Karadeniz gazı iletim hattına verildi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, … Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlıyor.

Karadeniz doğalgazıyla ilgili son durum hakkındaki soruyu yanıtlayan Bakan Dönmez şunları söyledi: 

“Perşembe günü Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle projemizin ilk fazını açacağız. Dün gece itibarıyla oradaki kuyulardan vanaları açarak deniz altındaki ana iletim hattına gazı basmaya başladık. 30 saatte karaya çıkacak. Perşembe onu karaya çıkaracağız.”

“İLK ETAPTA 10 KUYUDA ÜRETİM OLACAK”

İlk etapta 10 kuyunun üretime alınacağını belirten Dönmez, “Kuyu sayısı 3 yı içinde 40’lara kadar çıkracağız. 10 milyon metreküp üretimi 40 milyon metreküpe çıkaracağız. Faz 3’te 60 milyona çıkacak.” diye konuştu.  

“CUMHURBAŞKANIMIZIN MÜJDELERİ OLACAK”

Doğalgaz fiyatlarına ilişkin değerlendirme yapan Bakan Dönmez  “Sisteme verdikten sonra vatandaşlar faydayı fiilen yaşayarak görecek. Cumhurbaşkanımızın müjdeleri olacak. İthal ettiğimiz gazı hala konuta sübvansiyon uygulayarak veriyoruz. Daha ekonomik bir şekilde vatandaşa yansıtacak bir müjdeyi paylaşacağız.” dedi.

Karadeniz gazı iletim hattına verildi - 1

“KARADENİZ’DE KEŞİF POTANSİYELİ YÜKSEK”

Enerji Bakanı Dönmez, doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin de şu bilgileri verdi: “Karadeniz’in batısından doğusuna kadar her alanı tek tek karış karış arıyoruz. Ümitliyiz. Batı Karadeniz’deki keşif potansiyelin yüksek olduğunu gösteriyor. Karadeniz’in potansiyeli yüksek, biz bunu görüyoruz.”

Petrol üretim çalışmalarına değinen Bakan Dönmez, “Türkiye’nin 100. yılında günlük 100 bin varil üretimi gerçekleştirmiş olacağız. Gabar’daki saha Esma Çevik’ten çok daha büyük.” dedi.

“27 NİSAN’DA AKKUYU’YA YAKIT GELİYOR”

27 Nisan’da nükleer yakıtın Akkuyu’ya geleceğini kaydeden Dönmez, 2024’te ilk üniteyi devreye almayı hedeflediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu