İBB Başkanı İmamoğlu’nun ‘hakaret’ davası ertelendi – Son Dakika Türkiye Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine “hakaret etmekle suçlandığı” dava 14 Aralık’a ertelendi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tanıklar dinlendi.

Mahkeme başkanı savcıdan esas hakkındaki mütalaasını istedi. Savunma avukatları ise kendilerinden görüş alınmadığı gerekçesiyle “reddi hakim” talebinde bulundu.

Hakim bu talebi davayı uzatmaya yönelik bularak reddetti.

Savcı, İmamoğlu’na “4 yıl 1 aya kadar” ceza verilmesi talebini yineledi.

Mahkeme bir sonraki duruşmayı 14 Aralık’a erteledi.

Ekrem İmamoğlu duruşmaya katılmadı. İmamoğlu aynı saatlerde Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’yla Saraçhane’deki İBB binasında görüştü.

Hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talep edilen İmamoğlu, kendisine iki yıldan fazla bir ceza verilmesi halinde ‘‘siyaset yasağı’’ ile karşı karşıya kalabilir.

İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Mahkemenin ara kararını değerlendiren Ekrem İmamoğlu, şöyle konuştu:

”Bugün çok ilginç bir gün yaşandığını düşünüyorum. Duruşma esnasında aldığım bilgiye göre, mahkemenin hakimi benim sözlerimin muhatabının Sayın Bakan (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu) olduğunu ısrarlı bir biçimde dile getirmiştir. Bu ısrarlı tarife rağmen savcının en üst noktadan ceza ile ilgili mütalaa bildirmesi ya da bir beyanda bulunması çok şaşırtıcıdır, üzücüdür.”

”AHMAK” TARTIŞMASI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında “ahmak” tartışması yaşanmıştı.

Soylu, 31 Mart seçiminin iptalinin ardından Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi için Fransa’ya giden İmamoğlu’na “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi gidip şikayet eden ahmağa söylüyorum. Yazıklar olsun bu milletin sana verdiğine. Kursağından geçenlere yazıklar olsun” demişti.

İmamoğlu ise Soylu’ya “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Önce ona bir odaklansın” yanıtını vermişti.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu