İsveç ‘AstraZeneca’ Aşısının Kullanımını Durdurdu!

İsveç, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen kovid-19 aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve İngiliz-İsveç ortaklı ilaç şirketi AstraZeneca tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşı, kan pıhtılaşmasına neden olduğu şüphesiyle aşının kullanımını durduran ülkelerin sayısı giderek artıyor. Son olarak İsveç de aşının kullanımını geçici olarak durdurdu. İsveç Halk Sağlığı Kurumu Epidemiyolog Anders Tegnell yaptığı açıklamada, ‘Karar bir ihtiyati tedbirdir. Aşı hakkında iyi bilgiler var, ancak Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) yapacağı araştırma ile kan pıhtılaşmasına neden olup olmadığına karar verilecek. İsveç ve bazı Avrupa ülkeleri olarak soruşturmanın sonucuna kadar AstraZeneca aşısının kullanımını durdurduk’ şeklinde açıklamalarda bulundu. 

İsveç’te bugüne kadar 1 milyon 93 bin 915 kişiye aşı uygulandı. 758 bin 884 kişi aşının ilk dozunu alırken, 335 bin 31 kişiye ise 2. doz uygulandı. 

18 ÜLKEDE KULLANIMI ASKIYA ALINDI 

Aralarında Fransa, Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya, Lüksemburg ve İspanya’nın da bulunduğu 18 ülke, kan pıhtılaşmasına sebep olduğu gerekçesiyle önlem olarak AstraZeneca aşısının kullanımını durdurmuştu.İngiltere ise aşıyı kullanmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu