Kovid-19 Sürecinde Soğuk Havaya Dikkat!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Selma Metintaş, yazılı açıklamasında, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının her yaş grubundan insanı etkilediğini ve neden olduğu sorunlarla yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirtti.

Her yıl sonbahar ve kış aylarında solunum yoluyla bulaşan hastalıkların arttığına değinen Metintaş, ‘Bu durum, Kovid-19 ile diğer hava yoluyla bulaşan hastalıkların birlikteliğine neden olacaktır. Yani toplum içinde SARS-CoV-2 virüsü pandemisi devam ederken, aynı zamanda grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslerle de infekte olmuş bireyler artan oranda karşımıza çıkacaktır. Bu tür durumlarda hangi virüs ya da bakterinin infeksiyonlarda etken olduğunu kesin bilmek için uygun laboratuvar testlerinin yapılması gerekir’ dedi.

Hastalıkların işaret ve bulgularından bahseden Metintaş, koronavirüste ateş, terleme, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yorgunluk, kas, vücut ağrısı şikâyetlerinin aynısının gripte de olduğunu vurguladı.

Koronavirüste öksürüğün, kuru öksürük şeklinde seyrettiğini, bu salgında görülen koku ve tat duyusu kaybına diğer solunum yolu enfeksiyonlarında rastlanmadığı bilgisini paylaşan Metintaş, ‘Çocuklar dışında ishal, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlara gripte rastlanmaz. Solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, semptomlu veya semptomsuz oksijen satürasyon düşüklüğü Kovid-19’da daha fazladır. Grip çocuklarda, Kovid-19 yaşlılarda daha ağır seyreder. Koronavirüste hastalık temastan 2-14 gün sonra, gripte ise 1-4 gün sonra açığa çıkar’ ifadelerini kullandı.

‘GRİPTE SEMPTOMSUZ BULAŞMA OLMAZ’

Prof. Dr. Metintaş, koronavirüsün daha fazla bulaşan bir hastalık olduğuna, bu durumun 10 gün ve hatta çok daha uzun sürdüğüne dikkati çekti.

Hiçbir belirti göstermeden koronavirüs taşıyıcısı olan kişilerin toplum içerisinde gezdiğini hatırlatan Metintaş, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Gripte bulaşkanlık genellikle 5-7 gündür. Semptomsuz bulaşkanlık olmaz. Kovid-19’da yaşlı bireyler, kalp, akciğer hastalığı bulunanlar, diyabet ve obezitesi olanlar daha risklidir. Gripte ise en riskli grup küçük çocuklar ve kronik hastalığı olanlardır. Kovid-19’da iyileşme hastalarda birkaç günden haftalara veya aylara kadar uzar. Gripte ise iyileşme süresi daha kısa olup, birkaç gün ile 2 hafta arasında değişir. Tedavi ise Kovid-19 için kesinleşmiş bir tedavi bulunmamaktadır. Grip için bazı etkenlerde etkili olabilecek antiviral ilaçlar vardır.’

İki hastalıktan da korunmak için solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalmaktan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Metintaş, ‘Ev dışı her ortamda bireyler arasında 1,5 metre sosyal mesafe kuralı, maske ve iyi el yıkama en önemli korunma yoludur. Bireyler her gün sağlıklarını izlemeli, hastalık belirtilerinin varlığını takip edip belirti varsa ateşlerini ölçmelidir. İyi vatandaşlık gereği hastalık bulgusu olanların durumunu aile ve iş yerlerine bildirip onları korumaya almaları gerekir. Hasta olan kişiler bol sıvı almalı, iyi beslenmeli ve kendisine iyi bakmalıdır. Ateş olması veya durumun kötüleşmesi halinde sağlık personeline haber verilmelidir. Solunum yolu hastalıklarına yatkınlığı artıracağından sigara veya nargile içme bırakılmalıdır’ değerlendirmesini yaptı.

İLİşKİLİ HABERLER Sen Çal Kapımı Dizisinin Oyuncusu Koronavirüs Çıktı

Sen Çal Kapımı Dizisinin Oyuncusu Koronavirüs Çıktı

Ankaraspor'da 16 Kişide Koronavirüs Tespit Edildi

Ankaraspor’da 16 Kişide Koronavirüs Tespit Edildi

Dünya Genelinde Koronavirüs Günlük Vaka Sayısı Rekoru Kırıldı

Dünya Genelinde Koronavirüs Günlük Vaka Sayısı Rekoru Kırıldı

Derya Tuna: Koronavirüs Sebebiyle Düğün Yapmayacağız

Derya Tuna: Koronavirüs Sebebiyle Düğün Yapmayacağız

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Chanel Defilesinde Koronavirüs Unutuldu

Chanel Defilesinde Koronavirüs Unutuldu

Koronavirüsü Yenen Nihat Hatipoğlu Yaşadıklarını Anlattı

Koronavirüsü Yenen Nihat Hatipoğlu Yaşadıklarını Anlattı

Mustafa Can Keser Koronavirüse Yakalandı

Mustafa Can Keser Koronavirüse Yakalandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu