Huawei Mate Xs : Gelecekten gelen telefon

Huawei’nin Mate Xs isimli akıllı telefon modeli, katlanabilir ekranlı telefonlara verilebilecek en güncel örneklerden bir tanesi. 8 inç ekranı, 5G desteği, çoklu kamera sistemi ve Kirin 990 çipsetiyle boy göstermeye hazırlanan ürün, Huawei’nin deyimiyle “Gelecekten geldi” ve yenilikçi teknolojileri deneyimlemekten, farklı tasarım detaylarından hoşlanan teknoloji tutkunlarını hedefliyor.

Ürün, katlanabilir ekranlı bir ürün olduğu için haliyle diğer akıllı telefonlardan çok farklı bir görünüme sahip. Ağırlığı da yaklaşık 300 gram. Pek hafif değil, ama dedik ya katlanabilir ekran sonuçta. Öte yandan, ürünün en ince tarafı 5.4mm kalınlıkta, en kalın tarafı da 11mm değerinde.

Ekran tam açıkken kalınlık ve ağırlık gibi değerler pek dikkat çekmiyor, ama cihazı katlı halde kullanmaya başladığınızda işler değişiyor.

Mate Xs ‘in 8 inç değerde katlanabilir FullView ekranı var

Huawei Mate Xs, 8 inç değerde ekrana sahip bir akıllı telefon. Firmanın belirttiği üzere, “Falcon Kanat Tasarım” diline sahip. Tam ortasında konumlandırılan güçlü menteşe sistemi ve yumuşak OLED ekran teknolojisi sayesinde ekranı neredeyse bir kağıt gibi tek yöne katlayabiliyor, açabiliyorsunuz.

Bu cihazla ilk kez karşılaştığımda, kafamdaki ilk düşünce, “İki tarafı da ekranlı, yani düşmelere karşı cidden korumasız” idi. Lakin kutudan ince çerçeve kıvamında hazırlanan koruyucu kılıf da çıkıyor. Bu ince çerçeveler sayesinde ekran, köşelerden sarılıyor ve olası düşmelerde daha sağlam hale geliyor. Lakin siz yine de dikkat edin.

Ürünün ana ekranı, katlı haldeyken ön kısımdaki ekran, 6.6 inç değerde. Arka kısımda kalan ekran da 6.38 inç. Ekranı tam boyuta getirmek için de arka kısımda yer alan fiziksel mandala basmanız gerekiyor. Ekranın çözünürlük değerlerini de verelim:

Ekranın görüntüleme kalitesi genel olarak başarılı. Özellikle de iç mekân kullanımlarında. Ekran detaylarına baktığımızda; göz konforu modu, koyu mod ve renk sıcaklığı modu gibi detayları görüyoruz. Ekranın parlaklık düzeyi de gayet başarılı.

Peki telefon katlı durumdayken, arka kısımdaki ekranı ne için kullanabiliriz? Mesela, selfie fotoğraf çekerken arka ekran çok işe yarıyor. Çünkü ürünün Leica ile ortaklaşa hazırlanan toplamda 4’lü kamera sistemi de burada konumlandırılmış.

Cihazın ekranında aşina olduğumuz bir cam teknolojisi kullanılmıyor. Ekranın yumuşaklığı, özellikle kat kısmı, yani katlanabilir bölgesinde fark ediliyor. Hatta bu bölge bazen dokunuşlara hemen cevap veremediği gibi hafif içeriye de göçebiliyor.

Büyük bir ekranda bir şeyler izlemek tabii ki çok hoş, ancak yine özellikle katlanabilir kısmı, bazen farklı ışık açılarında parlama yapabiliyor, kat izi belli oluyor ve ekranın bir bütün olarak “dümdüz” olmadığını fark ediyorsunuz. Ayrıca, özellikle ekranın köşelerinde ve kat kısmında toz birikmeleri gözlenebiliyor.

Kirin 990 ve Android 10 işletim sistemiyle geliyor

Huawei Mate Xs, firmanın hazırladığı ve 5G desteği de bulunan amiral gemisi çipseti Kirin 990 ile geliyor. Dolayısıyla yüksek performans beklemek ve buna erişmek çok kolay. Teknik detayların devamında, 8GB RAM ve 512GB dahili depolama var, evet doğru duydunuz. 512GB dahili depolama, yalnızca telefonları değil, pek çok bilgisayarları da geride bırakan bir kapasite. Bunlara ek olarak, Huawei’nin ürettiği hafıza kartını da ek depolama olarak kullanabilirsiniz.

Ürünümüzün akıcı, kullanışlı bir arayüzü var. Android 10 işletim sistemi tercih edilmiş.

Gelelim kamera sistemine

Telefonda toplamda 4 tane kamera yer alıyor. Bu ürün için “ön ve arka kamera” tanımlaması yapmamıza gerek yok, zira tüm kameralar tek tarafta yer alıyor ve ihtiyaca göre ön kamera olarak da kullanılabiliyorlar. 40MP ve f1.8 açıklık değeri bulunan geniş açılı kamera, gerçekten gerek video gerekse de fotoğraf performansı olarak göz okşuyor. Üstelik, düşük ışık koşullarında da iyi bir performansı var.
16MP değerde ultra geniş açılı kamera ise, geniş açılı çekimler için ideal. Yalnız, bu kameranın düşük ışık koşullarında performansında fark edilir düşüşler oluyor. 8MP ve optik görüntü sabitleme sistemi olan telefoto kamera ve TOF kamerayı da sisteme eklediğimizde, detaylı portreler, ağır çekim video ve dahası için imkân sahibi oluyoruz. Telefon, 4K 60FPS video çekimleri gerçekleştirebiliyor, ki dediğimiz gibi bunu ister ön kamera isterseniz de arka kamerayı kullanıyor gibi yapabiliyorsunuz. 4K 60FPS çözünürlüğün aktif olduğu selfie videolar daha önce çekmemişsinizdir muhtemelen. Yoksa çektiniz mi?

4500mAh pil ile tam gün kullanım deneyimi

Huawei Mate Xs, 4500mAh pille geliyor. Bu pil, tek şarj ile size bir günü rahatlıkla çıkarma imkânı sunuyor. Tabii eğer ekran katlıyken, yani ufak ekranda kullanım sürdürürseniz, pil ömrü daha uzun oluyor. Büyük ekranı açtıkça da pil tüketimi artıyor, tahmin edeceğiniz gibi.

Ürün, maksimum 55w güç desteği bulunan Huawei SuperŞarj teknolojisine destek veren adaptörle 30 dakikada %85’e kadar şarj olabiliyor. Bluetooth 5.0 ve 802.11a/b/g/n/ac (dalga2) gibi kablosuz teknolojileri de bünyesinde barındırdığını belirtelim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu