Kölelikten Kaçan İnsanların Su Üstüne Kurduğu Ganvie Köyü

Batı Afrika ülkesi Benin’in en büyük şehri Kotonu’da bulunan Ganvie, Afrika’nın Venedik’i olarak da biliniyor. Yarım saatlik sandal yolculuğuyla ulaşılabilen bu köy, Benin’in en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinin başında geliyor. Ganvie’de yaklaşık 30 bin kişinin yaşıyor. İnsanlar günlerinin büyük kısmını kayıkların üzerinde geçiriyor. Bu nedenle yerel halk “su adamları” olarak anılıyor. Gelin bu ilgi çekici yerleşim yerinin hikayesine yakından bakalım.

Ganvie 17. yüzyılda kölelikten kaçan insanlar tarafından kurulmuş

ganvie

Yerel kaynaklara göre, Tofinu kabilesi Avrupalı tüccarlara köle olarak satılmamak için Fon ve Dahomey krallıklarının askerlerinden kaçarak bu bölgeye geliyorlar. Göl, kutsal sayıldığı için askerler suya giremiyor. Tofinu kabilesinin üyeleri ise göl üzerindeki uzun tahta ayaklara evler inşa ederek, burada yaşamaya başlıyorlar.

Nokoue Gölü üzerinde bulunan bu köye sadece sandallarla ulaşılabiliyor

Bilal Kahyaoğlu – Anadolu Ajansı

Göldeki bazı alanlarda kara parçaları bulunuyor ancak insanlar gününün çoğunu su üzerinde geçiriyor. Tahmin edersiniz ki köylülerin en önemli geçim kaynağı balıkçılık.

Ganvie’nin hikayesi köleliğin karanlık tarihini yansıttığı için yüzyıllardır anlatılıyor

Okul, cami ve kilise gibi kamusal mekanların da bulunduğu bu köyde birçok ev, ağaç kazıklarının üzerine inşa edilmiş. Gölün derinliği iki metreyi buluyor. Buna rağmen su üzerinde yapay tarlalar, bağ ve bahçeler bulunuyor. Köyü ziyaret eden Anadolu Ajansı muhabirleri, yerli halkla konuşarak Ganvie’nin hikayesini dinledi. Uzun süredir köyde yaşadığını söyleyen Edmon Adissa isimli bir yerli, “Balıkçılıkla geçiniyoruz. Kölelikten kaçmak için buraya yerleştik. Turistler de geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu