Kolonları Kesilen Site 78 Kişinin Hayatına Mal Oldu

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen korkunç depremin 11. günündeyiz. 10’dan fazla ilimizi etkileyen felaketten sonra binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti, binlerce bina yıkıldı. Ülkece içimiz yanarken depremde çöken binalarla ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Depremin vurduğu illerden biri olan Antakya’da Farklı Yaşam Rende isimli sitede yer alan bloklar yıkılmıştı. 78 kişinin hayatını kaybettiği bu olayla ilgili ağızları açık bırakan gelişmeler ortaya çıktı. Söylenene göre blokların kolonları kreş yapılacağı söylenerek kesilmişti. Durumu fark eden Avukat Coşkun Atılgan; Antakya Belediyesi, Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Valiliği gibi yetkili kurumlara başvurduğunu ancak geri dönüş alamadığını söylüyor. Detayları birlikte inceleyelim:

Bina Sağlamlık Testi Nedir, Bina Dayanıklılık Testi Başvurusu Nereye Yapılır?

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve tüm Türkiye’yi derinden sarsan depremde Antakya’da bulunan Farklı Yaşam Rende sitesinin dört binasından ikisi yıkıldı

Kolonları

27 kişi enkazdan sağ çıkarılırken ne yazık ki çöken binaların sonucunda 78 kişi hayatını kaybetti. Hala enkaz altında olduğu düşünülen 35 kişiye ise daha ulaşılamadı.

Depremden sonra bina kolonlarının kreş yapma bahanesiyle kesildiği ortaya çıktı

Kolonları

Bu durumla ilgili suç duyurusu yapan Avukat Coşkun Atılgan, olayla ilgili takipsizlik kararı verildiğini ortaya çıkardı. “Binanın altına daha kreş yapılmadan tüm kurumları uyardım, yanıt alamadım” diyen avukat, Toprak sahibi Arif Sami Rende ile Müteahhit Fevzi Yılmaz arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıldığı belirtti. Bu sözleşmeye göre sitedeki blokları aralarında paylaştıklarını anlattı.

Mayıs 2016’da Antakya Belediyesi’ne siteye ruhsat verilmemesi için başvuruda bulunan Atılgan, bu siteye kontrole bile gidilmediğini ifade ediyor

Kolonları

Avukat, Farklı Yaşam Rende’deki bina kolonları kesildikten ve buraya kreş açılacağını öğrendikten sonra ruhsat verilmemesi için belediyeye başvurmuştu. Aynı zamanda bloklarda yaşayan 144 aileyle de konuştu. Avukat bu konu hakkında şunları söylüyor: “Ailelerden de şikâyette bulunanlar oldu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Hatay Valiliği’ne başvuruda bulunduk, oradan da ses çıkmadı. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, üç kere kendim gittim, ifademize bile başvurulmadı. Uyardığımız o iki blok da yıkıldı. İnsanlar göz göre göre ölüme gitti.”

Büyük Felaketin Ardından Akıllara Gelen Soru: Depremler Önceden Tespit Edilebilir Mi?

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki: “İmar Affını Anlamıyorum, Adeta İnsanların Hayatı Para İle Değiştiriliyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu