Kazakistan’da ilk sonuçlara göre Tokayev yeniden cumhurbaşkanı oldu – Son Dakika Dünya Haberleri

Kazakistan’da dün ülke genelinde düzenlenen 7. cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk sonuçları açıklandı.

Merkezi Seçim Komisyonunun ön sonuçlarına göre, toplam 6 adayın yarıştığı seçimi Tokayev, oyların yüzde 81,31’ini alarak yeniden kazandı.

Yaklaşık 12 milyon kayıtlı seçmenin 8 milyondan fazlasının sandık başına gittiği seçimde görevdeki Cumhurbaşkanı Tokayev’e 6 milyon 456 bin 391 kişi oy verdi.

Diğer adaylardan Jiguli Dayrabeyav yüzde 3,42 (271 bin 641 kişi), Karakat Abden yüzde 2,60 (206 bin 206 kişi), Meiram Kajıken yüzde 2,53 (200 bin 907 kişi), Nurlan Auesbayev yüzde 2,22 (176 bin 116 kişi) ve Saltanat Turısbekova yüzde 2,12 (168 bin 731 kişi) oy oranına sahip oldu.

Seçmenlerin yüzde 5,8’i (460 bin 484 kişi) seçimlerde ilk kez oy pusulasında yer alan “Hepsine karşı” seçeneğinden yana oyunu kullandı.

Kazakistan'da ilk sonuçlara göre Tokayev yeniden cumhurbaşkanı oldu - 1Kazakistan’da ilk sonuçlara göre Tokayev yeniden cumhurbaşkanı oldu.

RAHMAN, MİRZİYOYEV VE CAPAROV’DAN TOKAYEV’E TEBRİK

Sandık çıkışı ve seçim komisyonu sonuçlarına göre, 2019’dan sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerini bir daha kazanan Tokayev’i ilk olarak komşu ülke devlet başkanları tebrik etti.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tokayev’i telefonda arayarak seçimdeki zaferinden dolayı kutladı.

SEÇİME KATILIM ORANI YÜZDE 69,43

Kazakistan halkı, gelecek 7 yıl boyunca ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti.

Oy verme işleminin yerel saatle 07.00’de başlayıp 20.00’de sona erdiği ülkede seçime katılım oranı ön sonuçlara göre yüzde 69,43 olarak gerçekleşti.

Sandıklar, aynı gün ülkenin yurt dışındaki temsilciliklerinde de açıldı.

Kazakistan’da yılın başında meydana gelen ocak protestolarının ardından haziranda yapılan anayasa referandumu sonrası gerçekleştirilen bu seçimle ülkenin başına geçecek kişinin, bir daha seçilme hakkı olmaksızın, 7 yıllık tek dönemle cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmesi ve böylece gelecekte devlet sisteminde tekelleşme riskinin önlenmesi hedefleniyor.

TOKAYEV KARARNAME ÇIKARMIŞTI

Diğer taraftan Kazakistan’daki erken seçimler, Tokayev tarafından Eylül ayı sonlarında, sandıkların “tüm siyasi sistemin radikal bir şekilde sıfırlanmasına yol açacak bir seçim döngüsünü” başlatacağını belirten bir kararname ile yapıldı.

Kararname, Tokayev’in cumhurbaşkanlığı süresini beş yıldan yedi yıla çıkaran ve gelecekteki cumhurbaşkanlarının ikinci bir dönem görev yapmasını engelleyen bir anayasa değişikliğini onaylamasının ardından geldi.

Aynı kararname ile ayrıca, 2019’da görevden ayrılan ülkenin eski cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in anısına başkentin adının Nur-Sultan olarak değiştirilmesinin ardından tekrar Astana olarak değiştirildi. Tokayev, petrol zengini Orta Asya ülkesini  otuz yıl boyunca yöneten Nazarbayev’den Mart 2019’da devraldı.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu