Koronavirüs Sonrası Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları

Saçlar, bir döngü halinde doğup büyür ve dökülerek vücuttan atılır. Saçlarda bu canlılık döngüsü yaşam boyunca devam eder. Günde 70-100 saç telinin kaybedilmesinin ardından tekrar saçlar üretilir.

Eğer günlük saç teli kaybı 100’den fazlaysa ve bu sorun kontrol altına alınmazsa 6’ıncı aydan sonra kronikleşir, saçlarda seyrelmeyle birlikte hacim kaybı da görülmeye başlar.

SAÇ DÖKÜLMESİ KOVID-19 BELİRTİSİ Mİ?

Koronavirüs enfeksiyonunu geçiren kişilerde hastalığın ardından saçlarda dökülme görülebilir fakat saçların dökülmesi Kovid-19 belirtileri arasında yer almaz.

Bu yüzden saçı dökülen herkesin ‘Koronavirüs hastası mıyım?’ diye endişe etmesini gerektirecek bir durum yok. Yani saçları yoğun şekilde dökülen kişilerin ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtileri olmadığı sürece koronavirüs testi yaptırmasına gerek yok.

KOVID-19 SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Koronavirüs pozitif sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların muhtemel yan etkilerinden dolayı enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesi görülebilir.

Kovid-19’un saçlar üzerindeki etkisiyle alakalı Japonya’da yapılan bir bilimsel araştırma, hastalık sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin dışında hastaların yüzde 24,1’inde yaklaşık 56’ıncı günde saç dökülmesinin başladığı, saç dökülmesi süresinin ise ortalama olarak 76 gün sürdüğünü ortaya koydu.

Koronavirüs kaynaklı tek saç sorunu yaygın dökülme değildir. Koronavirüs sonrası alopesi areata yani saçkıran, saçlarda gri renk değişikliği ve erkek tipi saç dökülmesi de artışa geçen sorunlar arasındadır.

KORONAVİRÜS SONRASI GÖRÜLEN SAÇ DÖKÜLMESİ GEÇİCİ Mİ YOKSA KALICI MI?

Koronavirüs tedavisinin ardından görülen saç dökülmesi genel olarak geçici bir durumdur. Koronavirüs ve enfeksiyonlardan sonra gelişen akut dökülmelerin genel olarak geçici olması ve normale dönmesi beklenir.

Dinlenme dönemine geçen saçların yerini kişinin genel sağlığı iyiyse, beslenmesi yeterliyse, stresle baş edebiliyorsa genel olarak yeni ve normal seyrinde büyüyen saçlar alır. Akut dökülmeler ile kellik oluşmaz.

Bu dönemde saç büyümesi ortalama 4 ay sürdüğü için hasta bir süre saçlarını ince ve hacimsiz hissedebilir.

İLİşKİLİ HABERLER AK Parti'li Muhammed Avcı Koronavirüse Yakalandı

AK Parti’li Muhammed Avcı Koronavirüse Yakalandı

Koronavirüs Sırt Ağrısına Neden Olur mu?

Koronavirüs Sırt Ağrısına Neden Olur mu?

Demet Akalın, Koronavirüs Aşısı Hakkında Konuştu

Demet Akalın, Koronavirüs Aşısı Hakkında Konuştu

Nihat Özdemir Koronavirüsü Yendi!

Nihat Özdemir Koronavirüsü Yendi!

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kristen Stewart Farkında Olmadan Koronavirüsü Atlattı

Kristen Stewart Farkında Olmadan Koronavirüsü Atlattı

Koronavirüs'te Gerçek Rakamları Açıkladı, Başına Gelmeyen Kalmadı!

Koronavirüs’te Gerçek Rakamları Açıkladı, Başına Gelmeyen Kalmadı!

Mustafa Sandal'dan Dikkat Çeken Koronavirüs Yorumu

Mustafa Sandal’dan Dikkat Çeken Koronavirüs Yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu