HPV Virüsü Vücuttan Atmak Mümkün Mü?

Human Popillorna Virüs (HPV),uzun süre rahim ağzında bulunursa kansere neden olma riski artmaktadır. Peki HPV virüsünü vücuttan atmak mümkün mü? İşte cevabı

HPV virüsü rahim ağzında en sık görülen ve genellikle cinsel yola bulan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon uzun süre vücutta kaldığı takdirde kansere dönüşme riski taşımaktadır. ‘HPV virüsünü vücuttan atmak mümkün mü?’ diye merak edenler için araştırdık.

Genellikle cinsel yolla bulaştığı bilinen HPV enfeksiyonu, el teması veya ıslak yüzeylere temas ile bulaşabilmektedir. Virüs partiküllerinin sadece cinsel ilişki veya diğer temas yollarıyla rahim ağzına ulaşması, enfeksiyon oluşması için yeterli bir neden değildir.

Rahim ağzını kaplayan çok katlı epitel tabakasındaki hasarlı alanlardan en dip kısma yeterli sayıda virüs ulaşırsa oradaki hücrelere girebilir. Hücre boşluğunda beklemeye geçen virüsler, burada uzun zaman yaşayabilirler.

Çoğu hücre bu aşamada vücudun bağışıklık sistemi hücreleri tarafından tanınarak yok edilir. Buna hücresel bağışıklık sistemi aktivitesi denilmektedir. Eğer bağışıklık sistemi hücreleri bu aşamada durduramazsa, zamanla enfekte hücreler rahim ağzı yüzeyine doğru ilerleyerek virüs genetiği ile dolu hücrelerin rahim ağzı salgılarına geçişine neden olabilir. Bu şekilde kadınlar da erkeklere HPV virüsünü bulaştırabilmektedir.

HPV VİRÜSÜ VÜCUTTAN ATMAK MÜMKÜN MÜ?

HPV virüsü ile ilgili açıklamalarda bulunan bulutklinik doktorlarından Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Eral Başer, ‘Bu virüs ile karşılaşan kişilerin önemli bir kısmı, kısa sürede bu virüsü hücresel bağışıklık sistemleri sayesinde vücuttan atmaktadırlar. Bu süre genellikle en fazla 2 yıl civarıdır. Eğer HPV virüsü 2 yıldan daha uzun süre kalıcı oluyorsa, rahim ağzında kanser öncüsü durum geliştirme riski de bu süreyle doğru orantılı olarak artabilir. HPV enfeksiyonu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi, bu enfeksiyonun sadece epitel tabakasında sınırlı olduğudur.

Yani HPV virüsü kana karışmaz. Herpes virüsü gibi sinir lifleri boyunca ilerleyerek omurilikte kalıcı olmaz. HPV’nin uzun süre kalıcı olmasının önüne geçmek için en önemli önlemlerin başında hücresel bağışıklık sistemini güçlendirmek yer almalıdır. Bunun için genel olarak sağlıklı yaşam kurallarına dikkat edilmesi en önemli kurallardır. Sağlıklı bir beslenme planı izlenmesi. sigaradan uzak durulması, vitamin D ve çinko desteklerinden faydalanılması sıklıkla önerdiğimiz yaklaşımlardır. Bu yaklaşımla hastalarımızın en az yüzde 80’inde 2 yıl içerisinde HPV virüsünün vücuttan tamamen temizlendiğini gözlemliyoruz.

Özetleyecek olursak, HPV virüsü vücuda yerleşmeyen ve gerekli tedbirler alındıktan sonra vücuttan tamamen atılabilen bir virüstür. Size bu virüsten korunmak için gerekli önlemleri almanın ve kontrolleri aksatmamanın yanında en küçük bir şüphede hızlıca uzman bir doktora danışmak düşüyor.’ diye belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu