Karaciğerde Detoks Etkisi Gösteren Besinler

Karaciğer, protein sentezi ve sindirim gibi hayati fonksiyonların yerine getirilmesini sağlayan enzimlerin üretilmesinin yanı sıra 500’den fazla görevi bulunan önemli bir organımızdır. Bu görevlerin en önemlisiyse toksinleri vücuttan uzaklaştırmaktır. Karaciğer detoksu ile bu toksinleri vücudunuzdan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz. Sizin için karaciğerde detoks etkisi yaratacak 11 besini bir araya getirdik. İşte detaylar…

ALOE VERA

Aloe vera, cilt bakımı etkilerinin yanı sıra karaciğeri aktive etme konusunda da oldukça etkilidir. İçeriğinde yüksek miktarda polisakkaritler bulunmakta. Bu da vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra, yaşlanmayı da yavaşlatan ideal bir besinidir.

AVOKADO

Son yılların en popüler meyvesinden biri olan avokado, içeriğindeki glutatyon sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Glutatyon vücut tarafından üretilen en güçlü antioksidandır. Avokado yiyerek karaciğerinizi bu güçlü antioksidanla doldurabilirsiniz.

GREYFURT

Glutatyon açısından zengin olan bir diğer besin de greyfurttur. Greyfurt suyunun 1 bardağı bile karaciğerinizde biriken kanserojen maddeleri ve toksinleri yok eden enzimleri üretmeye yardımcı olur.

SARIMSAK

Kükürt açısından zengin bir içeriğe sahip olan sarımsak, karaciğerde biriken ağır metalleri gidermeye yardımcı olan harika bir besindir. Özellikle karaciğerdeki enzimlerin aktive olmasını sağlar.

ELMA

Elma içeriğinde bulunan malik asit sayesinde böbrek, safra kesesi ve mesane taşlarının küçülmesine yardımcı olur. Karaciğer detoksu için oldukça etkili bir besindir.

LİMON

C vitamini açısından zengin bir narenciye olan limon, toksik maddelerin sindirilebilir forma dönüştürülmesini sağlar.

MİSKET LİMONU

Limonun başka bir çeşidi olan misket limonu da C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Sitrik asit içeren misket limonu, daha derin bir temizlenmeye yardımcı olan sindirim astarını temizlenmesini sağlar. Limon satın alırken mutlaka tohumları olan limonları satın alın. Eğer tohumu yoksa genetiği değiştirilmiş demektir.

KURUYEMİŞLER

Yüksek miktarda amino asit içeren kuruyemişler karaciğer detoksu için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda glutatyon ve omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir. Bunların her ikisi de karaciğerin temizlenmesini sağlar.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı yüksek miktarda fito-besin maddeleri içermektedir. Bunlar, toksinlerin neden olabileceği yorgunluğa karşı karaciğerin korunmasını sağlar. Bu da karaciğerde bulunan tüm toksinlerin boşaltabileceği ve kanallarını koruyabileceği anlamına gelir.

HAVUÇ

Beta keroten açısından oldukça zengin olan havuç, organları iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kanser dokularına da saldırarak yok olmalarını sağlar. Bu kanser dokuları arasında karaciğere zarar verenler de bulunmaktadır.

PANCAR SUYU

Karaciğer detoksu yapmak isteyenler için en ideal besinlerden biri de pancar suyudur. Pancarın detoks özelliği metil miktarının fazla olmasından kaynaklanır. İçindeki metil, vücuttaki toksinleri vücuttan atmak için gereklidir.

İLİşKİLİ HABERLER Aromalı Kahveler Karaciğer Yağlanmasına Neden Oluyor

Aromalı Kahveler Karaciğer Yağlanmasına Neden Oluyor

Karaciğer Yağlanmasını Bu Besinlerle Önleyin

Karaciğer Yağlanmasını Bu Besinlerle Önleyin

Karaciğerdeki Toksinleri 3 Günde Atıyor

Karaciğerdeki Toksinleri 3 Günde Atıyor

Karaciğer Hastalıklarının Tanısı 'Fibroscan' İle Daha Kolay

Karaciğer Hastalıklarının Tanısı ‘Fibroscan’ İle Daha Kolay

İLİşKİLİ GALERİLER Karaciğeri Eski Haline Çeviren Gıdalar

Karaciğeri Eski Haline Çeviren Gıdalar

Karaciğer Toksitlenmesinin Belirtileri

Karaciğer Toksitlenmesinin Belirtileri

Karaciğer Donör'ü Hastaneyi Karıştıracak

Karaciğer Donör’ü Hastaneyi Karıştıracak

Karaciğer Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Karaciğer Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu