Karatay’ın tarihi ve geleneksel değerleri korunuyor

Konya Karatay Belediyesi, ilçedeki tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için titiz bir çalışma içerisinde bulunuyor. Bu çerçevede Aziziye Mahallesi Piri Mehmed Paşa Cami’nin yakınındaki tarihi binayı tesciline uygun şekilde restore ediyor.

İki kat şeklinde, iç sofalı plan tipinde, yığma duvar tekniği ve ağırlıklı olarak ahşap malzemeler kullanılarak inşa edilen söz konusu yapı, sivil mimarinin en güzel örneklerinden birisi. Şehrin kültürel ve tarihi hazinesine katkı sağlayan 19’ncu yüzyılın sonu, 20’nci yüzyılın ilk çeyreğine tarihlendirilen yapının restorasyonu ise yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak. Restorasyon çalışmaları kısa süre içerisinde tamamlanacak yapının Konya turizmine kazandırılması hedefliyor.

Karatay’ın tarihi ve geleneksel değerleri korunuyor - 1

“KARATAY’IN EŞSİZ MİRASI GELECEĞE TAŞINIYOR”

Restore çalışmalarında sona geldikleri tarihi yapının Karatay’ın ve Konya’nın geleneksel mimari değerlerinin en güzel örneklerinden birisi olduğunun ifade eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, kendine has mimarisiyle inşa edilen yapının restorasyonunu tamamlayarak yapıyı turizme kazandıracaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu