Kovid-19’da Gizli Gen Ortaya Çıktı

Bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını yayılmaya devam ederken, birçok araştırmaya imza atılıyor. Gerçekleştirilen yeni araştırmada ise bilim insanları Kovid-19’da yeni bir gen keşfetti.

Sciencealert sitesinde yer alan habere göre, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden biyobilişim  uzmanı Chase Nelson ve ekibi, Kovid-19’un genomunda şimdiye kadar fark edilmeyen bir gen keşfetti. Gen içinde gen ve örtüşen gen olarak anılan ORF3d’nin, öbür genlerin kodlu dizilimleriyle örtüştüğü için nükleotit dizilimde etkin şekilde gizlendiği aktarıldı. Çalışmanın baş yazarı olan Nelson, genom boyutu bakımından Kovid-19’un, en uzun RNA virüsleri içinde yer aldığını aktararak, bu sebeple diğer RNA virüslerinden daha aldatıcı olabileceğini aktardı.

ORF3d geninin henüz fonksiyonu ya da klinik bir önemi olup olmadığı bilinmezken, Nelson, ‘Ancak bu genin, antikor yanıtının aksine T-hücresi yanıtıyla belirlenmesinin nispeten olasılık dışı olduğunu öngörüyoruz.’ açıklamalarına yer verdi.  

Chase Nelson aynı zamanda örtüşen genlerin, yeni tip koronavirüsün etkili şekilde çoğalmaya neden olabileceğini ve kişinin bağışıklık sistemini kösteklemeye etki edebileceğini belirterek, ‘Örtüşen genlerin varlığını ve nasıl işlev gösterdiklerini bilmek, örneğin antiviral ilaçlar yoluyla koronavirüsün kontrol altına alınması bakımından yeni yöntemleri açığa çıkarabilir.’ cümlelerini kullandı. Araştırmanın ayrıntıları ‘eLife’ dergisinde yer aldı.

İLİşKİLİ HABERLER ABD’den Kovid-19 Antikor İlacına İzin Çıktı

ABD’den Kovid-19 Antikor İlacına İzin Çıktı

Kovid-19’dan Erkeklere Üzücü Haber

Kovid-19’dan Erkeklere Üzücü Haber

Koronavirüsle Bağlantılı Yeni Hastalığa Dikkat!

Koronavirüsle Bağlantılı Yeni Hastalığa Dikkat!

İLİşKİLİ GALERİLER Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Eser Yenenler: Kovid Yenenler

Eser Yenenler: Kovid Yenenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu