Koronavirüsün Yeni Belirtisi: Turuncu Örümcek

Koronavirüsün neredeyse 100’den fazla belirtisi görülmektedir. Son olarak Britanya’da yaşayan 53 yaşındaki Georgia Walby, halüsinasyonlar gördüğünü hatta bir gece yatakta yatarken duvara baktığını ve dev bir turuncu örümcek gördüğünü belirtti.

Walby, ‘Literatürdeki neredeyse tüm semptomları yaşadım. Listede 100’den fazla semptom var. Ciltte görülenden gerçekten tuhaf belirtilere kadar… Bir noktada sinir sistemim de altüst oldu. Haziran ayının ortasında çok korkutucu şeyler oldu. Bacaklarımı koordine edemediğim için yürümekte zorlanıyordum, konuşmaya çalıştığımda uzun cümleler kuramıyordum. Halüsinasyon bile gördüm. Yatakta bir gece duvara baktım ve dev bir turuncu örümcek gördüm’ dedi.

HASTALIĞIN İKİ ŞEKİLDE SEYRETTİĞİ DÜŞÜNÜLÜYORDU

Koronavirüs salgının ilk günlerinde hastalığın iki şekilde seyrettiği düşünülüyordu. İlkinde hastalar, iki haftadan az süren hafif bir hastalık, diğerinde ise şiddetli seyreden ve ölümle sonuçlanabilen ağır bir hastalık geçiriyordu.

Fakat artan vaka sayılarıyla üçüncü bir sınıflandırma ortaya çıktı. Uzun erimli Kovid olarak adlandırılan ve bu sınıfa giren kişilerde yorgunluk, nefes darlığı, kas ağrıları, ateş, kalp çarpıntısı ve hatta halüsinasyon gibi semptomlar kendini tekrarlıyor. Virüs taşıyan kişilerin 20’de birinin böyle uzun süreli etkilere maruz kaldığı düşünülüyor.

Bu vakalardan biri olan Walby, Kovid’i uzun süreli geçiren kişilerden oluşan bir organizasyon kurdu. Birkaç hafta önce Galler bölgesinde kurulan Long Covid Wales isimli kampanya grubunun şu anda 300 üyesi var.

Walby, tüm enerjisinin tükenmesine neden olan bu hastalığa tekrar yakalanmaktan korktuğu için sosyalleşemediğini ve evden çok nadir çıktığını söylüyor. İlk kez Mart ayında hastalandığını ve son yapılan test sonuçlarının negatif çıkmasına rağmen Kovid teşhisi konduğunu söyleyen Walby, süreci şu sözlerle anlatıyor:

‘Hastaneye gidecek kadar hasta değildim. O zamanlar NHS (Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi), TV izleyecek kadar iyi olanların evde kalıp dinlenmesini öneriyordu.

Ancak Kovid-19’la birlikte zihinsel karışıklıklar da geldi ve TV izleyecek kadar iyi olup olmadığıma bile karar veremedim. Geri dönüp baktığımda aklımın bu kararı verecek kadar sağlıklı olmadığını anlıyorum.’

SEMPTOMLAR BAZEN KAYBOLUP BAZEN ORTAYA ÇIKIYOR

Walby o zamandan beri bazen kaybolan ve sonra tekrar ortaya çıkan semptomlarla mücadele ettiğini de belirtti. Walby, son olarak şunları aktardı:

‘Temelde hala tecritteyim. Günde bir saat kadar dışarı çıkabiliyorum ama bitkin düşüyorum.’

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüs İle İlgili Son Gelişmeler

Koronavirüs İle İlgili Son Gelişmeler

Adanaspor'da 6 Kişide Koronavirüs Tespit Edildi

Adanaspor’da 6 Kişide Koronavirüs Tespit Edildi

Haldun Dormen Koronavirüse Yakalandı

Haldun Dormen Koronavirüse Yakalandı

Nedim Saban, Koronavirüse Karşı Virüssavar Taşımaya Başladı

Nedim Saban, Koronavirüse Karşı Virüssavar Taşımaya Başladı

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

20 Kasım'dan İtibaren Başlayacak! İşte Yeni Koronavirüs Önlemleri

20 Kasım’dan İtibaren Başlayacak! İşte Yeni Koronavirüs Önlemleri

Öykü Çelik’ten Tepki Çeken Koronavirüs Paylaşımı

Öykü Çelik’ten Tepki Çeken Koronavirüs Paylaşımı

Seda Bakan Koronavirüse Yakalandı

Seda Bakan Koronavirüse Yakalandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu