Kötü Kolesterolün Ezeli Düşmanı!

En sağlıklı besinler arasında yer alan bademin insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktır. Cilt sağlığından, güçlü kemiklere; kötü kolesterolü önlemekten kabızlığa kadar birçok yararı bulunan badem hakkında merak edilenleri sizin için bir araya getirdik. İşte detaylar…

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Serbest radikallerle savaşan ve enflamasyonu azaltan badem, cilt sağlığını koruyan ve genç gözükmenizi sağlayan E vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırmalar, bademlerin yüksek miktarda epicatechin, catechin, quescetin, isorhamnetin ve kaempferol içerdiğini ortaya koymuştur. Bu maddelerin hepsi ultraviyole (UV) ışınları, kötü hava koşulları ve zayıf beslenme sonucunda oluşan cilt lekelerini tedavi edebilecek antioksidanlardır. Yine aynı maddeler cilt kanserinin önlenmesini sağlar.

KEMİK SAĞLIĞINI KORUR

Bademin içerisinde bulunan minerallerden biri olan fosfor, osteoporoz gibi yaşa bağlı gelişen sağlık problemlerinin başlamasını da engeller. Aynı zamanda dişlerin ve kemiklerin dayanıklılığını artırır.

KOLESTEROL İLE MÜCADELE EDER

İçerisinde zeytinyağı gibi sağlıklı doymamış yağlar bulunan bademin bir avucu 163 kaloridir. 3-4 gramında Omega-3 gibi çoklu doymamış yağ, 6 gramında protein ve 3,5 gram lif bulunmaktadır. Bu bakımdan kalp sağlığını korur ve kötü kolesterolün önlenmesini sağlar.

KABIZLIĞI GİDERİYOR

Lif açısından oldukça zengin olan badem, kabızlığın giderilmesinde de oldukça etkili bir besindir. Yapılan çalışmalar her gün düzenli olarak 5 tane badem tüketmenin kabızlığın giderilmesi için yeterli olacağını ortaya koymuştur.

İLİşKİLİ HABERLER Limon ve Sarımsak ile Kolesterolü Azaltın

Limon ve Sarımsak ile Kolesterolü Azaltın

Kötü Kolestrolü Düşürdüğü Ortaya Çıktı

Kötü Kolestrolü Düşürdüğü Ortaya Çıktı

Kolesterole Son!

Kolesterole Son!

Badem Yağının Cilde Yararları Nelerdir?

Badem Yağının Cilde Yararları Nelerdir?

İLİşKİLİ GALERİLER Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Baharat Kullanın! Kötü Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Baharat Kullanın! Kötü Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Kolesterolü Düşürmek İçin Yapmanız Gerekenler

Kolesterolü Düşürmek İçin Yapmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu