Kar çiftçi ve turizmcinin yüzünü güldürdü

Erzurum Palandöken Kış Turizm Merkezinde kar kalınlığı 1.5 metreyi geçti.


Doğu Anadolu Bölgesinde 4 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi sebebiyle yüzlerce köy yolu ulaşıma kapandı. Kayak Merkezlerinde artan kar kalınlıkları turizmcileri sevindirirken barajlarda doluluk oranının artışı da bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.


Öte yandan hava sıcaklığındaki ani değişim sebebiyle baş gösteren çığ olayları ise bazı evlere kara haberi taşıdı, Horasan’da bir aile iki evladını çığda yitirdi.


 


BİNGÖL’DE KAR 139 KÖY YOLUNU ULAŞIMA KAPATTI

Bingöl genelinde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 139 köy yolu ulaşıma kapandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarısının ardından Bingöl genelinde etkili olan kar yağışı, köy yollarını ulaşıma kapattı. Yoğun tipinin de etkisini gösterdiği kırsal kesimlerde köy yolları da ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresine bağlı Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle merkeze bağlı 37, Adaklı 17, Genç 32, Karlıova 19, Kiğı 11, Solhan 13 Yayladere 8 ve Yedisu 2 olmak üzere toplamda 139 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi. Ekiplerin, kapalı köy yollarında çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürdüğü bildirildi.

Öte yandan, yoğun kar yağışının dün etkisini gösterdiği ve geçici bir süreliğine tır geçişlerine kapatılan Bingöl-Erzurum yolunun yeniden tır geçişlerine açıldığı öğrenildi.


KARLIOVA’DA 2 AYDA 6 BİN KAMYON KAR İLÇE DIŞINDA TAŞINDI


Bingöl’ün Karlıova ilçesinde belediye ekiplerince 2 ayda 6 bin kamyon kar, kamyonlarla ilçe dışına taşındı.


Bingöl genelinde kar yağışı etkisini sürdürürken, karla mücadele çalışmaları da aralıksız bir şekilde devam ediyor. Karlıova ilçesinde yaklaşık 2 aydır devam eden karla mücadele çalışmalarında belediye ekipleri, gece gündüz demeden ilçe merkezi dışına kamyonlarla kar taşıması yapıyor. Özellikle ana caddelerde çalışmasını sürdüren ekipler, 2 ay içinde 6 bin kamyon karı ilçe merkezi dışına taşıdı. Çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Karlıova Belediyesi araç sorumlusu Önder Bingöl, “Biz Karlıova belediyesi olarak günde 100 kamyon, 2 ayda toplam 6 bin kamyon karı ilçe merkezi dışına taşıdık. Esnaf ve vatandaşlarımızın daha rahat edebilmesi için ekiplerimizle birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


BİTLİS’TE TİPİ VE FIRTINAYA RAĞMEN KÖY YOLLARI AÇILIYOR


Bitlis’te yaklaşık bir haftadır devam eden kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, ekipler tipi ve fırtınaya rağmen köy yollarını ulaşıma açıyor.


Kent genelinde kapanan 165 köy yolunu ulaşıma açmaya çalışan Bitlis İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, hava koşullarını gözetmeksizin 7/24 esasına göre çalışıyor. 3-4 gün boyunca hiç evlerine gidemeyen personeller hem kendilerinden hem de ailelerinden büyük fedakarlık yapıyorlar.


Bitlis merkezin en çok kar alan iki köyü olan Tabanözü ve Koruk köylerinde karla mücadeleyi takip eden İl Özel İdaresi Merkez Şantiye Şefi Nail Aşit, bugüne kadar her köyü birkaç defa ulaşıma açtıklarını ifade etti. Aşit, bir aylık zaman dilimi içinde toplamda 11 bin 900 kilometre yol ağında karla mücadele verdiklerini belirterek, “Yaklaşık bir haftadır devam eden kar yağışı nedeniyle bugün itibari ile 165 köy yolumuz ulaşıma kapalı durumdadır. Ekiplerimiz 7/24 esasına göre çalışmaktadırlar. 10 şantiyede 50 iş makinesi ve 75 personelle karla mücadeleyi devam ettiriyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 11 bin 900 kilometre yol açmış bulunmaktayız. Toplamda bin 879 köy yolunu ulaşıma açtık. Karla mücadelede ekiplerimiz büyük bir özveri ile çalışıyor. Şu anda bulunduğumuz bölge Bitlis’in en çok kar alan bölgelerinden bir tanesidir. Burada hem çığ tehlikesi var hem de yoğun bir şekilde kar yağışı almaktadır” dedi.


Ekiplerin karın yanı sıra hem çığla hem de doğa koşullarıyla da mücadele ettiklerini söyleyen Aşit, sözlerine şöyle devam etti: “Karla mücadelede çalışan arkadaşlarımız bazen 3-4 gün evlerine gidemiyorlar. Çok büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Bu da vatandaşlarımızın rahatı içindir. Arkadaşlarımız hem kendilerinden hem de ailelerinden büyük fedakârlık yapıyorlar. Köy yolunda çalışan arkadaşlarımız çığla ve doğa koşullarıyla da mücadele ediyor.”


Vatandaşlara da uyarılarda bulunan İl Özel İdaresi Merkez Şantiye Şefi Nail Aşit, “Karla mücadele çalışmalarımızda zaman zaman bizi üzen olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Asılsız ihbarlarla bizleri boş yere meşgul ediyorlar. Bu bizim hem motivasyonumuzu hem de arkadaşlarımızın moralini bozuyor. Gerçek hastalara yetişmekte zorlanıyoruz. Bizim vatandaşlarımızdan ricamız yollar zaten en kısa sürede açılıyor. Boş asılsız ihbarda bulunmasınlar. Zaten yolları en fazla 2-3 günde ulaşıma açılacaktır” diye konuştu.


ERZİNCAN’DA KAR VE TİPİDEN 163 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI


Erzincan’da kar ve tipi dolayısıyla 163 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.


Kar ve tipiden merkezde 10, Çayırlı’da 10, İliç’te 7, Kemah’ta 20, Kemaliye’de 20, Otlukbeli’de 9, Refahiye’de 30, Tercan’da 50 ve Üzümlü’de 7 olmak üzere toplam da 163 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.


Kapalı yolların yeniden ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi; 13 greyder, 3 dozer, 19 kepçe, 3 bıçaklı kamyon ve 15 ekiple çalışmaları sürdürüyor.


“Çığ tehlikesine dikkat”


Meteoroloji Erzincan’ın da olduğu çok sayıda şehirde yüksek kar örtüsü nedeniyle çığ olayına karşı uyardı.


Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan son değerlendirmelere göre, bölge genelinde hava parçalı ve çok bulutlu, Ağrı ve çevresi aralıklı kar yağışlı geçecek. Gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte pus hadisesinin görülecek.


Sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyredeceği bölgede rüzgâr güneyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.


Çığ uyarısı: Yüksek kar örtüsü bulunan eğimli dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.


Buzlanma ve don uyarısı: Bölgede gün boyunca buzlanma ve don olayının etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


Bölge illerinde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere; Erzincan’da 7, Bayburt’ta 9, Erzurum’da 14, Kars’ta 18, Ağrı’da 9, Iğdır’da 2, Ardahan’da 17, Tunceli’de 3 derece olarak kaydedildi.


Kayak merkezlerinde kar kalınlıkları; Palandöken Kayak Merkezinde 147, Ergan Kayak Merkezinde 95, Sarıkamış Kayak Merkezinde 73 santimetre olarak ölçüldü.


KAR YAĞIŞINA DAYANAMAYAN UN DEĞİRMENİ ÇÖKTÜ


Elazığ’da etkili olan kar yağışı nedeniyle un değirmeninin çatısı çöktü. Olay da herhangi bir can kaybı yaşanmazken, maddi hasar meydana geldi.


Olay Maden İlçesinin Bahçedere Köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle un değirmeninin çatısı biriken karlar nedeniyle çöktü. Çökme anında un değirmeninde kimsenin olmaması büyük bir faciayı önlerken, değirmende maddi hasar meydana geldi.


KOMŞULARINA GİTMEK İÇİN TÜNEL AÇTILAR


Elazığ’da hayatı olumsuz etkileyen ve kalınlığı yer yer 2 buçuk metreye ulaşan kar nedeniyle birçok köy yolu ulaşıma kapandı. Bazı köylerde vatandaşlar komşularına gidebilmek için kar tünelleri açtı.


Elazığ’ın Palu ilçesinde etkili olan kar kalınlığı Yarımtepe köyünde 2 metreye ulaştı. Bazı evlerin büyük oranda kara gömüldüğü, araçların karla kaplandığı ve ulaşımın güçlükle sağlandığı köyde, vatandaşlar kara gömülen evlerini temizlemek için sabahın erken saatlerinde kürekler ile temizlemeye başladı.


Öte yandan, köylüler günlük yaşamlarını sürdürmek ve komşularını ziyarete gitmek için ise kar tünelleri açtı.


YÜKSEKOVA’DA ÇIĞ DÜŞTÜ, 20 YOLCU MAHSUR KALDI


Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca-Yeşiltaş köyleri yoluna çığ düşmesi sonucu 20 yolcu mahsur kaldı.


Edinilen bilgilere göre, olay dün akşam saatlerinde Dağlıca-Yeşiltaş köylerinin yolunda meydana geldi. Yüksekova’da çıkan köy sakinleri, akşam saatlerinde evlerine gitmek isterken yola düşen çığ nedeniyle mahsur kaldı. Araçtan inen köylüler, hemen yola inen çığı 2 saat boyunca kendi imkanlarıyla temizleyerek ancak evlerine varabildiler.


Köy sakinleri, bölgede günlerdir yoğun bir kar yağışının olduğu belirterek, yola çıkanların çığ tehlikesine dikkatli olmalarını istediler. Daha sonra bölgeye giden Karayolları 117’nci Yüksekova Şube Şefliği ekipleri, yolda kalan kar kütlelerini temizledi.


HAKKARİ’DE 155 YERLEŞİM YERİ YOLU ULAŞIMA KAPANDI


Hakkari’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 155 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.


Hakkari’de etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Hakkari merkeze bağlı 13 köy ve 34 mezra, Derecik’te 4 köy ve 7 mezra, Çukurca’da 4 köy ve 7 mezra, Şemdinli’de 18 köy ve 68 mezra, Yüksekova’da 2 köy ve 8 mezra olmak üzere 155 yerleşim yeri yolu ulaşıma kapandı.


Hakkari İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


KARS’TA 24 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI


Kars’ta kar ve tipiden dolayı 24 köy yolu ulaşıma kapandı. Ulaşıma kapanan köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için ekipler yoğun çaba sarf ediyor.


Kentte kar yağışının ardından etkili olan tipi, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tipiden dolayı kapanan köy yolları İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerince açılıyor.


Kentte kar yağışı ve tipiden Merkeze bağlı 2, Akyaka’da 5, Arpaçay’da 10 ve Digor’da 7 olmak üzere toplam 24 köyün Kars ile bağlantısı kesildi.


Kent ile bağlantısı kesilen yolların açılması için İl Özel İdaresi ekipleri çalışma yürüyor. Kars’ta özellikle tipi yüksek kesimlerde etkisini sürdürüyor.


TİPİ NEDENİYLE YOLDA KALAN AMBULANS İLE 20 ARAÇ KURTARILDI


Ardahan’da tipi nedeniyle yolda mahsur kalan ambulans ile 20 araç, karla mücadele ekiplerince kurtarıldı.


Ardahan’da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle köy yollarında mahsur kalan 1’i ambulans 20 araç, il özel idaresi ekiplerince kurtarıldı. Kent genelinde etkili olan kar yağışı ve tipi hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Ardahan merkez ile Göle ve Hanak ilçelerinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle birçok araçta çok sayıda kişi mahsur kaldı.


Hanak ilçesine bağlı Çat köyüne giden ambulans yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı mahsur kaldı. Mahsur kalan ambulans, karla mücadele ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucu kurtarılarak hastalara ulaşması sağlandı. Ayrıca kent merkezinde kar temizleme çalışması yapan ekipler, kapalı olan köy yollarını da ulaşıma açtı.


DOĞUNUN ÇUKUROVASI IĞDIR’DA KIŞ SERT GEÇİYOR


Doğunun Çukurovası olarak adlandırılan Iğdır’da yüksek kesimlerindeki yerleşim yerlerinde kış sert geçiyor.


Türkiye’yi etkisi altına kar yağışı bazı kesimlerde devam ederken bazı kesimlerde ise kar yağışı yerini dondurucu soğuklara bıraktı. “Doğunun Çukurova’sı” olarak adlandırılan Iğdır merkezde yağan kar yerde kalkmaya başlarken köylerde ise soğuk havanın etkisi eriyen karlar çatılarda sarkıtlar oluşturdu. Köylerde yaşayan vatandaşlar, kar nedeniyle meralara gönderemedikleri hayvanlarını yaz aylarında biriktirdikleri otlarla beslemeye başladı. Ekipler ise yolları açtıktan sonra köy içlerinde biriken karları temizlemeye devam ediyor.


‘Meteoroloji’den çığ tehlikesi uyarısı’


Meteoroloji Genel Müdürlüğü Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirterek Iğdır’ın da içinde olduğu 21 il için ’çığ’ uyarısı yaptı.


KARLI YOLDA KALAN VATANDAŞLARIN İMDADINA EKİPLER YETİŞTİ


Malatya ile Adıyaman Çelikhan yolunda kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan 2 vatandaşın imdadına Yeşilyurt Belediyesi Karla Mücadele ekipleri yetişti.


Malatya’nın yüksek kesimlerinde yaklaşık 10 gündür devam eden yoğun kar yağışı zaman zaman hayatı olumsuz etkilerken, kar yağışı dolayısıyla araçlarıyla yolda mahsur kalanların yardımına Yeşilyurt Belediyesi Karla Mücadele ekipleri ulaşıyor.


Karla Mücadele ekipleri, bir yandan iş makineleriyle yol açma çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan yoğun kar yağışından etkilenen vatandaşların ve hastaların yardımına koşuyor.


Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinden Malatya’ya doğru araçlarıyla yola çıkan Ömer Manay ve Ömer Deniz, Çelikhan yolunun yüksek kesimlerinde yağan kar ve oluşan tipi nedeniyle yolda kaldılar. Malatya AFAD Müdürlüğüne ulaşarak yardım talebinde bulunan iki vatandaşın durumundan haberdar edilen Yeşilyurt Belediyesi Karla Mücadele ekipleri, AFAD’tan gelen bilgiler ışığında hızlı bir şekilde bölgeye giderek greyderlerle karlı kaplı yolu açıp, yolda mahsur kalan iki vatandaşa ulaştılar.


Soğuk hava şartlarından ciddi şekilde etkilenen iki vatandaşın öncelikle ısınma ve yemek ihtiyaçlarını karşılayan Yeşilyurt Belediyesi Karla Mücadele ekipleri daha sonra vücutlarının çeşitli yerlerinde ağrılar bulunan iki vatandaşı Hasan Çalık Devlet Hastanesine getirdiler. Burada tedavi altına alınan Ömer Manay ve Ömer Deniz’in sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edildi.


Yolda mahsur kaldıktan sonra karlı kaplı bölgelerde yürüyerek belli bir mesafe aldıklarını ancak soğuk hava ve tipi nedeniyle çok zor anlar yaşadıklarını ifade eden Ömer Manay ve Ömer Deniz, Yeşilyurt Belediyesi Karla Mücadele ekiplerini karşılarında görünce büyük bir sevinç yaşadıklarını söylediler.


TUNCELİ’DE 151 KÖY YOLUNDA KARLA MÜCADELE SÜRÜYOR


Tunceli’de kapalı bulunan 151 köy yolunda karla mücadele çalışmaları devam ediyor.


Tunceli’de hafta başında etkili olan kar yağışı nedeniyle kent genelinde yüzlerce köy ve mezra yolu ulaşıma kapanmıştı. Tunceli Valiliği koordinesinde İl Özel İdare Genel Sekreterliğine bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmalar sonucu köy ve mezra yollarının büyük bölümü ulaşıma açıldı. İl Özel İdaresine bağlı ekipler, kapalı bulunan 151 köy yolunda çalışmalarını sürdürüyor.


Öte yandan Tunceli-Erzincan ve Tunceli-Elazığ karayolunda Karayolları 86. Şube Şefliği ekipleri tarafından yol genişletme ve tuzlama çalışması yapılıyor. Hala kapalı bulunan Hozat-Karaoğlan-Ovacık karayolunda da ekiplerin çalışma yürüttüğü belirtildi.


VAN’DA 75 YERLEŞİM YERİNİN YOLU ULAŞIMA KAPANDI


Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 75 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.


Van’da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Bahçesaray’da 5, Çatak’ta 19, Gevaş’ta 7, Muradiye’de 21 ve Gürpınar ilçesinde ise 9 olmak üzere toplam 75 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


 


Kaynak:ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu