İkinci El İlaç Tehlikesi

İkinci el eşyalar gibi, internetten satışa sunulan ilaçlar hakkında uyarıda bulunan uzmanlar, kırmızı reçeteli ilaçların bile satıldığını dile getiriyor. Bu durumun oldukça tehlikeli olduğu dile getirilerek, suç olduğu belirtiliyor.

Birbirine ilaç tavsiye edenlere, kendi ilacını önerenlere alışkınız. Fakat bu durum ikinci el ilaç satışı ile gittikçe tehlikeli bir noktaya geldi. Satılan ilaçların içinde açılmış kremler, kırmızı reçeteli (uyuşturucu etkisi olan) ilaçlar gibi pek çok ilaç bulunmakta.

Bu konu ile ilişkili olarak  Sağlık Bakanlığı’na gerekli başvuruları yaptıklarını aktaran Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, tehlikenin boyutu hakkında uyarıda bulundu.

KONTROLSÜZCE SATILIYOR

İkinci el ilaç satışından bahseden Nurten Saydan, ‘İkinci el satış uygulaması olan bir internet alışveriş sitesi web sayfası üzerinden kullanıcılarına yasal olmayan şekilde ambalajı açılmıştan tutun da kırmızı reçeteliye kadar ilaç satışı yapmalarına izin veriyor. Bu alışveriş sitesinde ‘Evde duruyordu, aldım çocuğuma içiremedim, tedaviyi bitirdim elimde kaldı, kremin yarısını kullandım yarısı duruyor, şuruptan bir kapak kullandık’ gibi açıklamalar bulunuyor. Bu durum insan sağlığı açısından çok ciddi riskler taşıyor. İlacın ikinci eli olmaz, ilaç önemli bir üründür. Bu şekildeki ilaç satışları adeta ölüm saçmak demektir. İnternet üzerinden yapılan ilaç satışlarının maalesef önüne geçilemiyor. Bakanlığın ruhsatlı ilaçları, elbise, ayakkabı, mobilya, gıda gibi ürünlerin satıldığı online platformlardan kontrolsüzce satılıyor. Bunun mutlaka engellenmesi gerekiyor. Bu ilaçların kullanımı zaten zararlı olduğu gibi, kazanç sağlamak için satış yapan kişilerin, ilacı boşaltıp içerisine su ya da zehir doldurmadıklarını da bilemeyiz.’ açıklamalarını yaptı.

İnternette yarı fiyatına satışa konulan ilaçların içinde ne olduğunu bilemeyeceğimizi aktaran Saydan, iğneden hapa, kremden şuruba her ilacın ‘ikinci el satış uygulaması’nda yer aldığını belirtiyor. 

REÇETE İLE ALINMASI GEREKEN İLAÇLAR DA VAR

TEİS Başkanı olan Nurten Saydan, yasa doğrultusunda Sağlık Bakanlığı ruhsatlı bütün ilaçların, yalnızca eczanelerden, kontrollü şekilde verilmesi gerektiğini hatırlatarak, ‘Oysa vatandaşlarımız on-line sitelerden kontrolsüzce ilaçlara erişebiliyor ve geri dönüşü olmayacak sağlık sorunları yaşıyorlar. Hatta on-line ikinci el satış kanallarını kullanan kişiler evde biriken ilaçların yanı sıra doktorların kendilerine reçete ettikleri ilaçların satışını yapıyorlar. Bunların içinde kullanılmış, kutusu açılmış hatta kırmızı reçeteli ilaçlar da bulunuyor. Bu açıkça suçtur. İlaç bir kazak, bir ayakkabı değildir. İlaç kişiye özel bir üründür. Tedavi bittikten sonra artık bir kimyasal atığa dönüşür. Dolayısıyla imhaya gitmesi gerekir.’ açıklamasında bulundu.

İLİşKİLİ HABERLER Kovid-19'u Etkisiz Kılan Maske Geliştirildi

Kovid-19’u Etkisiz Kılan Maske Geliştirildi

Google Haritalar İçin Kovid-19 Güncellemesi Hizmete Sunuluyor

Google Haritalar İçin Kovid-19 Güncellemesi Hizmete Sunuluyor

Kovid-19 Bağışıklığı 8 Ay Devam Ediyor

Kovid-19 Bağışıklığı 8 Ay Devam Ediyor

Sürekli Evde Olanlar Kovid-19’u Daha Ağır Geçiriyor

Sürekli Evde Olanlar Kovid-19’u Daha Ağır Geçiriyor

İLİşKİLİ GALERİLER Gripten Koruyan Besinler

Gripten Koruyan Besinler

Grip Hakkında Ortaya Atılan Hurafeler

Grip Hakkında Ortaya Atılan Hurafeler

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu