Kovid-19’un Eylül 2019’dan Beri Hayatımızda Olduğu Tespit Edildi

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili gerçekleştirilen araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Yapılan araşatırmaya göre İtalya’da 2019 yılının Eylül ayından 2020 Mart ayına kadar gerçekleştirilen kanser taramaları için alınan 959 kan örneği incelendi ve yüzde 11.6’sının kanında Kovid-19 antikoru görüldü.

Tüm dünyayı saran Kovid-19 salgını ile ilgili Milano Kanser Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Ocak ayı sonlarında ortaya çıkan virüsün, aslında daha var olduğu tespit edildi.

Milano ve Torino’daki Yüksek Sağlık Enstitüsü’nün araştırmasında, 2019 yılının Eylül ayından beri koronavirüs salgınının olduğu tespit edildi. Fransız Le Point’te yayınlanan habere göre, Milano Kanser Enstitüsü ve Siena Üniversitesi’nin yaptığı ve Eylül 2019 ile Mart 2020 arasında akciğer kanseri taraması yapılan ve kan örneği alınan kişilerde Kovid-19 virüsü tespit edildi. Akciğer taramasından geçen 959 kişiden alınan kan örnekleri üstünde yapılan araştırmada, Eylül ayında alınan kanların da bir kısmında Kovid-19 antikorları görüldü. Kan örnekleri incelenenlerin büyük kısmının Lombardiya bölgesinden olduğu belirtildi.

TARİHİ YENİDEN BELİRLENECEK

Kanser Enstitüsü bilim direktörü Giovanni Apolone, elde adilen bu semptomlar ile ‘salgının tarihini yeniden şekillendirebileceğini’ aktardı. Mayıs’ta da, Fransa’daki bir hastaneden yapılan açıklamada, ilk vakaların Avrupa’da resmi olarak bildirilmesinden yaklaşık bir ay kadar önce Kovid-19 olan birini tedavi edildiği belirtilmişti.

Ayrıca dün yayınlanan verilere göre son 24 saatte İtalya’da 33 bin 979 kişi daha Kovid-19 oldu ve salgın başından bu yana virüs ile enfekte olmuş olan kişi sayısı 1 milyon 178 bin 529’a yükseldi. Ayrıca ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı toplamda 45 bin 229’ yükseldi.

KOVİD-19 TEDBİRLERİ PROTESTO YAPILDI

İkinci dalganın yaşandığı salgında İtalya hükümeti Toskana ve Campania bölgelerini yüksek riskli kırmızı kategoriye ekledi ve ülkedeki kırmızı bölge sayısı 7’ye yükseldi. 9 bölgeyi orta-yüksek olan turuncu kategoriye alan İtalya,  5 bölgeyi de orta-riskli sarı kategoriye aldı.

İş, sağlık ve acil durum dışında şehirlerarası ve bölgeler arası seyahat yasağı olan kırmızı ve turuncu kategoride olan bölgelerde, restoran ve bar-kafeler de yalnız paket servis mevcut. Sarı bölgelerde gece sokağa çıkma yasağı mevcutken, restoran, bar-kafelerin 18.00’e kadar hizmet verebilmekte.

Ayrıca Roma’da 300 kişi, şehrin merkezinde toplanarak, Kovid-19 tedbirlerini protesto etmek isteyince, izin alınmadan yapılan bu protestoya emniyet müdahale gerçekleştirdi. Bazı protestocular ise gözaltına alındı.

Benzer biçimde, Torino şehrindeki Castello meydanında gerçekleştirilen Kovid-19 tedbirlerine karşı protestoda, maske takmamış 2 kişinin gözaltına alındı.

İLİşKİLİ HABERLER Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

Kovid-19’u Hiçe Sayarak Köyüne Gitti

Kovid-19’u Hiçe Sayarak Köyüne Gitti

Kovid-19 Aşısının Muhafaza Edileceği Dolaplar Belli

Kovid-19 Aşısının Muhafaza Edileceği Dolaplar Belli

İstanbul'da Koronavirüs Denetimlerinin Bilançosu

İstanbul’da Koronavirüs Denetimlerinin Bilançosu

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu