Kilo Verirken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz kilo verirken yanlış olan birçok işleve değinerek dikkat etmemiz gereken kurallar hakkında bilgi verdi. Ayrıca oldukça önemli öneri ve uyarılarda bulundu.

KİLO VERİRKEN YAPILAN HATALAR

Kilo vermeye çalışırken yaptığımız bazı hatalar var ki verdiğimiz kiloları fazlasıyla geri almamıza neden olmasının yanı sıra sağlığımızı da ciddi boyutlarda tehdit edebiliyor.

HER GÜN TARTILMAK

Diyete çok motive başlayarak her gün tartılmak ve her gün tartıda kilo kaybı görmeyi beklemek yapılan en yaygın hatalardan biridir. Melike Şeyma Deniz, tartı odaklı yaşamanın yol açacağı soruna karşı şöyle konuştu:

‘Kilo vücutta sıvı dalgalanmalarından ve yemeklerin sindirilme durumundan etkileniyor. Kadınlarda hormonal değişiklikler de su tutulumuna neden olabiliyor. Ayrıca diyetle birlikte ağır egzersizlere başlamak su tutulumu ve kas kazanımı gibi sonuçlara yol açabiliyor. Tüm bunlar nedeniyle tartıda aynı kiloda görünmemiz motivasyon kaybına ve diyeti bırakmaya neden olabiliyor. Haftada 1 kez veya 10 günde 1 kez, aç karnına çıplak veya hafif kıyafetlerle tartılmanız ise en doğru yöntemdir’ dedi.

TEK TİP BESLENMEK

Hızlı kilo verme isteği tek tip beslenmeye yöneltebiliyor. Fakat bu diyetlerde genellikle ya sadece sebze, meyve grubu ya da sadece protein grubu yiyeceklerin tüketimi arttırılıyor ve diğer besin grupları beslenmeden tamamen çıkarılıyor.

‘Bu diyetler sağlıklı kilo vermenin önündeki en büyük engeldir’ uyarısında bulunan Deniz, bunun sebebini şöyle anlatıyor:

‘Örneğin sadece proteinle beslenmek böbreklerin yükünü arttırarak zarar verirken; sadece sebze, meyve ile beslenmek vücuda gerekli proteini almamak ve vücudu çalıştırmamak demek. Sağlıklı kilo vermenin ve sağlığın korunmasının yolu besin çeşitliliği sağlamaktan geçiyor’ şeklinde açıkladı.

BİTKİ ÇAYLARINI KONTROLSÜZCE TÜKETMEK

Zayıflamak istediğimizde kalorisiz ve faydalı olduğunu düşünerek bitki çaylarına yönelebiliyoruz. Fakat zayıflama çayı adıyla satılan karışık bitki çaylarının içeriğinin ne olduğuna mutlaka bakılmalı ve asla kontrolsüzce tüketilmemesi gerektiğini ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, ‘Çünkü zayıflama veya ödem atıcı çaylar kalp ritim bozukluğu, yüksek tansiyon ve bağırsak yapısında bozulma gibi birçok olumsuz sonuca yol açabiliyor. Bu yüzden bitki çaylarını doktorunuza, diyetisyeninize danışmadan tüketmeyin’ diye konuştu.

UZUN SÜRE SIVI BESLENMEK

Son dönemlerde sıkça başvurulan ‘sıvı detoks’ adlı sıvı beslenme şeklinde çiğneme fonksiyonu iptal ediliyor, her şey içecek haline getiriliyor. Özellikle meyve ağırlıklı içecekler tercih ettiğinizde, meyvenin posasını daha az alıyor ve farkında olmadan meyve porsiyonlarını çoğaltmış oluyorsunuz.

Bu da fazla kalori anlamına geliyor. Meyvenin kendisini yemek bağırsakları daha iyi çalıştıran, kalp, diyabet gibi kronik hastalardan koruyucu olan posa tüketimi için önemlidir. Meyve sularıyla ise daha az posa almış olursunuz. Aynı zamanda sıvı beslenmede protein alımı da az oluyor.

GERÇEK DIŞI HEDEFLER KOYMAK

Bir haftada 4-5 kilo vermeyi hedeflemek, her hafta aynı hızda kilo vermeyi beklemek gibi gerçek dışı hedefler hayal kırıklığına uğramanıza ve kilo verme sürecinizden tümden vazgeçmenize sebep oluyor. Öyle ki yaş ortalaması 46 olan 1785 fazla kilolu/obez katılımcının incelendiği bir araştırmada; başlangıçta yüksek hedefler koyan katılımcıların diyet programlarına devam etme oranının daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Kilo verme hızı; başlangıç kilosu, cinsiyet ve genel sağlık durumu gibi birçok faktörden etkileniyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz sağlıklı bir birey için kilo verme hızının haftalık 0.5-1 kg arasında olduğunu ifade ederek, ‘Kısa sürede yüksek kilo kayıpları hedeflemek yerine sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme planını hayat tarzınız haline getirin. Bu sayede sık sık kilo alıp verme döngüsüne girmemiş olursunuz’ dedi.

YA SİYAH YA BEYAZ OLMAK

Diyette mükemmeliyetçi olmayın. ‘Ya siyah ya beyaz’ olmak diyet sürecinde kendinizi çok sıkmanıza, diyet yapmadığınızda da daha sağlıksız beslenmenize yol açabilecek kısır döngü oluşturabiliyor.

Programın dışına çıktığınızda ‘Zaten bugün diyeti tam yapamadım, artık bugün gitti’ diye düşünmeniz ve bunu sık tekrarlamanız diyete başlamanızda ve devam ettirmenizde zorluklara yol açabilir. Kendinizi baskılamak yerine, düşüncelerinizi esnetin. Programa uyamadığınızda, neden uyamadığınızı anlamaya çalışın ve bunu diyetisyeninizle paylaşın.

SUYUN ÖNEMİNİ HAFİFE ALMAK

Su vücudun büyük kısmını oluşturan, oksijenden sonraki en önemli bileşen. Vücutta her organın ve her sistemin suya ihtiyacı var. Çay, kahve ve bitki çayları gibi hiçbir içecek suyun yerine geçemez. Su içmediğinizde sindirim enzimleri ve bağırsaklar yavaşlıyor ve bunun sonucunda da kabızlık ile kilo vermede zorlanma, hatta kilo artışı görülebiliyor.

Kilonuzu 30 veya 35 ile çarptığınızda karşınıza çıkan değer, içmeniz gereken günlük su miktarı anlamına geliyor. Örneğin; 60 kiloysanız bu 60×30, yani en az 1.8 litre su içmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

SAĞLIKLI DİYEREK SINIRSIZCA TÜKETMEK

Ürünlerin paketlerinde şekersiz, glütensiz, laktozsuz ve düşük kalorili gibi birçok etiket yer alıyor ve biz de bu ürünlerin kendimiz için sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Bu ürünler faydalıdır veya içerikleri iyidir yanılgısına düşmeyin.

Örneğin şekersiz olarak satılan bir ürünün meyve içeriği sizin ihtiyacınıza göre fazla olabiliyor ve bu ürünü sıklıkla tüketmek iyi bir şey yaptığınızı düşünürken kilo vermenize engel olabilmektedir.

İLİşKİLİ HABERLER Normalleşme Sürecinde Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Normalleşme Sürecinde Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Sağlıklı Birey Olmanın Mutlulukla İlişkisi Var

Sağlıklı Birey Olmanın Mutlulukla İlişkisi Var

Karanfilli Su ile 1 Haftada 3 Kilo Verin

Karanfilli Su ile 1 Haftada 3 Kilo Verin

Sağlıklı Beslenme Kanser Tedavisinde Önemli

Sağlıklı Beslenme Kanser Tedavisinde Önemli

İLİşKİLİ GALERİLER Haftada 10 Kilo Vermek İçin Türk Kahvesi Diyeti!

Haftada 10 Kilo Vermek İçin Türk Kahvesi Diyeti!

Dünyanın En Sağlıklı Besini Açıklandı! Günde 1 Avuç Yerseniz Ne Olur?

Dünyanın En Sağlıklı Besini Açıklandı! Günde 1 Avuç Yerseniz Ne Olur?

Bu Besinleri Bol Bol Tüketin! İşte En Sağlıklı Besinler

Bu Besinleri Bol Bol Tüketin! İşte En Sağlıklı Besinler

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu