Kira Artışlarının Önüne Geçmek İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapılıyor?

Enflasyon ve kur artışı, ekonominin büyük oranda olumsuz etkilenmesine sebep olurken, vatandaşların en çok şikâyet ettiği konulardan biri de yüksek kiralar! Son dönemde özellikle büyük şehirlerdeki kira fiyatları, astronomik boyutlara ulaştı. Buna rağmen konut ve kira fiyatlarına her geçen gün yeni bir zam haberi geliyor. Bu sebeple, yüksek kira fiyatları vatandaşların büyük tepkisini çekmeye devam ediyor. Pek çok vatandaş bütçesine uygun kiralık ev bulamıyor! Pek çoğu, mevcut ev kirasını ödemekte dahi zorlanıyor. Öte yandan, içinden çıkılmaz bir hal alan “kira sorunu” için ilgili bakanlıklar yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Bakanlıklar, fahiş kira artışlarına karşı 3 farklı seçenek üzerinde çalışmalar yürütüyor. İşte yüksek kira fiyatlarının önüne geçebilmek için masaya yatırılan formüller…

Yüksek kiralara karşı denetimler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, kiralık ev fiyatlarının düşürülebilmesi adına çalışma hazırlığında! Yüksek kira fiyatlarına karşı alınması düşünülen ilk tedbir “denetim.” Buna göre, TÜFE oranından yüksek kiraların denetlenip tespit edilmesi planlanıyor. TÜFE oranını üzerinde olduğu tespit edilen kiralara ve fiyat artışlarına karşı yaptırım uygulanması düşünülüyor.

Kira artış oranlarına sınırlama

kira

Yüksek kira artışlarının önüne geçebilmek için düşünülen bir başka formül ise kiralardaki artış oranlarına müdahale etmek. Bu formül, “Hollanda modeli” olarak isimlendiriliyor. Hollanda’daki uygulamaya benzer bir yöntem üzerinde çalışılıyor. Buna göre, fiyat artışlarının aşırı yüksek olduğu bazı bölgelerde kiralık ev fiyatlarına müdahale edilmesi planlanıyor. Bu uygulamanın başta İstanbul olmak üzere bazı büyük şehirlerdeki belirli bölgeler için uygulanabileceği konuşuluyor.

Kiralık konut üretimi

kira

Kiralık konut üretimi, bakanlıkların ülkedeki kira sorunu çözümüne karşı üzerinde çalışmaya başladığı bir diğer alternatif. Çeşitli Avrupa ülkelerindekine benzer bir uygulamanın hayata geçirilmesi planlanıyor. Avrupa’daki uygulamaya göre, şirketler belirli bir süre kiraya verilmek için konut inşa ediyor. Türkiye’de ise bu tarz konutların TOKİ ve belediyeler üzerinden inşa edilmesi düşünülüyor. Ayrıca bu konutların yalnızca kiraya verilmek için üretilmesi planlanıyor. Bu sayede kiraların makul seviyelere çekileceği öngörülüyor. Ayrıca bu konutlar için yapılacak düzenlemelerle, üretim maliyetlerinin normalden daha düşük olması bekleniyor. Bu kapsamdaki en önemli çalışma ise, bu konutlar için özel olarak tasarlanacak vergi istisnaları. Düşük üretim maliyetleri sayesinde kiralık konut fiyatlarının düşürülmesi hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu