İstanbul’daki Konsolosluklar Neden Kapatılıyor? | …

Son dönemde İstanbul’da uluslararası siyasetin konusu olan oldukça ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bazı Avrupa ülkeleri birbiri ardına İstanbul’daki konsolosluklarını kapatma kararı alıyor! Bu nedenle pek çok vatandaş, Avrupa ülkelerine ait konsolosluklar neden kapatılıyor sorusunun yanıtının merak ediyor. Bazı uzmanlar İstanbul’daki konsoloslukların kapanma nedeninin geçtiğimiz günlerde Rasmus Paludan isimli aşırı sağcı siyasetçinin İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakması ile ilgili olabileceğini ifade ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya göre ise konsoloslukların kapanmasına neden olan şey, Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik olarak başlattığı psikolojik savaş! Detaylara birlikte bakalım…

Bir süre önce Rasmus Paludan isimli aşırı sağcı siyasetçi İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakma eylemi gerçekleştirmişti

Bu eylem, hem Türkiye’de hem de dünyada büyük bir yankı uyandırmış, dünyanın pek çok farklı ülkesinden Paludan’ı kınayan mesajlar verilmişti. Ancak Paludan’ın eyleminin yankıları henüz sona ermiş gibi görünmüyor.

İsveç’teki eylemin ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik “terör saldırısı” uyarısında bulundu

ABD Büyükelçiliği açıklamasına “ABD hükümeti vatandaşlarını, teröristlerin İstanbul’daki kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara ya da özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgeleri olmak üzere Batılıların sıkça gittiği diğer yerlere yönelik olası misilleme saldırılarına karşı uyarmaktadır.” ifadeleri kullanıldı. ABD’nin Türkiye’de bulunan ve Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşları için yaptığı terör saldırısı uyarısının ardından, Kanada ve bazı Avrupa ülkeleri de kendi vatandaşları için benzer uyarılarda bulundu.

Kanada, Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda; Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’ye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarını terör saldırısı nedeniyle uyardı

Bununla birlikte ilgili Avrupa ülkeleri, Türkiye’nin bulunulması veya seyahat edilmesi “riskli ülkeler” statüsüne alındığını açıkladı. Örneğin Almanya Dışişleri Bakanlığı, “Kısa bir süre önce İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kuran’ın yakılmasıyla Türkiye’de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından gönderilen mesajda ise “ABD Konsolosluğunun 27 Ocak 2023’te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye’de terör saldırısı riski arttığından Türkiye’de ikamet eden ya da Türkiye’den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır.” ifadelerine yer verildi. Kanada, İngiltere ve Hollanda makamları da benzer açıklamalar yaparak, Türkiye’deki vatandaşlarının dikkatli olmalarını talep etti.

Almanya, İngiltere ve Hollanda İstanbul’daki konsolosluklarını “artan güvenlik endişesi” nedeniyle kapatma kararı aldı

konsolosluklar

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun sosyal medya hesabından “Başkonsolosluğumuz güvenlik nedeniyle kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için verilen randevular iptal edilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verildi. Benzer şekilde Hollanda da “İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve Batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle” İstanbul’daki konsolosluğu kapatma kararı aldığını açıkladı. İngiltere de İstanbul konsolosluğunun olası bir terör saldırısına karşı alınan güvenlik önlemleri kapsamında kapatıldığını açıkladı.

Son olarak İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Pierre Loti Fransız Lisesinin de geçici süreyle kapatıldığı açıklandı

konsolosluklar

İstanbul’daki bazı konsolosluklar birbiri ardına kapanırken Fransa da, Türkiye’deki vatandaşlarını yüksek terör riskine karşı uyarmıştı. Bu doğrultuda kısa süre önce İstiklal Caddesi’ndeki Pierre Loti Fransız Lisesinin 2-3 Şubat tarihlerinde güvenlik gerekçesiyle kapalı olacağı bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir süredir kapatılan konsolosluklar hakkında sessiz kaldığı için eleştiriliyordu

konsolosluklar

Pek çok vatandaş, bazı Avrupa ülkelerince kapatılan konsolosluklar hakkında Türkiye’deki yetkili makamların bir açıklama yapmamasını tepkiyle karşılaşmıştı. İlgili konsolosluklar hakkında beklenen açıklama ise kısa süre önce Jandarma Genel Komutanlığı 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda katılan Soylu’dan geldi.

Soylu toplantıda yaptığı konuşmasında ilgili ülkeleri Türkiye’ye karşı “psikolojik harp” yürütmekle suçlayarak, “60 milyon turist hedefi koyduğumuz bir günde, 46 milyar dolar turizm geliri elde ettiğimizi açıkladığımız bir günde Türkiye’ye karşı yeni bir psikolojik harp başlattılar.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu