İkinci el konut fiyatları yeniden yükselişe geçti

Erzurum Güncel- Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, orta gelirlilere yönelik konut projesinin duyurulmasından sonra konut fiyatlarını artıran fırsatçılara ilişkin “Her türlü tedbiri aldık, fiyatlama kontrollerini yaptık. Radarımız var, Risk Analiz Merkezi tüm verilere sahip durumda. Yanlış yapana gereğini yaparız” dedi. Konut fiyatlarıyla rayiç bedelleri arasındaki farka yönelik bir çalışma başlattıklarını açıklayan Nebati, “Bu bir kangren, bu kangrenin de üstesinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var” demişti.

 

Bakan Nebati’nin bu açıklamasından sadece 48 saat sonra birinci ele yönelik başlayan Yeni Evim Kampanyası’na ikinci elin dahil olacağı açıklamaları sıfır olmayan konut piyasasına anında hareket getirdi. Birkaç aydan beri gerileme eğilimine giren konut fiyatları açıklamaların ardında ortalama olarak yüzde 11 oranında artış gösterdi. Zingat.com verilerine göre bu artış İstanbul’da yüzde 10, İzmir’de yüzde 9, Ankara’da yüzde 10, Antalya’da yüzde 5, Bursa’da yüzde 12, Muğla’da yüzde 10, Kocaeli’nde yüzde 16, Tekirdağ’da yüzde 14, Adana’da yüzde 13 oranında gerçekleşti. Kampanyanın yeni konut üretimini artırmaması durumunda, otomotiv sektöründe olduğu gibi eski konutların yeni ev fiyatlarını geçebileceği uyarısı yapıldı.

 

 

‘ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TEKRAR HAREKETLENECEK’

ekonomim.com’dan Leyla İlhan’ın haberine göre; ikinci el konut açıklamalarının yansımaları hakkında konuşan Zingat.com Ticari ve Satış Direktörü Eser Karaismailoğlu, kampanyanın açıklandığı 3-8 Ocak tarihleri arasında ilan değişikliği olan ikinci el konutlarda fiyatların ortalama yüzde 11 artış gösterdiğini söyledi. Piyasanın artık ikinci eli fiyatlamaya başladığını belirten Karaismailoğlu, artışın yaşandığı bu illerde toplam ilanların yüzde 80’inin yer aldığını söyledi. Piyasanın kampanyadan önce fiyat anlamında uzun zamandır sabit gittiğini ve satın alma sürelerinin uzadığını aktaran Karaismailoğlu, “Şimdi bir hareketlilik oluştu. İlerleyen dönemde ikinci el de dahil olursa hareketlilik katlanarak artacaktır. Geçtiğimiz aylar hep soğuma ile geçti. Böylece önümüzdeki günlerde tekrar hareketlenen bir piyasa bizi bekliyor olacak” yorumunda bulundu.

 

‘İKİNCİ ELDEKİ ARTIŞ YENİYİ GEÇEBİLİR’

Yeni Evim Kampanyası’nın İstanbul’da ortalama aylık 50-60 bin TL gibi kredi ödemesi gerektirdiğini aktaran TURYAP Genel Müdürü Kemal Karadağ ise, “Bu kişilerin bir evi olmaması şartı aranıyor. Bu kadar ödeme kapasitesi olan kişinin de bir evi olur. Bu nedenle toplum geneline hitap etmiyor. Dolayısıyla burada birinci amacın inşaat sektörünü canlandırmak olduğunu düşünüyorum. Ancak İstanbul’da biz hareketi çok hissetmedik daha. 1-2 milyonluk baraj küçük şehirlerde etkili olacak. Daha önceki faiz indirimlerinde olduğu gibi fiyatlara da artış yönünde az da olsa bir etkisi olacak” dedi.

İkinci elin girmesiyle fiyat artışını daha net göreceklerini söyleyen Karadağ, “Açıklanan kampanya birinci el konut üretimini yükseltmezse otomobildeki gibi bir durum olabilir. Bir ara sıfır araba gelmeyince ikinci el arabalar birinci el fiyatlarını geçmişti. Eğer bu sistem ilk üretimdeki arzı artıramazsa, yer yer ikinci el fiyatlarının birinci eli geçtiğini görebiliriz” dedi.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu