Kadınlar ve Erkekler İçin İdeal Egzersiz Zamanı Var Mıdır?

Egzersiz yapmanın pek çok faydası var. Egzersiz yapmak, sağlıklı ve zinde bir beden için neredeyse ön şart! Bununla beraber egzersiz yapmanın zihinsel sağlık üzerinde de son derece önemli faydaları olduğu biliniyor. Üstelik doğru şekilde yapılan egzersizler, saati fark etmeksizin sağlıklı bir yaşam için temel unsurların başında geliyor. Ancak yine de ideal egzersiz için ideal zaman dilimini bulmak önemli. İdeal zaman aralığında yapılan egzersizler insan sağlığını daha olumlu etkiliyor. Özellikle son dönemde yapılan araştırmalar, kadınların ve erkeklerin ideal egzersiz zamanlarının birbirinden farklı olduğunu ortaya koyuyor. Bu içeriğimizde, kadınların ve erkeklerin ideal egzersiz zamanlarını sizler için araştırdık.

Bilinçli olarak yapılan egzersizler günün her saatinde faydalı

egzersiz

Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 hafta boyunca devam eden bir deney yapıldı. Bu deney, egzersizin günün her saatinde faydalı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Deney, 25-55 yaş aralığındaki 26 kadın ve 30 erkek ile gerçekleştirildi. Deney boyunca egzersizin katılımcılar üzerindeki etkileri gözlendi. Katılımcılar esneme hareketleri, kısa mesafe koşusu, güç ve dayanıklılık idmanlarından oluşan bir rutin uyguladılar. Katılımcıların yarısı, programını sabah 8.30 ile 9.30 arasında uyguladı. Diğer yarsı ise bu egzersizleri 18.00-19.00 saatleri arasında tamamladı.

Deneyin ilk gününden son gününe kadar katılımcıların esneklik, güç, aerobik güç ve yağ oranları kaydedildi. Deneyin sonunda verilerin karşılaştırılmasıyla çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı. Her iki guruptaki katılımcılar da fiziksel olarak başlangıçtaki seviyelerinden çok daha iyi durumdaydı. Yani deneye katılan bütün katılımcıların atletik kapasiteleri yükselmişti. Ayrıca genel sağlık durumları da başlangıçtakinden çok daha iyiydi. Böylece, egzersiz yapmanın günün her saatinde mümkün ve faydalı olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Öte yandan bu deneyle, kadınlar ve erkekler için ideal egzersizin farklı zamanlarda yapılması gerektiği de ortaya çıktı.

Kadınlar için sabah egzersizleri daha faydalı

egzersiz

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan deneye göre, bel – göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak isteyen kadınların sabah saatlerinde spor yapması gerekiyor! Bel ve göbek çevresindeki yağlar karaciğer dahil olmak üzere pek çok içi organı çevreliyor. Bu sebeple buradaki yağlardan kurtulmak üzerinde geliştirilen egzersizlerin akşam saatlerinde yapılması tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir! Öte yandan, daha genel bir program uygulayarak zinde kalmak ve moralini yükseltmek isteyen kadınların akşam egzersizlerini tercih etmesi gerekiyor.

Erkeklere akşam saatlerinde egzersiz yapmaları öneriliyor

Deneye katılan erkeklerin hangi saatlerde egzersiz yaptıkları, deney sonuçlarını kadınlara göre daha az etkiliyor. Buna rağmen, erkekler için ideal egzersiz zamanının akşam saatleri olduğu belirtiliyor. Özellikle kalp sağlığını korumak ve metabolizmalarını geliştirmek isteyen erkekler için akşam yapılan egzersizler daha faydalı…

Kadınlar ve erkekler arasındaki ideal egzersiz zamanının ne için farklılık gösterdiği ise kesin olarak bilinmiyor. Araştırmacılar, bu farkın sebeplerini ortaya koyabilmek için çalışmalarına devam ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu