Kremlin: Batı’nın tankları Rusya’nın amacına ulaşmasını engelleyemez – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya ek tank tedarik etmesinin, çatışmanın gidişatını değiştirmeyeceğini ve Ukrayna halkının sorunlarını artıracağını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, daha önce hükümetinin NATO’nun savunma liderlerinden “güçlü kararlar” beklediğini söylemişti. 

NATO üyeleri  ve diğer ülkeler, Ukrayna’nın modern muharebe tanklarıyla Rus kuvvetlerine karşı koyma kabiliyetini artırmayı tartışmak üzere bugün bir araya gelecek. 

Diğer taraftan, NATO müttefikleri, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşta Kiev’e silah desteği kapsamında uzmanlar tarafından en uygun görülen Almanya yapımı Leopard tanklarını göndermek için Berlin’in onayını bekliyor.

ALMANYA ÇEKİMSER DAVRANDI

Zelenski, Almanya’nın ülkesine Leopard 2 tanklarını göndermekte tereddüt etmesini eleştirdi.

Zelenski, Alman ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, “Altı ay daha konuşabilirsiniz ama burada her gün insanlar ölüyor. Eğer elinizde Leopard tankları varsa, onları bize verin” dedi.

Kremlin: Batı'nın tankları Rusya'nın amacına ulaşmasını engelleyemez - 1

Zelenski ayrıca Rusya ile olan savaşta Ukrayna’nın kendini savunduğunu ve Rusya’ya saldırmak gibi bir niyeti olmadığını da vurguladı.

Almanya’nın Leopard tankları konusunda çekimser kalmasını eleştiren Zelenski, “Bu bir oyun değil bu bir şeyi ispat etme konusu da değil. Biz Almanya’ya teşekkür ediyoruz bunu herkesin duymasını istiyorum. Ancak her gün insanlar ölüyor kadınlar tecavüze uğruyor.” diye konuştu.

Silahların susması ve Rusya’nın suçunu kabul etmesi halinde diplomatik adımların gelebileceği sinyalini veren Zelenksiy, her şeyin para olmadığını, paranın gidenleri geri getiremeyeceğini ve bazı yaraları tamir edemeyeceğini kaydetti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, çarşamba günü Davos’ta Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarının tedariki konusunda taahhütte bulunmaktan kaçınmıştı.

Almanya’daki ABD’ye ait Ramstein hava üssünde bir araya gelecek Ukrayna temas grubunun en önemli konusu Leopard tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesi olacak.

Leopard 2 tankları Almanya’da üretildiği için Almanya bu tartışmada kilit bir rol oynuyor.

Yasal olarak Alman üretimi silahların üçüncü taraflara transferinin Berlin hükümeti tarafından onaylanması gerekiyor.

Polonya ve Finlandiya, Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını teslim etmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Almanya’nın ürettiği Leopard tankları Avrupa’da Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, İspanya, Çekya, Türkiye ve Macaristan gibi AB ve NATO ülkelerinin ordularında bulunuyor.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu