İlk sırada bu düzenleme var

Erzurum Güncel- TBMM’nin gündemi ise oldukça yoğun olacak. Müjdeler peş peşe verilecek. KYK, fatura desteği kur korumalı mevduat uygulaması, EYT düzenlemesi gibi milyonların beklediği birçok konu TBMM’de görüşülecek.

TBMM 27. Dönem 6. Yasama yılı açıldı. Açılışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop konuşma yaptı. Açılışa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabine üyeleri, kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının temsilcileri ve yabancı misyon şefleri katıldı.

Sabah’ta yer alan habere göre, seçimlerden önce son yasama yılı olacak olan 27. Dönem 6. Yasama Yılı’nda TBMM’nin gündemi ise yoğun olacak. TBMM’de KYK’dan fatura desteğine, kur korumalı hesaplardan EYT’ye birçok konu görüşülecek. İşte detaylar…

TBMM YOĞUN GÜNDEMLE BAŞLADI

 

TBMM’deki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Genel Kurul’da birleşimi açıp sunuş konuşmasını yaptı. Şentop, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı Genel Kurul’a takdim etti.

TBMM’de gerçekleştirilecek görüşmelerde birçok madde görüşülecek. Milyonları ilgilendiren haberlerin Meclis’ten beklendiği bu hafta EYT, kur koruma, fatura destekleri için tarihler ve miktarlar belli olacak.

İLK SIRADA DEZENFORMASYONLA MÜCADELE VAR

İLK SIRADA DEZENFORMASYONLA MÜCADELE VAR

TBMM’nin yeni yasama yılında ilk olarak kamuoyunda “dezenformasyonla mücadele yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni yasalaştırılacak. Ayrıca ilk hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa Mahkemesi ile Kişisel Verileri Koruma Kuruluna üye seçimi yapılacak.

AK Parti milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulacak olan “torba kanun” teklifinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlar tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve yasal düzenleme gerektiren konular da yer alacak.

EYT

EYT

EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme 2022 bitmeden yasalaşacak, 2023’ten itibaren hayata geçecek.

 

KYK

KYK

Kredi Yurtlar Kurumuna borcu olan gençlerin borçlarının faizlerinin silinmesine yönelik yasal düzenleme bunlardan biri olacak.

 

Düzenlemeyle, işverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğal gaz desteklerinin 1000 liralık kısmının gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

YEŞİL PASAPORT

YEŞİL PASAPORT

Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin ila 10 milyon dolar arasında olan firmaların 2 yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

ÇATILARDA GÜNEŞ ENERJİSİ

ÇATILARDA GÜNEŞ ENERJİSİ

Konutların çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretiminin vergiden istisna olan 25 kilovatlık kısmı 50 kilovata kadar çıkacak.

2 BİN LİRA VE ALTINDAKİ ALACAKLAR

2 BİN LİRA VE ALTINDAKİ ALACAKLAR

15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacaklar tasfiye edilecek, bu rakam kurumların vergilerinden indirilecek.

1 MİLYON KİŞİNİN BANKA BORÇLARI

1 MİLYON KİŞİNİN BANKA BORÇLARI

Varlık yönetim şirketlerine devredilen alacakların 2 bin 500 liraya kadar olan kısmını istisna edilecek, yaklaşık 1 milyon kişinin bankalara olan kredi kartı ya da başka borçlarından dolayı sıkıntıları bertaraf edilmiş olacak.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu