Kürtajla İlgili İnternette Dolaşan Yanlış Bilgiler

Kürtaj, istenmeyen veya tehlikeli gebeliklerin sonlandırılması için gerçekleştirilen tıbbı bir operasyon. Ancak dünyanın pek çok ülkesinde oldukça tartışmalı bir kavram. Bu sebeple çoğu ülkede katı kurallara bağlı veya tamamen yasak. Örneğin bazı ülkelerde, kürtaja sadece hayati risk içeren durumlarda izin veriliyor. Bazı ülkelerde ise ne olursa olsun yasak! Bu çağ dışı yasaklar nedeniyle, özellikle kürtajın kesinlikle yasak olduğu ülkelerde gebeliklerini sonlandırmak isteyen kadınlar farklı yöntemlere başvurmaya mecbur kalıyorlar! Kürtajın yasak olduğu ülkelerde, “merdiven altı” merkezlerde pek çok kadının sağlığı ciddi biçimde tehlikeye giriyor! Öte yandan, yine kürtajın yasak olduğu ülkelerde gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınların başvurduğu en yaygın kaynak ise internet. İnternette, kürtaj ile ilgili onlarca asılsız bilgi ve yöntem dolaşıyor. Sizler için bu içeriğimizde internette kürtaj hakkındaki yanlış bilgileri araştırdık…

İnternet, kürtaj hakkında yanlış bilgilerle dolu

Kürtajın yasak olduğu ülkelerde pek çok kadın, internetten yardım bekliyor! Ancak internet, bu konuda başvurulması gereken en son kaynak! Çünkü internette kürtaj hakkında çok sayıda yanlış bilgi ve yöntemler dolaşıyor. Kürtajla ilgili internetten yapılan araştırmalar, kadınlara son derece tehlikeli ve hiçbir bilimsel kesinliği olamayan yöntemler öneriyor. Ayrıca, internetteki forumlar ve çeşitli topluluklarda da, kürtaj ile ilgili sayısız yanlış bilgi mevcut.

Sert kahve, çiğ yumurta, kaynatılmış kola, tuzlu su…

kürtaj

Bazı kadınlar bu internet topluluklarından aldıkları tavsiyeleri uygulayarak gebeliklerini sonlandırmayı amaçlıyor. Ancak, uyguladıkları yöntemler hem işlevsiz hem de ilginç! Bu toplulukların verdiği tavsiyeler arasında, “sert kahve içmek” veya “aleo vera kullanmak” gibi yöntemler yer alıyor!

Yapılan araştırmalara göre, bazı ülkelerde internete “nasıl çocuk düşürülür?” yazıldığında en başta çıkan sonuçlar, “çiğ yumurta” ve “tuzlu su!” Bunların yanında, bitkisel kürler kullanmak ve kaynatılmış kola içmek de, internette karşılaşılan en yaygın ve ilginç kürtaj yanlışlarından bazıları!

İnternette, kürtaj hakkında neden bu kadar yanlış bilgi var?

İnternette kürtajla ilgi çok sayıda yanlış bilginin dolaşmasının birincil nedeni, kürtajın birçok ülkede oldukça katı kurallarla düzenlenmesi veya yasak olması! Öte yandan, kürtajın yasak olmadığı ülkelerde bile kürtaj hakkında yanlış bilgiler interneti ele geçirmiş durumda! Bunun sebebi ise, kürtajın halen pek çok ülkede ve toplumda kabul gören bir uygulama olmayışı! Ayrıca, ekonomik faktörler de bazı kadınları “ucuz yöntemlerle” teşvik ediyor. İşte bu gibi sebepler, gebeliğini sonlandırmak isteyen pek çok kadının tıbbı destek almak yerine internetteki yanlış ve tehlikeli yolları tercih etmesine sebep oluyor.

Son olarak, dünya genelinde kadın sağlığı hakkında çalışmalar yürüten pek çok sağlık kuruluşu, internetin “yanlış kürtaj” reklamları ve bilgileriyle dolu olduğunu belirtiyor. Bu reklamlar, kürtaj hakkındaki asılsız bilgilerin her geçen gün yayılmasına ve yaygınlaşmasına sebep oluyor. Buna karşın, doğru ve güvenilir bilgiler içeren reklamların ise internet sitelerinin reklam politikaları ve ekonomik gerekçelerle sık sık “engellendiği” veya hiç kabul edilmediği belirtiliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu