Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık evde nasıl geçirilir? Bebeklerde hıçkırık nasıl geçirilir? Hıçkırık geçirme yöntemleri nelerdir? Hıçkırın neden olur? Merak edilen bütün soruların yanıtı haberimizin detayında…

Bazı zamanlarda öyle bir durumda gelen ve geçmek bilmeyen hıçkırık neden olur? Hıçkırık neden olur? Hıçkırık evde nasıl geçirilir? Bebeklerde hıçkırık nasıl geçirilir? Hıçkırık geçirme yöntemleri nelerdir? gibi merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte detaylar…

BAŞ BELASI HIÇKIRIK NEDİR? 

Hıçkırık, diyaframın kasılması sonucu meydana gelen bir durumdur. Nefes aldığımız sırada diyafram kasılır ve aşağı doğru hareket eder. Bu durum ise göğüs kafesini genişletir ve hıçkırık yani diğer adıyla singultus meydana gelir.

HIÇKIRIK EVDE NASIL GEÇER? HUÇKIRIK GEÇİRME YÖNTEMLERİ

Hıçkırık çoğunlukla , birkaç dakika içinde kendiliğinden geçer. Fakat birkaç saat süren ve kesilmeyen hıçkırıklar da vardır. İşte evde hıçkırık geçirebilmek yapabilecekleriniz:

-Derin bir nefes alarak nefesinizi tutun ve yavaşça 10’a kadar sayıp bırakın,

-Bir kese kağıdının içine belirli aralıklarla ile nefes alıp verin,

-Bir bardak suyu hızlıca için,

-Bir çay kaşığı şeker ya da bal yiyin.

-Uzun süren bir hıçkırığınız varsa ve aylarca geçmiyorsa bir doktora başvurulmalıdır.

BEBEKLERDE HIÇKIRIK NASI GEÇİRİLİR?

Bebekte hıçkırık oluştuysa geçirmek için bebeği bir süre emzirmeyi denemelisiniz. Ancak emzirme sonrası hıçkırık devam ediyorse bebeği yarım saat dik tutarak sırtını okşayın ve hafif hafif sallayın. Tüm bunlara rağmen bebeğin hıçkırığı geçmediyse bir çay kaşığı su verebilirsiniz.

Bebeklerde hıçkırığı geçirmek en yaygın olan yöntem limon suyu vermektir. Limon suyu verildiği anda bebekler bir anda nefesini tutar ve buda diyafram kasında oluşan irritasyonu önlediği için hıçkırığı geçirir. Fakat limon Ph değeri yüksek olduğu için bebeklerde kullanımda fazla tavsiye edilmez.

PEKİ HIÇKIRIK NEDEN TUTAR?

Gün içerisinde yaşanan duygusal değişimler, diyaframa uyarılarda bulunur. Bu durumda diyaframda kasılmalara sebep olur ve hıçkırık başlar. Genellikle 6 ile 12 kez hapşırık nöbetleri tetiklenir. Hıçkırık durumu genelde kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda hıçkırık uzun soluklu bir nöbete dönüşebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında muhakkak uzman doktora gidilmelidir. Doktorunuz geçemeyen hıçkırık için önce solunum muayenenizi yapar ve altında yatan sebepleri araştırmaya başlar. Fizik muayene esnasına dış kulak yolu, kulak zarı, baş, boyun ve tiroit muayenesi, kapsamlı nörolojik muayene, göğüs ve karın muayenesi gerçekleştirir. Eğer doktorunuz gerekli görürse, laboratuvar testleri ve radyolojik görüntüleme testleri isteyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu