İngiltere Kraliyet Koleksiyonu’nda Yer Alan 10 Önemli Tablo

İngiliz kraliyet ailesi, yüzlerce yıldır tarih sahnesinde önemli bir rol oynuyor. Günümüzde siyasi etkileri sınırlı olsa da popülerliğinde hiçbir azalma yok. Üstelik köklü ve ilginç gelenekler etrafında varlığını sürdüren kraliyet ailesinin her adımı, halen tüm dünya tarafından ilgiyle takip ediliyor. Kraliyet üyelerinin yaşam biçimleri, gelenekleri, kıyafetleri, düğünleri, cenazeleri milyonlarca insan tarafından takip ediliyor. Ancak pek çok insan tarafından bilinmese de İngiliz kraliyetinin oldukça ilginç bir özelliği daha var! Yaklaşık 1 milyon parçadan oluşan sanat koleksiyonu! Elbette, bu eserler arasında pek çok eşsiz tablo da var.

İngiliz kraliyet ailesine ait Kraliyet Koleksiyonu, dünyanın en büyük özel sanat koleksiyonu olarak kabul ediliyor. Bu eserler, başta Buckingham Sarayı olmak üzere farklı kraliyet konutlarında muhafaza ediliyorlar. Koleksiyonda el yazması kitaplardan mücevherlere, seramiklerden heykellere kadar sayısız nadide eser var!

Dünyaca ünlü pek çok tablo Kraliyet Koleksiyonu’nun oldukça önemli bir bölümünü oluşturuyor. Koleksiyondaki eserlerin önemli bir bölümü ise, 16. yüzyıldan bu yana kraliyet ailesinin himayesi altında. Hatta eserlerin pek çoğu bizzat o dönedeki İngiliz kral ve kraliçeleri tarafından koleksiyona dâhil edilmişler. Sanat tarihinin en önemli eserleri arasında yer alan tablolar, belirli dönemlerde halka da açılıyor. İşte İngiliz Kraliyet Koleksiyonu’nda yer alan 10 muhteşem tablo👇

1. Lady at the Virginals with a Gentleman, Johannes Vermeer

Barok dönemin Hollandalı temsilcilerinden Vermeer’e ait olan bu tablo, 1762 yılında İngiltere Kralı III. George tarafından satın alındı. Eserin bir diğer adı ise “Müzik Dersi.” Toblo, Vermeer’e ait olduğu düşünülen 36 eserden biri. Bu nedenle Kraliyet Koleksiyonu’nda yer alan en değerli parçalardan biri olarak kabul ediliyor. Resim Dersi, Vemeer’in ev içi gündelik yaşama odaklanan tablolarından biri.  Ayrıca, tablodaki gerçekçi perspektif kullanımı da dikkat çekiyor.

2. Otoportre, Peter Paul Rubens

Peter Paul Rubens de Barok dönemin en önde gelen ressamlarından. Ressam, teknik becerisini sonuna kadar kullandığı bu eseri, o zamanlar Galler Prensi olan Charles’a hediye olarak göndermişti! Bu kıymetli eser, 1632 yılından beri Kraliyet Koleksiyonu’nda yer alıyor.

3. Agatha Bas’ın Portresi, Rembrandt

Sanat tarihinin en önemli isimlerinden Rembrandt tarafından yapılan Agatha Bas’ın Portresi de Kraliyet Koleksiyonu’nda yer alan değerli tablolardan! 1641 yılında yapılan tablo Rembrandt’ın erken dönem gerçekçiliğini kusursuz bir şekilde yansıtıyor.

4. Self Portrait as the Allegory of Painting, Artemisia Gentileschi

tablo

Ünlü kadın ressam Artemisia Gentileschi tarafından çizilen bu tablo da I. Charles’ın, Kraliyet Koleksiyonu’na dahil ettiği bir eser. Resim çizen bir kadının oldukça güçlü bir teknikle aktarıldığı bu resim 1638 ile 1639 yılları arasında üretildi. Eserin bir diğer adı ise La Pittura. Ayrıca, resim çizen bir kadının tablonun merkezinde yer alması, resmi o dönem için oldukça ilerici bir pozisyona yükseltiyor.

5. Judith with the Head of Holofernes, Cristofano Allori

tablo

1613 yılında Allori tarafından yapılan bu tablo, o dönemin en yaygın temalarından olan, dini bir hikâyeye dayanıyor. Tablonun bir başka özelliği ise, Allori’nin resimdeki karakterleri çizerken, yakınlarını model olarak kullanması.

6. Harbour Scene at Sunset,  Claude Lorrain

tablo

Claude Lorrain, 17. yüzyıldaki en önemli manzara ressamlarından birisiydi. Ayrıca özellikle güneş ışığını kullanmadaki ustalığı, o dönem için oldukça büyük bir başarıydı. Fransız ressamın 1643 tarihli manzara tablosu da Kraliyet Koleksiyonu’ndaki en nadide eserlerden bir tanesi…

7. The Bacino di San Marco on Ascension Day, Canaletto

tablo

Canaletto, 18. yüzyıl İtalya resminin en önemli isimlerinden birisi olarak gösteriliyor. Canaletto, gerçek ve hayal arasında gidip gelen Venedik manzaralı resimleri ile ünlüydü. Özellikle, İtalya seyahatinden bir hatıra ile dönmek isteyen pek çok Avrupa soylusu, Canaletto’nun eserlerine büyük bir ilgi gösteriyordu! The Bacino di San Marco on Ascension Day ise Venedik’teki İngiliz Konsolusu Joseph Smith’in kişisel koleksiyonunda yer alıyordu. Ancak 1762 yılında İngiltere Kralı III. George’un özel isteğiyle Kraliyet Koleksiyonu’na eklendi.

8. A Woman at her Toilet, Jan Steen

A Woman at her Toilet, psikolojik derinliği ve mizahi unsurlarıyla ünlü Hollandalı ressam Jan Steen’e ait. Başta cinsellik olma üzere çok farklı imalarla dolu bu resim 1663 yılında yapıldı. Kraliyet Koleksiyonu’na eklenmesi ise bir hayli uzun sürdü! Tablo, 1821 yılında İngiltere Kralı IV. George tarafından satın alındı.

9. Christ Healing the Paralytic, Anthony van Dyck

Flaman ressam Anthony van Dyck, İngiltere Kralı I. Charles’ın en sevdiği ressamlardan birisiydi! Bu nedenle, Kraliyet Koleksiyonu’nda yer alması hiç de şaşırtıcı değil. Koleksiyondaki tabloda ise, İsa felçli bir hastayı iyileştiriyor. Resimdeki renk kullanımı, aydınlık ile karanlık ve elbette İsa figürü, oldukça güçlü dini referanslara gönderme yapıyor.

10. Andrea Odoni’nin Portresi, Lorenzo Lotto

İtalyan ressam Lorenzo Lotto’nun bu tablosu, ressam tarafından İngiltere Kralı II. Charles’a sunulmuştu. 1572 yılında yapılan resim, dönemin portre anlayışından oldukça farklıydı. Resmin odağındaki figürün yanı sıra ön ve arka plandaki unsurlar resmin din ve doğa gibi farklı temalar üzerinde de bir anlatı ortaya koymasına olanak tanıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu