum: Doğum kanalından arka tarafa uygulanan basınç nedeni ile oluşabilmektedir.

-Dejeneratif Eklem Hastalıkları

-Somatizasyon (Yansıtma): Depresyon, aile, iş ve gündelik yaşamdaki aşırı stresin kuyruk sokumu bölgesine yansıtılması.

SIKÇA OLMASADA DİĞER KUYRUK SOKUMU AĞRISI NEDENLERİ

-Sıkça görülmese de kuyruk sokumu ağrısına neden olabilecek diğer nedenler ise şöyle sıralanabilir:

-Retrorektal kitle yani makat ile kuyruk sokumu arasındaki kitlelerde (kordoma, dermoid kist, tailgut kist gibi) ya da buradaki eklemlerde kalsiyum kristallerinin birikmesi sonucunda ortaya çıkan kuyruk sokumu ağrısı sayılabilir.

-Ağrı ve hassasiyet kuyruk sokumuna loklizedir.

-Özellikle uzun süreli oturma, yaslanarak-kaykılarak oturma sonucu kuyruk kemiğinde ağrı şikayeti olaaktır.

-Dışkılama ve seksüel ilişki sırasında sıklıkla ağrı duyulmaktadır.

-Bazen bu ağrı çeşitlerini prostat ya da pelvik iltihabı hastalıkları da takip edebilmektedir.

HAMİLELERDE KUYRUK SOKUMU AĞRISI NEDEN OLUR?

Kuyruk sokumu ağrısı özellikle hamile kadınları çok fazla etkilemektedir. Bunun nedeni vücutta hormonal değişimlerin yaşanması ve hamile kadında Relaxin adı verilen hormon salgılanmaya başlamasıdır.

-Aslında bu vücudun doğuma hazırlanması anlamına gelmektedir.

-Kuyruk sokumu ağrılarının hamileliğin ilk aylarında da oluşabileceğini belirten uzmanlar ‘Otururken, yatakta bir yandan diğer yana dönerken hissetirebilir.

-Kişi uyumakta zorluk çekebilir.

-Sanki o bölgede bir apse varmış gibi.

-Özellikle oturup kalkarken, pozisyon değiştirirken o kemiklerin yerinden oynayıp birbirine sürtmesi sonucu çok şiddetli ağrı doğar.

-Ağrı kesici alamadıkları için çok rahatsız edicidir.

-Normalde hamile kadınlar, hamileliklerinin 6. 7. ayına kadar çalışabilirler ancak bu ağrı çalışmayı da imkansız haline getirir’ diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu