Kırmızı Periler Diyarı

Erzurum Güncel- Kırmızı peri bacaları olarak bilinen Narman Peri Bacaları, Narman İlçesi’nin güneyinde, Narman-Pasinler otoyolunun 7’nci kilometresinde yer almakta.

Rüzgâr ve yağmurun kumlu toprağı aşındırması, kırmızı peri bacalarını ve dar vadilerden oluşan bu ilginç manzarayı meydana getirdi. Bu jeolojik oluşumlar Doğu Anadolu Bölgesi’nde sadece bu yörede görülmekte. Oltu, Şenkaya, Sarıkamış, Horasan, Pasinler ve Tortum ilçeleri ile çevrelenen Narman İlçesi, Erzurum‘un kuzeydoğusunda ve şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunmakta.

Colorado Kanyonu’na benzer

Peri bacalarının yer aldığı vadi, Amerika’da Colorado Kanyonu’na benzerliği ile de dikkat çekmekte. Narman Peribacaları’nı koruma altına alarak ülke turizmine kazandırmak için yaz aylarında çeşitli şenlikler düzenlenirken, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye ilgisi her geçen dönem artış göstermektedir.

Kapadokya’dan farklı

Kapadokya’daki Peri bacaları ile Narman’daki Peribacaları, oluşumları bakımından birbirinden ayrılmakta. Kapadokya’daki Peri bacaları volkanizma sonucu oluşmuş, Narman’da bulunanlar ise günümüzden 2,5-3 milyon yıl önce, akarsuların bir çökelme havzasına taşıdığı malzemelerin zamanla aşınması sonucunda oluşmuş. Kırmızı Peribacalarının bu rengi almasının nedeni ise tortullardaki kırmızı renk demirin Fe2O3 şeklinde oksitlenmesi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan Peri Bacaları’nı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler Erzurum Valiliği, Büyükşehir ve Narman Belediyelerince yürütülen çalışma sonucu yapılan turizm tesisinde ağırlanıyor. Turistler yapılan tesiste at, ATV ve bisiklet safarisi ile trekking ve yürüyüş yapmanın keyfini çıkarıyor.

Bölgeyi sık sık ziyaret eden Erzurum Valisi Okay Memiş, “Herkesi bu güzel coğrafyayı görmeye bekliyoruz. Burası muhteşem bir coğrafyanın içinde jeolojik park, görenlerin büyülendiği bir alan” ifadelerini kullandı.

Cihat İncesu/ Pusula

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu