İlaçları Saklama Alanlarına Dikkat Edin

Baş Eczacı Yıldız Türkaydın, ‘İlaçların bilinçli kullanımı kadar doğru koşullarda saklanması çok önemli. Soğuk zincir uyarısı olan ilaçlar buzdolabının raf kapağında değil, iç bölmede, arka panele ve yiyeceklere değmeyecek yerde muhafaza edilmeli’ açıklamasında bulundu.

İLAÇLARIN TEDAVİDE DOĞRU

Baş Eczacı Yıldız Türkaydın, evde ilaç saklama konusunda hataların yapıldığını ve bu hataların da ilaçlara olumsuz etkileri olabileceğini söyledi. Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkaydın, ilaçların tedavide doğru kullanımının önemli olduğu kadar ideal koşullarda saklanmasına da dikkat edilmesi gerektiğine değinen Yıldız Türkaydın, ‘Sadece ilaçlar değil; tedavi amaçlı kullanılan her türlü bitkisel, beslenme veya takviye ürünlerinin de saklanma koşullarına dikkat edilmelidir. Ülkemizde genellikle evlerde bütün ilaçlar buzdolabında saklanıyor. Bu doğru bir yöntem değil. Eğer ‘Oda sıcaklığında saklayınız’ ibaresi mevcutsa güneş görmeyen, serin, nemli olmayan ve sıcaklığı 25 dereceyi geçmeyen yerlerde ilaçlarınızı kendi ambalajlarında depolayın. Soğuk zincir uyarısı varsa tanımlanan sıcaklık 2-8 derece arasıdır. Buzdolapları genellikle bu sıcaklık arasındadır. Bu ibarenin olduğu ilaçları buzdolabının kapağında değil; iç raf kısımlarında; duvarlarına değmeyecek şekilde ve mümkünse yiyeceklerden ayrı bir bölmede saklayın’ ifadelerinde bulundu.

BURUN VE GÖZ SPREYLERİNE DİKKAT EDİN

Her ilacın etken ve yardımcı maddeleri farklı olabileceği için açıldıktan sonraki saklama sürelerin de birbirinden farklı olabileceğini söyleyen Baş Eczacı Yıldız Türkaydın, ‘Hastalara prospektüs bilgisine göre hareket etmelerini tavsiye ediyoruz. Ancak genel olarak toz halinde olup sulandırılarak kullanılan ateş dürücü ve antibiyotik şuruplar tedavi bittikten sonra, enjeksiyon olarak kullanılan flakonlarsa kullanım sonrası kısmi olarak kalsa bile imha edilmeli. Göz damlaları da açıldıktan sonraki 10-15 gün içinde kullanılmalı. Damlanın için kalsa bile kullanılmamalı. Geri kalan tüm ilaçlar ise (şurup, krem-pomad) ilave bir kullanım süresi uyarısı yoksa fiziksel görünümlerinde değişiklik gözlemlendiği an imha edilmeli. Ayrıca hastalarımızı ilaçların kutularının üzerinde yazılı son kullanım tarihlerine mutlaka dikkat etmeleri ve tarihi geçmiş ilaçları asla kullanmamaları konusunda önemle uyarıyoruz’ önerilerinde bulundu.

GÜNEŞTEN KORUYUN

İlaç saklama koşullarının kronik hastalığı yüzünden rutin tedavi gören hastalar açısından hayati önem taşıdığını belirten Türkaydın ‘Yolculuklarda ilaçları kendi ambalajlarından çıkartmamak gerek. Kendi ambalajında kalması son kullanım tarihini rahat kontrol edebilmemizi, ışıktan korunması gereken ilaçların ışık görmesini engelleyebilmemizi sağlar. Seyahatte ilaçlarımızı güneş görmeyecek şekilde ve oda sıcaklığını aşabilecek durumlardan koruyarak taşımalıyız. Ayrıca soğukta saklanması gereken ilaçları ise içine buz aküleri konulmuş özel soğuk zincir ilaç taşıma kutularında muhafaza etmeliyiz. Özel termometreler kullanarak kutu sıcaklığını kontrol edilmeliyiz’ diye konuştu.

ÇOCUKLARIN OLMADIĞI YERLERE KOYUN

İlaçların doğru kullanıldığında hastalıklara şifa, yanlış zamanda, yanlış miktarda ve yanlış kişi tarafından alındığında zehir olabileceğine vurgu yapan Türkaydın, ‘Evlerimizde ilaçlar çocukların bilmedikleri, ulaşamayacakları yükseklikte ve mümkünse kilit altında tutulmalı. Ayrıca prospektüslerin atılmaması gerekiyor. Yasalar gereği üretici firmalar ilaçların prospektüslerine hastalar için gerekli tüm genel bilgileri yazmakla yükümlüdür. Bu yüzden aldığınız ilaçların prospektüslerini kesinlikle atmayın. Tedavi sürecince gerektiğinde ulaşabilmek için ilacın kendi ambalajında kalmasını sağlamak en doğru yol olacaktır’ diyerek açıklamasına son verdi.

İLİşKİLİ HABERLER Ağrı Kesici İlaçların Öyle Bir Zararı Var ki!

Ağrı Kesici İlaçların Öyle Bir Zararı Var ki!

Kanser Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kanser Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Covid-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Covid-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

İlaçlara Bağışıklı Sivrisinek Türü Ortaya Çıktı!

İlaçlara Bağışıklı Sivrisinek Türü Ortaya Çıktı!

İLİşKİLİ GALERİLER Diş Ağrısına İyi Gelen Çok Basit Ev İlaçları

Diş Ağrısına İyi Gelen Çok Basit Ev İlaçları

Tansiyon İlacı İle Muz Yenmez! Bu İlaçlarla Bu Meyveleri Sakın Yemeyin!

Tansiyon İlacı İle Muz Yenmez! Bu İlaçlarla Bu Meyveleri Sakın Yemeyin!

Uyuz Hastalığına İyi Gelen Şifalı Besinler

Uyuz Hastalığına İyi Gelen Şifalı Besinler

Hastalandığınızda Yiyebileceğiniz 8 Besin

Hastalandığınızda Yiyebileceğiniz 8 Besin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu