Karnından Çıkanlara Doktorlar Bile Şaşırdı

64 yaşında olan hasta karın ağrısı, kusma gibi şikayetlerle Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma hastanesine başvurunca, doktorlar ameliyat yapılmasına karar verdi. 

KARIN AĞRISI VE KUSMA ŞİKAYETİ VARDI

Muğla’da yaşayan 64 yaşındaki bir vatandaş karın ağrısı ve kusma atakları geçirdiği için birçok hastaneye başvuru yaptı. Sorununa çare bulmak için soluğu Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nde aldı. Yapılan tetkikler doğrultusunda ince bağırsağında yabancı bir cisimle tıkanıklık belirlendi ve operasyon yapılması kararlaştırıldı.

Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz ve genel cerrahi ekibi tarafından, yaklaşık 2 saat süren operasyon sonrası yaklaşık 50 adet zeytin ve çokça incir partikülü çıkarıldı. 

Hastanenin Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demirkıran, 64 yaşındaki hastanı, bir yıldan beri süren karın ağrısı, bulantı ve ishal gibi şikayetleri olduğunu söyledi. Demirkıran, ‘Yaptığımız tetkiklerde kalın bağırsağı ve ince bağırsağının birleşim yeri bölgesinde yabancı bir cisim olduğunu tespit ettik. Hastamızı ameliyata aldık. Ameliyatta da o kısmı çıkarttık ve hasta şifayla taburcu oldu. Ameliyatta çok sayıda zeytin çekirdeğinin olduğunu gördük. Burada insanlarımızın halkımızın sebze ve meyveleri yerken, çekirdeklerini yememelerini öneriyoruz. Belki insanlar bunu şifa niyetine yiyebiliyorlar ama bunlar genellikle vücut tarafından sindirilemiyor ve onun için böyle bağırsak tıkanıklığı apandisit gibi bir takım sıkıntılara yol açabiliyor’ ifadelerini kullandı.

NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM

Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz, ‘Ameliyat yerine baktığımız zaman, doğru tespit yaptığımızı saptadık. Ameliyat yerinde bağırsağını açtığımız zaman yaklaşık 40-50 adet kadar zeytin çekirdeği olduğunu gördük. Bu nadir gördüğümüz bir durum, açıkçası şimdiye kadar görmediğimiz bir durumdu. Ameliyat tekniği olarak ince bağırsağındaki bu kısmı çıkartıp, ince bağırsaklarını uç uca tekrar ekledik. Kısa bir ameliyattı bizim için. Hastayı ameliyattan sonra servise aldık, sağlığına kavuştu, taburcu ettik. Hastamızın şu an herhangi bir sıkıntısı yok. Bu tür vakalarda başka yabancı cisimlerle karşılaşabiliyoruz. Safra taşları ile daha sık karşılaşabiliyoruz. Safra taşları ince bağırsağı tıkayabiliyor. Veyahut psikotik rahatsızlıkları olan hastalar, buldukları şeyleri yiyebiliyorlar ama bu tarz vakalarla genellikle karşılaşmıyoruz.’ dedi ve özellikle zeytin çekirdeği ile ilk kez karşılaştığını belirtti.

İLİşKİLİ HABERLER Çin'de Karın Ağrısı İle Hastaneye Giden Adamın Bağırsağından Balık Çıktı

Çin’de Karın Ağrısı İle Hastaneye Giden Adamın Bağırsağından Balık Çıktı

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısıyla Hastaneye Gitti: Midesinden 42 Adet Mıknatıs Topu Çıktı

Karın Ağrısıyla Hastaneye Gitti: Midesinden 42 Adet Mıknatıs Topu Çıktı

Karın Ağrıları Üzerine Birkaç Soru ve Cevap

Karın Ağrıları Üzerine Birkaç Soru ve Cevap

İLİşKİLİ GALERİLER Karın Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Karın Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Yemek Sonrası Karın Ağrısının Sebebi!

Yemek Sonrası Karın Ağrısının Sebebi!

İnsan Dostu Bakteriler: Prebiyotiklerin 10 Yararı!

İnsan Dostu Bakteriler: Prebiyotiklerin 10 Yararı!

Sadece 1 Bardak Kahve Tüketmenin Yararları

Sadece 1 Bardak Kahve Tüketmenin Yararları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu