İbrahim Atabey Adlı Saygısız Kuran-ı Kerim’i Yırttı

Yeni tip koronavirüs salgını devam ederken Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık,  immün plazma hakkında ‘Kişilerin yüzde 91,8’i bağış yapıyor. Bu, dünyadaki en yüksek oran. Tedaviyi alanın daha hızlı iyileştiğini gördük’ ifadelerini kullandı.

Dr. Kerem Kınık, tedavi etkileri hakkında yaptıkları bilimsel çalışmada olumlu sonuçlar aldıklarını belirterek, ‘İmmün plazma tedavisi; Kovid-19 hastalığını geçirerek iyileşenlerin kanındaki antikorların, sadece bu kanın sıvı kısmı olan plazmasını alarak, hastaya nakledilmesi metodu. Eskiden de insanların bulaşıcı hastalıklarda kullandığı, 100 yıldır bilinen bir yöntem. Pasif aşılama denilen yöntemle, antikor türü olan immünoglobülinlerin hastalara verilerek, hastalığı yenmesine destek oluyor’ ifadelerini kullandı.

AĞIR VAKALAR

İmmün plazma bağışının herkese uygulanmadığını belirten Kınık ‘Özellikle hastalığın ağır seyredebileceğini tahmin ettiğimiz, Covid-19’a eşlik eden bir başka hastalığı bulunanlara bu nakli yapıyoruz. Hastalığı ağırlaşmadan önce plazma verdiğimizde çok etkili sonuçlar aldık. Dolayısıyla bu tedavinin ağır ve kritik hastalarda olumlu sonuçları olduğu görülüyor. Çok sayıda çalışma var’ açıklamalarını yaptı.

DAHA HIZLI İYİLEŞİYORLAR

Dr. Kınık, Türkiye’de tedaviyi uygularken araştırmalar da yürütüldüğünü ifade ederek ‘Bu çalışmayı 1.776 ağır ve kritik hastada gerçekleştirdik. Yaş, cinsiyet ve virüse eşlik eden hastalıklar yönünden eş kontrol gruplarıyla kıyaslama yapıldı. Plazma tedavisi alan ve almayan gruplar karşılaştırıldı. Ve görüldü ki tedaviyi alanlar, almayanlara oranla daha hızlı iyileşiyor. Bu tedaviyi alanın yoğun bakımda kalma süresi kısalıyor, solunum desteğine ihtiyacı, vazopressör ihtiyacı azalıyor. Ölüm oranı, düşük oranda azalıyor, diyebiliriz’ cümlelerini kullandı.

ZİRVE ORAN

Plazma bağışı ile ilgili güncel istatistikleri de aktaran Dr. Kerem Kınık, ‘Şimdiye kadar 27 bin 908 immün plazma bağışçımız oldu. Sağlık Bakanlığı hastanelerine de bağış yapanlar var. Bunlardan yaklaşık 70 bin immün plazma bileşeni alınarak, hastalara takıldı. Şu ana kadar hastalığı geçirerek iyileşen yaklaşık 215 bin kişiye doğrudan Kızılay ulaştı. Plazma bağışçısı olmak için hiç ameliyat geçirmemiş ya da kadınsa hiç gebe kalmamış olmak gibi kriterler olduğu için tamamı bağışa uygun olmuyor. Kriterlere uygun yaklaşık 63 bin insan var, bir kısmı bağış yaptı, bir kısmı da uygunluk onayı bekliyor. Teklif ettiğimiz uygun kişilerin yüzde 91,8’i kabul ediyor. Bu dünyanın en yüksek oranı. Şu an 25 ilimizde 108 cihazla immün plazma bağışı kabul ediyoruz.’ ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

İLİşKİLİ HABERLER İmmün Plazma Tedavisi Koronavirüste Yoğun Bakım Süresini Kısaltıyor

İmmün Plazma Tedavisi Koronavirüste Yoğun Bakım Süresini Kısaltıyor

Kovid-19 Tedavisi Görmüş Yaşlı Erkekler, Plazma İçin Daha Uygun

Kovid-19 Tedavisi Görmüş Yaşlı Erkekler, Plazma İçin Daha Uygun

Özel Hastanelere Ödenen Kovid-19 Ücreti Geri Alınabilir

Özel Hastanelere Ödenen Kovid-19 Ücreti Geri Alınabilir

Plazma Farkındalığı İçin Bağışçı Oldu

Plazma Farkındalığı İçin Bağışçı Oldu

İLİşKİLİ GALERİLER Bilim Kurulundan Açıklama! İmmün Plazma Tedavisi Sonuç Veriyor

Bilim Kurulundan Açıklama! İmmün Plazma Tedavisi Sonuç Veriyor

Türkiye'de İmmün Plazma Naklinin İlk Yapıldığı Hastan Konuştu

Türkiye’de İmmün Plazma Naklinin İlk Yapıldığı Hastan Konuştu

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu