İngiliz Kraliyet Ailesi’nin Son 5 Hükümdarı

Windsor Hanedanı, farklı bir ifadeyle İngiliz Kraliyet Ailesi, çok az somut siyasi güce sahip olsa da modern dünyada hala varlığını sürdürüyor. Üstelik, zaman zaman önemli krizlerle karşılaşmalarına rağmen İngiliz halkından büyük saygı görüyorlar. Savaşlar, anayasal krizler ve hatta skandal aşk hikâyeleriyle dünya çapında olağanüstü bir popülariteye sahip olan bu ailenin tarihi ve yaşamı da elbette insanlar tarafından oldukça merak ediliyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, son 100 yılda tahta çıkan İngiliz Kraliyet Ailesi hükümdarları ve onların yaşamlarına değindik. İşte, sırasıyla Windsor Hanedanı’nın son 5 hükümdarı…

V. George (1920 – 1936)

V. George, Galler Prensi Edward’ın ikinci oğlu olarak 1865 yılında dünyaya geldi. Çocukluğundan beri denize karşı ayrı bir ilgi duyan ve gençliğinde Kraliyet Donanması’na katılan George, abisinin zatürreden ölmesiyle birlikte aniden donanmadan ayrıldı. Kısa bir süre sonra da kuzeni Mary ile evlendi ve 6 çocuğu oldu. Bu dönemde Duke of York da dahil olmak üzere çeşitli unvanlar aldı ve sıkı eğitimlerle kendini geliştirip kamuda daha ciddi görevler almaya başladı.

1911 yılında eşiyle birlikte resmi olarak taç giyen V. George’un saltanatının en belirleyici olayı hiç şüphesiz ki I. Dünya Savaşı’ydı. Bu dönemde halkta giderek artan Alman karşıtı duygular, İngiliz Kraliyet Ailesi’ni de derinden endişelendirmeye başlamıştı. Öyle ki George, halkı yatıştırmak için Gotha Evi olarak bilinen İngiliz Kraliyet Evi’nin ismini Windsor ile değiştirdi. Bununla birlikte Alman yanlısı olan herhangi bir akrabaya İngiliz soyluluk unvanlarını vermeyi askıya almıştı.

Avrupa ülkelerindeki monarşiler devrim veya savaşlarla tek tek düşerken Kral V. George saltanatı hakkında daha fazla endişe duymaya başlamıştı. Bu yüzden halka yakın olmak amacıyla İşçi Partisi ile olumlu ilişkiler geliştirdi. Hatta daha önce görülmemiş bir şekilde, sınıf çizgilerini aşmaya yönelik birçok girişimi oldu. İktidarı boyunca Nazi Almanya’sının artan gücüne karşı tedbirli olmaya çalışan V. George, 1928’de septisemiye yakalandı ve 1936 yılında ölünceye dek sağlığı hiçbir zaman tam olarak düzelmedi.

VIII. Edward (Ocak – Aralık 1936)

V. George ve Mary’nin en büyük oğlu olan Edward, gençliğinde adeta playboy gibi bir ün kazanmıştı. Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne katılmak için eğitim aldıysa da I. Dünya Savaşı’nda kurmay subay olarak özel bir piyade alayında görev yaptı.

Yakışıklı, genç ve halk arasında oldukça popüler olan Edward, 1930 yılına gelindiğinde uğruna tahttan çekileceği Amerikalı Wallis Warferd Simpson ile tanıştı. İlk eşinden 1927’de ayrılan Bayan Simpson, ikinci evliliğini Ernest Simpson ile yapmıştı. Edward ve Wallis Simpson arasında dostluk zamanla aşka dönüşmüştü ancak Edward babasına bunu açıklayamadan Kral V. George hayata veda etti.

Babasının ölümünden sonra kral ilan edilen Edward’ın ilk yaptığı iş saray harcamalarını kısmak oldu. İlk yurt dışı deneyimini ise Mustafa Kemal Atatürk ile görüşmek için Türkiye’ye yaptı. Kasım ayında parlamentoyu açtı ve Güney Galler’deki bazı bölgeleri ziyaret etti. Bu esnada Bayan Simpson da eşinden boşanmıştı. Ancak ne hükümet ne de ailesi Edward’ın Wallis Warferd Simpson ile evliliğine onay vermiyordu. Hatta ikilinin uzun zamandır devam eden ilişkisi anayasal bir krize dahi neden oluyordu. Bunun üzerine tahttan çekilen Edward, Windsor Dükü unvanını alarak eşiyle birlikte hayatının büyük bir kısmını Paris’te geçirdi.

VI. George (1936 – 1952)

ingiliz kraliyet ailesi hükümdarları

Kral V. George’un ikinci oğlu, VIII. Edward’ın küçük kardeşi George, 1923 yılında Lady Elizabeth Bowes – Lyon ile evlendi. Bu evlilikten ise Elizabeth (Lilibet) ve Margaret adlarında iki kız çocuğu oldu.

Kral olmayı beklemeyen VI. George, abisinin tahttan çekilmesiyle birlikte 1936 yılında hükümdarlık koltuğuna oturdu. Kral olduktan kısa bir süre sonra Hitler Almanya’sının Avrupa için büyük bir tehdit olduğunu düşünerek Fransa-İngiltere ittifakını desteklemeye başladı. ABD başkanı Franklin D. Roosevelt ile de yakın ilişkiler kurdu.

İkinci Dünya Savaşı boyunca İngiltere’de kalan Kraliyet Ailesi’nin popülaritesi, savaş boyunca da devam etti. Almanya’ya karşı duruşuyla ve izlediği politikalarla halkın sempatisini kazanan VI. George’un sağlığı, savaş stresi ve sigara bağımlılığı nedeniyle 1949 yılından itibaren bozulmaya başladı. Bu nedenle büyük kızı Elizabeth ve eşi Philip kamuda daha fazla görev üstleniyordu. 1951 yılında geçirdiği operasyonda sol akciğerinin tamamı alınan Kral, bir yıl sonra koroner trombozdan vefat etti. Ondan boşalan tahta ise İngiliz Kraliyet Ailesi’nin en uzun süre tahtta kalacak ismi, kızı Elizabeth oturdu.

II. Elizabeth (1952 – 2022)

ingiliz kraliyet ailesi hükümdarları

1926 yılında Londra’da doğan Elizabeth, 1947’de Yunanistan ve Danimarka Prensi olan Philip ile evlendi. Bir sene sonra da varisi Prens Charles’ı doğurdu. Küçüklüğünden beri kamuda aktif olan, babasıyla sık sık seyahatlere çıkan Elizabeth, eşiyle Kenya ziyaretindeyken babasının vefat ettiğini ve yerine kendisinin geçeceğini öğrendi. İlk parlamento açılış konuşmasını 4 Kasım 1952’de yapan Elizabeth, resmi olarak tacını 1953’te giydi. Bu tören ilk kez televizyonlardan canlı yayınlandı.

Kraliçe II. Elizabeth, İngiliz Kraliyet Ailesi hükümdarları arasında en uzun süre tahtta kalan isim oldu. 70 yıllık saltanatına Afrika dekolonizasyonunu, Soğuk Savaşı ve Birleşik Krallık’taki birçok büyük siyasi olayı sığdırdı. Bu dönemde, özellikle devlet yönetimiyle ilgili kişisel görüşlerini açıklamayı sevmeyen Kraliçe, tarafsızlık ilkesinden hiç taviz vermedi. Hükümdarlığı boyunca Windsor Evi’nin popülerliğini daha da artırarak İngiliz monarşisinin anayasal yapısını sağlamlaştırdı.

8 Eylül 2022’de vefat eden Kraliçe Elizabeth’in naaşı, Westminster Abbey’deki devlet cenazesinin ardından Windsor Kalesi’ndeki Aziz George Katedrali’ne gömüldü. Onun vefatıyla birlikte tahta oğlu III. Charles geçti.

III. Charles (2022 – Günümüz)

ingiliz kraliyet ailesi hükümdarları

Charles Philip Arthur George, 14 Kasım 1948 yılında Buckingham Sarayı’nda doğdu. Çok iyi okullarda eğitim alan Charles, Cambridge Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Hava ve Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptı. 1958 yılında Galler Prensi ilan edilip 1959’da bu göreve başladı. Takvimler 1982’i gösterdiğinde ise güzelliği dillere destan olan Lady Diana Spencer ile evlendi ve bu evlilikten William ve Harry adında iki oğlu oldu. Çok uzun sürmeyen evlilikleri 1996 yılında sona erdi. Diana bir yıl sonra trafik kazasında hayatını kaybederken, Charles gençlik aşkı olan Camilla Parker Bowles ile ikinci evliliğini yaptı.

Galler Prensi olarak Charles, II. Elizabeth adına birçok görev üstlendi. 400’den fazla hayırsever kurum ve kuruluşa üye oldu, birçok kitap çıkarttı. 8 Eylül 2022’de annesinin vefatından sonra ise İngiltere’nin yeni hükümdarı oldu. 73 yaşında tahta çıkan yeni kral, aynı zamanda İngiltere tahtını en geç yaşta üstlenen kişi konumunda.

İngiliz Kraliyet Ailesi hükümdarları ve onların yaşamlarına değindik. Bu popüler ailenin nerede yaşadıklarını da merak ediyorsanız aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz!

Buckingham’dan Kensington’a: İngiliz Kraliyet Ailesi’nin Yaşadığı Birbirinden Görkemli Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu