Katar Dünya Kupası’na Sahte Taraftar Getirdiği İddialarıyla Gündemde

Dünya Kupası’na Katar’ın ev sahipliği yapması uzun bir süredir tartışılıyor. Hem futbolcular hem de taraftarlar çeşitli sebeplerle turnuvanın Katar’da yapılmasını protesto ediyor. İnsan hakları ihlali, stadyum inşaatları sırasındaki işçi ölümleri ve sıcak havalar gibi birçok sebeple Katar eleştirilerin odağı olmuş durumda. Şimdi de ülkeye yeterli taraftar gelmemesi nedeniyle Katar’ın sahte taraftar kiraladığı iddia ediliyor.

Katar, Dünya Kupası maçlarına kısa bir süre kala çeşitli ülke taraftarlarının sokaklarda eğlendiği bazı görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Ancak birçok insan bu kişilerin başka ülkelerden geldiğini ve parayla tutulduklarını iddia etti. Peki gerçekten öyle mi? Detaylara birlikte bakalım.

Katar’daki Dünya Kupası, LGBT+, kadın ve göçmen işçi hakları gibi birçok sebeple eleştiriliyor

Bu nedenle Katarlı yetkililer uzun bir süredir turnuvaya az kişinin katılacağından endişe ediyordu. Sadece Katar değil, futbol camiasının önde gelen isimleri de turnuvaya katılımın çok az olacağını iddia ediyordu.

The Sun gazetesi, geçtiğimiz günlerde Qatar Living isimli TikTok hesabında paylaşılan taraftarların gerçek mi yoksa göçmen işçiler mi olduğunun bilinmediğini yazdı

sahte taraftar

Öyle ki bazı sosyal medya kullanıcıları; İngiltere, Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerin taraftarlarını gösteren bu videolardaki kişilerin aynı insanlar olduklarını iddia etti. Öte yandan turnuvanın başlamasına bir haftadan fazla bir süre kala taraftarların Katar’a gidip gitmeyeceği de sorgulandı.

İngiliz taraftarları gösteren bir videonun altına “paralı aktörler” ve “dün hepsi Brezilya taraftarıydı” gibi yorumlar yazıldı

Aynı zamanda taraftarlar arasında hiç kadın olmaması da dikkatlerden kaçmadı. Sosyal medya platformu Twitter’da da videoda görünen kişilerin Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerden kiralandığı iddia edildi.

AP haber ajansı, 1 Kasım’da turnuvadaki takımların bazı taraftarlarına ödeme yapılacağını aktarmıştı

sahte taraftar

İncelenen belgeler, açılış töreninde şarkı söylenmesi, sosyal medyada olumlu paylaşımlar yapılması ve ülkede en az 2 hafta kalınması karşılığında her ülkenin 1600’e kadar taraftarının tüm masraflarının karşılanacağını gösteriyor. Öte yandan taraftarlara tüm bunların yanı sıra günlük 250 Katar riyali (yaklaşık 1300 TL) ödeme teklif ediliyor.

İlginizi çekebilir:

Büyük Heyecan Başlıyor! Dünya Kupası Maç Programı Ve Fikstür Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu