KUDAKA’dan yenilikçilik ve istihdam desteği

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2022 Yılı Sektörel Yenilikçilik ve İstihdam Finansman Desteği Programı için proje teklif çağrısına çıktı.


Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerimizin tamamında uygulanacak olan program için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 12 milyon TL olarak açıklandı. Başarılı bulunan başvuru sahiplerinin aracı kurum-Vakıf Katılım Erzurum Şubesi üzerinden kullanacakları 250 bin TL ile 3 milyon TL arasındaki yatırım kredilerinin finansman maliyeti Ajans tarafından karşılanacak.


2022 Yılı Sektörel Yenilikçilik ve İstihdam Finansman Desteği Programına bölgede faaliyet gösteren kâr amacı güden kurum ve kuruluşlar ile kooperatifler başvuru yapabilecek. Bu program çerçevesinde finansman sağlanacak her bir proje için belirlenen asgari tutar 250 bin, azami tutar ise 3 milyon TL Proje başvuruları 31 Ağustos 2022 saat 23:59’a kadar Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden hazırlanıp ve onaylanacak.


KUDAKA Başkanlığınca yapılan açıklamada, ‘Programın Genel amacının Yenilik ve istihdam odaklı girişimciliğin geliştirilmesi ile mevcut işletmelerin ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması, Programın Özel amacının Et-süt-arıcılık, tabi kaynaklar ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde ihtiyaç duyulan fiziki ve teknolojik altyapının geliştirilmesi, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, uluslararası standartlara uygun katma değeri yüksek üretim yapılması ve genç istihdamının artırılması olduğu belirtildi.


Programın Önceliklerinin; Turizm sektöründe yenilikçi uygulamaları geliştirmek ve işletmelerin hizmet kalitesini yükseltmek; Tabii kaynaklar ile et, süt ve arı ürünleri imalatı sektörlerindeki işletmelerin fiziki ve teknolojik altyapısını iyileştirmek ve ürün çeşitliliğini artırmak; İmalat sektöründe hâlihazırda faaliyet gösteren veya yatırım süreci devam eden işletmelerin özellikle genç istihdamı odaklı yatırımlarının hızlandırılmasını sağlamak olduğu kaydedildi.


Ayrıca programın duyurulması amacıyla bilgilendirme toplantıları ve bu programa sunulacak projelerin hazırlanması sürecinde potansiyel başvuru sahiplerine yardımcı olmak amacıyla ücretsiz eğitimler düzenleneceği açıklandı.


 


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu