İleri Alerji Tanısı Konulan Kişiler Kovid-19 Aşısını Hastanede Olacak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, dünya genelinde salgının ağır şekilde seyrettiğinin altını çizerek, mücadelenin en önemli kavşağının aşılama süreci olduğunu belirtti.

Türkiye’de takvimler 13 Ocağı gösterdiğinde, Çin’den Türkiye’ye gönderilen CoronaVac aşısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya uygulandı. Daha sonra aşılama uygulamasına 14 Ocak tarihinde sağlık çalışanları ile devam edildiğini belirten Turan, bu süreçte çok sayıda sağlık çalışanının aşılandığını belirtti.

Turan, sağlıkçılardan sonra, huzurevleri ve bakımevlerinde kalan kişilerle onların bakımından sorumlu olan kişilerin yanı sıra 90 yaş üzeri vatandaşlarında aşılandığını ve bunun 85 yaş üzerindeki vatandaşların evlerinde aşılanmasıyla devam ettiğini hatırlattı.

MHRS üzerinden randevu alan vatandaşların aşılarını olabileceklerini belirten Turan, ‘Bu şekilde randevu günü, saati ve yerini belirleyebilecekler. Bu noktada kamu, özel hastaneler, özellikle Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) büyük görev üstelenecek’ dedi.

‘ALERJİ ÖNEMLİ BİR KONU’

Prof. Dr. Turan, Aile Sağlığı Merkezlerindeki hekimlerin aşılama sürecinde önemli bir role sahip olduğunun altını çizerek, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Aile hekimlerinin gözetiminde vatandaşlarımız aşılanabilecek. Randevusunu alan vatandaşımız, bu saate yakın bir zamanda ASM’de olacak. Alanda çok büyük kalabalık oluşturmamak için randevu saatine mutlaka uygun zamanda gidilmeli. Saatinde gelen vatandaşımız, hekimiyle görüşecek ve hekim arkadaşımız kişinin bir alerjisi olup olmadığını sorgulayacak. Özellikle alerji önemli bir konu. Tanı konmuş bir alerjinin varlığı halinde, bu kişilerin hastane ortamında aşılanması önerisinde bulunulacak. Alerji öyküsü olup da alerjisi hafif şekilde tanımlananlar ise aşı sonrası aile hekiminin gözetiminde 30 dakika bekleyecek. Alerji hikayesi yoksa kişilerin aşıları Aile Sağlığı Merkezlerinde aile hekimlerinin gözetiminde yapılacak ve 15 dakikalık bir istirahatten sonra evlerine gidebilecekler.’

‘SON 6 AY İÇİNDE KOVİD-19 GEÇİRENLERİN AŞILANMASINA GEREK YOK’

 

Koronavirüse yakalanmış olan kişilerin aşılanma süreciyle ilgili de bilgi paylaşan Turan, ‘Son altı ay içinde Kovid testi pozitif çıkan ve hastalık geçirmiş olanların, antikor düzeyleri oluşmaya başlar. Bu bazılarında düşük, bazılarında büyük değerlerde olabilir. Sadece antikor oluşması değil, vücudun hafıza hücrelerinin de bu hastalığa karşı bir takım koruyuculuk yeteneği olduğu için bu kişilerin altı ay içinde aşılanmasına gerek yoktur. Altı aylık süre dolduktan sonra aşılanabilirler’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Çağla Şıkel Koronavirüs Olduğu İddialarını Yalanladı

Çağla Şıkel Koronavirüs Olduğu İddialarını Yalanladı

Kayak Merkezlerinde Koronavirüs Yasağı mı Geldi?

Kayak Merkezlerinde Koronavirüs Yasağı mı Geldi?

Koronavirüs Bilim Kurulu Bugün Toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Bugün Toplanıyor

Abdullah Avcı Süper Kupa Öncesi Konuştu

Abdullah Avcı Süper Kupa Öncesi Konuştu

İLİşKİLİ GALERİLER Koronavirüs Aşısı Olanlarda Yan Etkiler Açıklandı

Koronavirüs Aşısı Olanlarda Yan Etkiler Açıklandı

Bakımevleri ve Huzurevlerinde Koronavirüs Aşı Uygulaması Başlıyor

Bakımevleri ve Huzurevlerinde Koronavirüs Aşı Uygulaması Başlıyor

Nusret Gökçe, Koronavirüs Aşısı Oldu

Nusret Gökçe, Koronavirüs Aşısı Oldu

Bu Eksiklik Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artırıyor

Bu Eksiklik Koronavirüse Yakalanma Riskini Yüzde 250 Artırıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu