Koronavirüsle Bağlantılı Yeni Hastalığa Dikkat!

Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C) hastalığı olarak bilinen ve deride soyulma, gözlerde kızarıklık, parmaklarda şişme gibi belirtileri bulunan hastalığa dikkat edilmesi ve semptomlar görüldüğünde hemen doktora başvurulması önerildi.

Okulların açılmasının riskli olduğunu söyleyen  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocuklarda Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C) hastalığı ile ilgili aileleri uyardı.  İnflamatuar Sendromunun semptomları arasında ‘Deride soyulma, gözde kızarıklık, parmaklarda şişme’ belirtilerinin olduğunu ve tehlikeli olduğunu hatırlatan Ceyhan, bu üç belirtinin ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekiğini aktardı.

Kawasaki hastalığı ile benzer semptomları olan fakat daha ağır bir tabloya sebep olan Çocuklarda Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C) ile ilgili aileleri uyaran Ceyhan, MIS-C’in Türkiye’de Temmuz’dan beri görülme olasılığının yükseldiğini belirtti. Salgının başlangıcından bu zamana uzmanlar, çocukların Kovid-19’dan en az yetişkinler kadar korunması gerektiği ile ilgili uyarıda bulunuyor. Çoğunlukla çocuklar koronavirüsü belirtisiz ya da hafif biçimde geçirseler de gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar birçok riskin olduğunu ortaya koyuyor. Bu riskler arasında yer alanlardan biri ise MIS-C.

Çocuklardaki koronavirüs risklerine değinen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kawasaki ile benzer semptomlara neden olan MIS-C’te çok ciddi bir tablo oluştuğunu belirtti.

3 BELİRTİYE DİKKAT

Prof. Dr. Ceyhan ‘İlk başta, koronavirüs tanısı alan 0-19 yaş arasındaki çocuklarda deride soyulma, parmakta şişme, gözde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıktı. ABD’de, İtalya’da ve İngiltere’de geçtiğimiz Mayıs ayında bununla ilgili makaleler yayımlandı. Bunu ilk olarak Kawasaki hastalığına bağladılar ancak o aslında MIS-C. Çünkü bu çocuklar günler içinde hayatını kaybediyordu’ cümlelerini kullandı. Ceyhan, Kawasaki hastalığının bu kadar ağır ağır olmadığının altını çizdi.

TÜRKİYE’DE TEMMUZ’DAN BERİ VAR

Kovid-19 salgınının ilk başlarda Türkiye’de MIS-C’in görülmediğini fakat tekrar vaka artışının olduğunu Temmuz’dan beri çoğalma yaşandığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, ‘Sadece Hacettepe’de 27 çocukta görüldü. Diğer uzman arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre onlar da bu vakalara rastlıyorlar. Sadece Hacettepe’de 27 vaka varsa Türkiye’de yüzlerce hasta var demektir. Şu an toplam sayıyı bilmiyoruz ama bununla ilgili bir yayın hazırlamış bulunuyoruz. Dediğim gibi ne yazık ki bu Kawasaki’den çok daha ağır bir hastalık; bizdeki bu çocukların hepsi yoğun bakımda’ ifadelerini kullandı.

Romatizmal hastalıklar grubunda olan MIS-C hastalığı hakkında konuşan Prof. Dr. Ceyhan, bağışıklık sisteminin virüse karşılık vermeye çalışırken kendi hücrelerine zarar vererek mücadele gerçekleştirdiğini ve bu yönüyle sitokin fırtınasına benzediğini aktardı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kawasaki’den bu hastalığın farkının kalp damarlarında şişme gibi etkenler olduğunu ve bu durumun genel tabloyu ağırlaştırdığını açıkladı.

UZMANA DANIŞILMALI

MIS-C ile ilgili diğer büyük problemin ise tüm çocuklarda görülme olasılığı. ‘Herhangi bir risk grubu yok ve kimde gelişip gelişmeyeceği belli değil’ açıklamasını yapan Prof. Dr. Ceyhan, aileleri uyarırken ‘Çocuklarda direkt corona ölümleri az, belki hafif ve belki de belirtisiz geçiriyor ancak onlar hem virüsü yetişkin aile bireylerine taşımak hem de MIS-C hastalığı gibi riskler taşıyorlar. Aileler belirtiler konusunda çok dikkatli olmalılar. Deride soyulma, gözde kızarıklık, parmaklarda şişme gibi belirtiler gördüklerinde hemen bir uzmana başvurmalılar.’ cümlelerini kullandı.

OKULLAR AÇILDIKTAN SONRA VAKALAR YÜKSELDİ

Son zamanlardaki vaka artışının en önemli nedenlerinden birinin okulların açılması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, ‘Bir insan grubunu haftada 1-2 gün bile olsa bir yerde bulundurursanız risk artacaktır zaten.’ ifadelerine yer verdi. Ayrıca yüz yüze eğitim için okulların açılmasına ilişkin Ceyhan, ‘Öncelikle biz okulların açılmasının bir risk olduğunu kabul etmiyoruz ve dolayısıyla buna uygun tedbirler de almıyoruz. Madem okullar açıldı buna uygun kriterler ve tedbirler geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü parktaki temasla okuldaki teması bir tutamazsınız.’ açıklamalarını yaptı.

İLİşKİLİ HABERLER ABD’den Kovid-19 Antikor İlacına İzin Çıktı

ABD’den Kovid-19 Antikor İlacına İzin Çıktı

Koronavirüs Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Koronavirüs Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Kovid-19 Akıl Sağlığına Büyük Tehdit

Kovid-19 Akıl Sağlığına Büyük Tehdit

Kovid-19’dan Erkeklere Üzücü Haber

Kovid-19’dan Erkeklere Üzücü Haber

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Eser Yenenler: Kovid Yenenler

Eser Yenenler: Kovid Yenenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu