Kavurucu Sıcaklar Başladı! Bayramda Hava Nasıl Olacak?

Bazılarının özlemle bazılarının ise korkuyla beklediği yaz mevsimi nihayet geldi çattı. 2024 yazına pek de şaşırtıcı olmayan bir şekilde kavurucu sıcaklarla birlikte merhaba dedik. Üstelik uzmanlar bu sene yaz sıcaklarının aniden artmaya başladığını ve Türkiye’yi daha sıcak günlerin beklediğini ifade ediyor. Özellikle güney şehirlerimize sıcaklıkların 40 dereceyi aşması bekleniyor. Peki, kavurucu sıcaklar ne zamana kadar devam edecek, bayramda hava nasıl olacak? Detaylara birlikte bakalım.

İlginizi çekebilir:

Önleminizi Alın: Kavurucu Sıcaklar Vücudumuzu Nasıl Etkiliyor?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kavurucu sıcaklar da etkisini göstermeye başladı

Ancak uzmanlara göre daha sıcak günler kapıda!

Meteoroloji uzmanları Afrika üzerinden gelen yeni sıcak hava dalgasının, hafta boyunca yurdun büyük kesiminde etkili olacağı ifade ediyor

Bununla birlikte uzmanlar, bu yıl yaz sıcaklarının aniden yükselmeye başladığını belirtiyor. Elbette bu duruma neden olan bazı şeyler var. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir, konuyla ilgili olarak “Yaz sıcaklarının birdenbire artmasının sebebi bir tarafta alçak basınç oluğu bir tarafta da yüksek basınç sırtı dediğimiz sistemin etkili olması. Orta Avrupa’da ve Balkanlarda Alçak basınç oluğu etkili olurken yağışlı ve daha serin havalar söz konusu. Bizde maalesef yüksek basınç sırtı etkili olduğu için sıcaklıkların daha da artmasına neden oluyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bu hafta boyunca İstanbul’da sıcaklıkların 32-34 derece civarında olacağı belirtiliyor

Güney şehirlerimizde ise termometrelerin 40-42 dereceleri göstermesi bekleniyor

Afrika üzerinden gelen hava dalgası cuma gününe kadar bunaltıcı sıcaklara neden olacak

Ayrıca yine cuma gününe kadar Türkiye’de yağış görülme ihtimali de hayli düşük.

Kavurucu sıcaklar ancak hafta sonunda etkisini kaybedecek

bayramda hava nasıl olacak

Uzmanlara göre cuma günden sonra sıcaklıklar düşme eğiliminde. Ayrıca İç Anadolu, Orta Karadeniz’in yüksek kesimleri, Göller Bölgesi ve Akdeniz’in yüksek kesimlerinde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Pazar günü ise Rize, Erzurum, Kars ve Erzincan çevreleri yağışlı olacak. Fakat uzmanlar, bu yağışların devamlı değil, kısa süreli ancak etkili olacağını dile getiriyor. Peki, bayramda hava nasıl olacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala pek çok vatandaş bayramda hava durumu nasıl olacak sorusuna yanıt arıyor

bayramda hava nasıl olacak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi önümüzdeki cumartesi yani arife günü sıcaklıklar azalacak. Bayramın ilk gününde de sıcaklıkların azalma eğilimi devam edecek. Söz gelimi pazar günü İstanbul’da hava sıcaklığı 28 ila 30 derece arasında olacak. Ayrıca yer yer kısa süreli de olsa gök gürültülü sağanak yağış görülebilir.

Güney şehirlerimiz ise ne yazı ki bayramda da kavurucu sıcaklarla mücadele etmek zorunda kalacak!

bayramda hava nasıl olacak

Akdeniz ve Ege’de sıcaklıklar 36-40 derece arasında değişiyor. Karadeniz ise bayram boyunca serin olacak, Rize-Samsun çevrelerinde hava sıcaklığı 25-27 derecelerde. Ankara’da ise 30 derece civarında hava sıcaklığı bekleniyor. Son olarak uzmanlar, deprem bölgesindeki sıcaklıkların ise 34-36 dereceleri bulacağını ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu