Konya’da börk ustası Selçuklu temalı hediyelik eşya üretiyor

HEDİYELİKTE BÖRK ANAHTARLIK İLGİ GÖRÜYOR

Dilekçi, AA muhabirine, Konya’nın Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yaptığını anımsatarak, ürünlerinin kentle bütünleştiğini söyledi.

Tarih temalı dizilerin reytingleriyle Selçuklu motifli ürünlere talebin arttığını anlatan Dilekçi, şöyle konuştu:

“Börk üretimine sezonluk başlamıştık. Taleplerin bu kadar yoğun olacağını tahmin edemedik. Konya’da hediyelik eşya tercihi değişti. Genelde Konya’dan ‘Ne götürelim.’ diye geliyorlar. Mevlana şekerini biraz gölgede bıraktı. Türkiye’de 700’e yakın noktada ürünlerimiz satılıyor. Dizilerin yurt dışında da ilgi görmesiyle ihracatını da yapıyoruz, Avrupa, Amerika gibi birçok Arap ülkesine börk gönderiyoruz. Bir de börk anahtarlıklarımız da ilgi görüyor. Hediye anlamında çok tercih ediliyor. Genelde araç süsü ve anahtarlık olarak kullanılıyor.”

TARİH TEMALI YAPIMLARA KOSTÜM DİKİYORLAR

Konya’da belgesel, tarihi film ve dizilerin çekildiğine değinen Dilekçi, şunları kaydetti:

“İki dizi, onlarca belgesel ve reklam filmine de kostüm sağladık. Selçuklu döneminde sultan, kadı veya eşrafa ait gündelik hayatın içindeki kişilerin giysilerini dikiyoruz. Sultandan pazardaki halka kadar herkesin kıyafetini yapabiliyoruz. Yani bir Alparslan’ın kostümü yapılıyor. Mevlana ile ilgili çekilen filmdeki kostümleri de biz ürettik. Cumhurbaşkanlığı ile Selçuklu Belediyesinin bastırdığı Selçuklu külliyatından faydalanıyoruz. Genelde Selçuklu çinilerin üzerindeki motifleri, oradaki resimleri örnek alıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu