Son Dakika

Hınıs Kaymakamı Festival için Destek Sözü Verdi!

Hınıs Kaymakamı Sayın İlhan, ilçemizde yapılması için projelendirdiğimiz Festival için destek sözü verdi!

İlçemiz kaymakamı sayın Mustafa İlhanVolkan Erol ile Hınıs Gündem programımızın ilk konuğu olarak katıldığı canlı yayınımıza, ilçemizin sorunlarını ve ilçemizle ilgili güncel ve yeni gelişmeleri izleyicilere aktardı. Yoğun ilgiyle karşılanan ve yüksek bir izlenme oranı yakalayan canlı yayınımızda, Hınıs kültüründen, eğitime, tarım ve hayvancılıktan, ilçe turizmine kadar bir çok konu ele alındı. Festival projemize destek sözü veren ilçe kaymakamımız ilçemizin bugünü ve geleceği ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Karaman’ın Ermenek ilçesinin Gökçekent köyünde, Torosların bağrında doğan Kaymakamımız, maden işçisi bir babanın ve ev hanımı bir annenin evladı. Bizden biri, bizler gibi yetişmiş, köy hayatı yaşamış, çiftçinin, köylünün halinden anlayan bir Anadolu çocuğu.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi son görev yeri olan Mustafa İlhan, 08.08.2019 tarihli müşterek kararname ile Hınıs’ a atandı.

Sözlerine; Van’ın Özalp ilçesinde bölücü terör örgütü PKK tarafından şehid edilen iki Vefa Grubu çalışanına taziye ve başsağlığı dileklerini ileterek ve terörü lanetleyerek başlayan İlhan, ilçemizin sorunlarını konuşmaya başlamadan önce Hınıs’ın sıradan bir yer olmadığını ve ilk geldiği dönemde karşılaştığı kültürümüz, örf ve adetlerimizi beğendiğini ve korunması gerektiğini vurguladı.

 

Hınıs’ın Pandemi Karnesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs Covid19 salgınının, ilçemizdeki güncel durumunu ifade eden İlhan;

İlk olarak toplu bir araya gelme programlarının iptal edilmesinden sonra, tedbirlerin alınmaya başlandığını, ülke geneli vaka sayısı artmaya başlayınca önlemlerin arttırıldığını vurguladı.

Erzurum Valisi Sayın Okay Memiş önderliğinde alınan tedbirler doğrultusunda, etkili bir yol izlediklerini belirten İlhan, kahraman güvenlik güçlerimizin de yoğun gayretleriyle, pandeminin korkutucu boyutlara ulaşmadığının altını çizdi.

İlimizde ve ilçemizde şehir giriş çıkışlarının hassas bir denetimle kontrol altında tutularak, ateş ölçümleriyle kontrollü geçiş yapıldığını ve yüksek ateşli vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesinin  sağlandığını belirten Hınıs Kaymakamı, il ve ilçemiz arasındaki gidiş gelişlerin de kontrol altına alınarak, virüsün yayılmasının engellendiğini belirtti.

Yaz dönemleri, ilçe nüfusunun, diğer illerde yaşayan hemşehrilerimizin ilçeye gelmesi ile arttığını belirten İlhan, şu dönemde gelinmemesi gerektiğinin telkin edildiğini, gelenlerin ise 14 günlük izolasyon sürecinin tamamlanması ardından ilçeye kabul edildiğini belirtti.

Büyük çoğunluğunun İstanbul’dan ve diğer şehirlerden ilçemize gelen, yaklaşık 1000 hemşehrimizin olduğunu belirten İlhan, önlemler alınmasa idi, gelen nüfus sayısı çok ciddi boyutlara ulaşacak, bu durumun da virüsün ilçemize girme ve yayılma ihtimalini arttırabileceğinin altını çizdi.

Bu süreçte, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü imkanlarıyla Belediyemizin de desteğini alarak, 13.000 adet bez maske ve yüz siperi üretildiğini ve bu maskelerin esnaflarımız da dahil olmak üzere vatandaşlarımıza ve kamu personeline dağıtıldığını belirtti.

Covid19 Hınıs Vaka/Vefat Durumu

İlçemizde yapılan testler sonucu, pozitif covid19 vakasının olmadığını, yalnız; tomografi sonuçlarına göre şüpheli vaka tanısıyla tedbir amaçlı, evlerinde veya hastanemizde kontrol altında tutulan hastalarımız olduğunu belirtti.

Covid19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımızın bulunmadığını belirten ilçe kaymakamı, pandemi tedbir sürecinde; Şehit Yavuz Yürekseven Hastanesi Başhekimi Sayın Uz.Dr. Burak Dumludağ, ilçemiz Belediye Başkanı Sayın Erdoğan Eren‘e ve güvenlik gücü teşkilatlarımıza koordineli çalışılmasından dolayı teşekkürlerini iletti.

Hınıs Kaymakamı, planladığımız festival için destek sözü verdi!

İlçemizde gerçekleştirmeyi planladığımız ve projelendirdiğimiz, “FESTİVAL” için destek sözü veren değerli kaymakamımız Sayın Mustafa İlhan beye teşekkürlerimizi sunarak, ilçemizin gelişmesine ve yatırım imkanlarının artmasına vesile olacağını düşündüğümüz, kapsamlı festival özlemimizin kıymetli destekleriyle son bulacağı ümidiyle,  eğitime olan inancı, yapıcı ve üretken tavırlarından dolayı kendisinin her daim yanında olduğunu belirtmek isteriz.

Volkan Erol ‘ün sorularıyla, hinisim.com yönetimi olarak hassas olduğumuz bilhassa Eğitim, Tarım ve Hayvancılık, esnaf ve çiftçimizin ekonomik sorunları, ilçe turizmi, sosyo-kültürel etkinlik ve projeler ve daha nice konuların konuşulduğu canlı yayın programımızın video kaydını izlemenizi tavsiye ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu