İYİ Parti, Altılı Masa’ya Geri Mi Dönüyor?

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti lideri Meral Akşener, son derece sert eleştiriler yönelterek Altılı Masa olarak isimlendirilen muhalefet blokundan ayrıldıklarını açıklamıştı. Akşener, ayrılık gerekçelerini cumhurbaşkanı adayı olarak önerdikleri Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimlerinin kabul görmemesi ve İYİ Partinin bir dayatma ile karşı karşıya bırakılması şeklinde ifade etmişti. Ayrıca Akşener, Altılı Masa etrafındaki diğer 5 muhalefet liderinin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerinde uzlaştığını dile getirmişti. Bu beklenmedik ayrılık, siyaset sahnesinde büyük bir şaşkınlıkla karşılanmış, şiddetli tartışmaların başlamasına neden olmuştu.

Ancak İYİ Partinin Altılı Masa’dan ayrılığı henüz tazeliğini korurken oldukça önemli yeni bir gelişme yaşandı. Bugün (6 Mart) “masada kalan” 5 siyasi parti liderinin saat 14.00’te bir araya gelmesi, toplantının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı” olarak ilan edilmesi bekleniyordu. Ancak Ankara’da gerçekleşen “sürpriz” bir toplantı, “Beşli Masa” toplantısının bir saat ertelenmesine neden oldu. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, İYİ Parti Lideri Meral Akşener ile bir araya geldi. Bu toplantının ardından İYİ Partinin Altılı Masa’ya geri dönebileceği söyleniyor! Ancak cumhurbaşkanı adaylığı konusunda bazı düzenlemeler yapılması şartıyla! Gelin, son dönemde pek çok seçmenin takip etmekte zorlandığı muhalefet kanadında neler oluyor birlikte bakalım.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’a cumhurbaşkanlığı için aday olmaları çağrısında bulunarak Altılı Masa’dan ayrıldıklarını açıklamıştı

Masada kalan beş muhalefet partisi lideri, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması hususunda uzlaşmıştı

5 liderin bugün Saadet Partisinin ev sahipliğinde saat 14.00’te bir araya gelmesi, toplantının ardından Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kamuoyu ile paylaşılması planlanıyordu. Ancak “Beşli Masa” toplantısının ertelenmesine neden olan hayli ilginç gelişmeler yaşandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener ile bir görüşme gerçekleştirdi

altılı masa

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dâhilinde gerçekleşen görüşmenin ardından, beş muhalefet partisi liderini bir araya getirecek toplantının ertelenmesine karar verildi. Çünkü masada “bir kişilik daha yer açmak” gibi bir durum söz konusu olabilir!

İYİ Parti, Altılı Masa’ya geri mi dönüyor?

altılı masa

İmamoğlu, Yavaş ve Akşener arasındaki zirvenin ardından kamuoyu bu sorunun yanıtını merak ediyor. CHP ve İYİ Parti kanadından yapılan bazı açıklamalar, masanın “eski haline” dönebileceği yönünde.

Beş liderin saat 14.00’te başlaması planlanan toplantısı iki saat ertelendi

altılı masa

Bazı kaynaklar toplantıya İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in de katılacağını ifade ederken bu konuda henüz somut bir gelişme olmadığını dile getiren kaynaklar da var. Ancak kısa süre öne Meral Akşener’in İYİ Parti Genel Merkezi’nden ayrıldığı ve Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için yola çıktığı belirtiliyor. Peki, ne oldu da kısa süre önce Altılı Masa’yı son derece sert sözlerle hedef alan ve masadan kalkan Akşener, masaya dönme ihtimaliyle gündeme geldi?

Basında yer alan bilgilere göre Akşener, Yavaş ve İmamoğlu ile yaptığı görüşmede iki isme “yetkili cumhurbaşkanı yardımcısı” olmalarını önerdi

altılı masa

Yani Akşener, Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı yardımcısı olması önerisi kabul görürse, Altılı Masa’ya yeniden dönecek. Bu durumda, Akşener kısa süre önce “veto ettiği” Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını da onaylamış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu